Njerëzit trajtimin e migrenës dhe dhimbje koke


Migrenë është një gjendje në të cilën nuk ka sulme të rënda të dhimbjes në kokë. Dhimbje me ngrirë, herë pas here ndodh në çdo zonë një të kokës. Shpesh ky rajon orbitë, tempujt ose ballin. Kjo gjendje mund të shoqërohet me nauze, të vjella, intoleranca në dritë të ndritshme, tinguj me zë të lartë. Pas sulmit duket i përgjumur. Sulmi i migrenë dhimbje koke zhvillohet ngadalë, duke vazhduar deri 12:00. Sot në vend, ne do të flasim me ju më shumë për trajtimin popullore e migrenë dhe dhimbje koke. Shkaqet e Kjo gjendje e dhimbshme ndodh për shkak të një zgjatje të përkohshme, si dhe ngushtimin e arterieve të trurit, e cila shkakton ënjtje të indeve.

Nën rrethana të caktuara, të cilat mund të çojë në ndryshime në tru. Shpesh dukuri e dhimbje koke migrenë janë të shoqëruar nga një infeksion viral. Disa gra përjetojnë sulme në fillim të ciklit menstrual. Shfaqja e dhimbje koke është shumë e zakonshme me rritjen e presionit në sinuseve reaksion alergjik në kokë. Dhimbje shpesh shfaqen në stres, duke ngrënë ushqime të caktuara, droga. Ndonjëherë i dhimbjes është një simptomë e disa sëmundjeve të enëve të gjakut, të tilla si aneurysms, dhe mund të shërbejë si një sinjal daljen e një tumor të trurit. Simptomet kryesore Kjo gjendje e dhimbshme është e shoqëruar shpesh nga trazirat vizuale.


Një person mund të shoh një lloj aureolë rreth dritave, shikimit zigzag formë e objekteve është e shtrembëruar. Në migraines klasike për 20-30 minuta. para sulm ndjerë dridhje të lehta në sytë, e pandjeshmëri të mundshme në dritë, dhe humbje të përkohshme të vizionit. Në formë konvencionale e sëmundjes simptoma të tilla janë vërejtur. Sulmet e dhimbshme mund të ndodhë nga koha në kohë, 2-4 herë në muaj. Më shpesh ato shfaqen periudha të përvojave emocionale stresit. Shumica e gjendjes dhimbshme prek gratë. Dhe shenjat fillojnë të shfaqen gjatë pubertetit, duke vazhduar të rritet deri në mes të jetës.

Për të nisur një trajtim dhimbje koke, duhet së pari t'i nënshtrohen një ekzaminim të plotë të dinë diagnozën e saktë, të sunduar nga sëmundje të tjera të mundshme. Trajtimi i recetave dhimbje koke të mjekësisë tradicionale Për të hequr një sulm të dhimbshme duke marrë qetësues, ju lutem, pilula gjumi, përdorni banjot e nxehtë këmbë, kompresa të nxehta në kokë. Rezultate të mira janë marrë dendur leckë kokë terhiq, pije të nxehtë. Zakonisht sulm, është gjysma e sipërfaqes së kokës kuqe. Për të lehtësuar situatën, vënë këtë kompresë mënjanë të ftohtë, dhe të vënë këmbët në ujë të nxehtë. Por në qoftë se një pjesë e kokës, në të kundërtën zbardhen rrjedhjen e gjakut nëpër, bashkëngjitni atë në një kompresë të nxehtë.

Nëse pamja e dhimbjes është tipik i të gjithë sipërfaqen e kokës, bashkëngjitni tempujt e feta limoni i freskët dhe kreu i nxehtë indeve fort çark. 02:00 Çdo gllënjkë pini lëng të freskët të gjysmë limoni. Ky mjet nuk përshtatet në të aciditetit të stomakut lëng. Në këtë rast është më mirë për të përgatitur lëng të freskët patate të para, të marrë atë në 1/3 filxhan dy ose tri herë në ditë. Bluaj rrënjët e sanëz, pour 1 tbsp. l. 1 lugë gjelle e lëndëve të para. vetëm ujë të zier, të vënë në një banjë me ujë, Tomita 15 minuta. nën kapuç. Pastaj të përfundojë fort, lënë deri ftohur. Pastaj tendosje, pini 1 tbsp.

l. 3 deri 4 herë në ditë. Ju gjithashtu mund të përdorni të gatshme tretësirë ​​farmaci e sanëz ose tableta nga kjo fabrikë. Provoni këtë popullor trajtim mjetet juridike popullore folk migrenë: Hidh 1 tbsp. l. lule të thata e kamomil 200 ml. ujë, të përfundojë të vluar, të presin për të ftohtë poshtë. pastaj tendosje, pini deri në 4 herë në ditë për një filxhan çerek. Shumë të lehtësuar shteteve sëmundjes banjot medicinale të posaçme. Përgatitja e një zierje e të njëjtat lloje të bimëve medicinale kamomil, i urtë, ca balsam, oe limon, nenexhik ose bredh (pisha) hala.
Tendosje 3 litra. zierje përgatitur në një banjë me ujë. Shtrihuni në heshtje në ujë, të pushojnë, zhyten për disa sekonda nën kokën e ujit.

Koha trajtim 15 deri në 25 minuta, në një temperaturë prej 37-38 gradë. Gjatë procedurës, ju mund të vendosni lëngun e mishit bari me ballin, tempuj, prapa veshëve. Pas çaj pije procedurë me hips u rrit, kamomil, karamele mente, lëng boronicë ose kvas bukë në shtëpi. Provoni një tjetër fshij ilaç popullore në një të vogël rende 150 g rrënjë të freskëta rrikë. Grij 0,5 kg portokall së bashku me lëkurë (para të hequr fara). Mix së bashku rrikë qull me miell misri dhe portokall, shtoni 300 g sheqer, 1 litër verë të thatë të natyrshme të kuqe. Vendoseni në një tigan smalt, vënë në një banjë me ujë nën kapuç.

Tomita në ngrohje të ulët për 1:00. Pas kësaj do të thotë të ftohtë, tendosje, e shtrydhur. Hidh në një bankë të pastër, mbyllni kapakun, hiqni frigorifer. Merrni 1/3 filxhan 2-3 herë në ditë, në mes të ngrënies. Në vend të përdorur mjetet juridike popullore, të jetë i sigurt për të kontrolloni me mjekun tuaj. Cheers! Svetlana,