Njerëzit të trajtuar kollë në fëmijët


Kollë - refleks multicomponent zashitnaya-adaptive reagimin e fëmijës gjatë stimulimit të receptorëve ndijor. Akti i kollitjes qëllim heqjen e trupave të huaj, mikrobet dhe produktet e tyre metabolike si dhe produkte, dëme të indeve të shkaktuara nga trupi i fëmijës. Kollë është një simptomë, kështu që ju duhet të hiqni të sëmundjes - arsyen e paraqitjes së saj. Lagështi ujore të lëshuar gjatë kollitjes në një fëmijë tregon infeksionit viral sëmundje të frymëmarrjes, ekzemë - bakteriale (tracheitis, bronkit), dhe i tejdukshëm dhe ngjitet - astmë. Kollitjes mund të jetë gjithashtu një simptomë e efekteve negative në trupin e barnave të caktuara.

Në çdo rast, kollë - një pastrim fiziologjik. Në ORM (MS-infeksion, gripi, paragripal) kollë në fëmijët ndodh në një ambient të dehjes. Në ditët e para të thatë, pastaj shkon në një pështymë lagësht, dhimbje gjoksi ndjerë. Kollë Treat duhet të jetë ndryshe - në varësi të simptomë e sëmundjes ai është. Sot ne redaktuar këtë faqe interneti do të ju tregojë për një trajtim popullore për kollë në fëmijët.
Nëse kolla i fëmijës është shkaktuar nga sekrecionet bollshme nga nasopharynx, të cilat bien në rrugët e frymëmarrjes, ajo zakapayte lëng të freskët panxhar në hundë tuaj dhe le të çaj me rrush pa fara apo jam butë. Kjo do të ndihmojë kurë një kullojnë hundët dhe fytin pastër.


Merrni për fëmijë infuzion të ngrohtë. Brew 15 g të bli thatë materiale, kamomil, i urtë, Lëpushë gjethe delli apo 250 ml ujë të valë dhe le të qëndrojë për gjysmë ore. Lime reduktuar ethe, dhimbje të fytit, të qetësojë fëmijën. Çel bli Honey konsiderohet më e dobishme për gripin. Ajo mbulon dhe krijon një shtresë mbrojtëse në membranën mukoze irrituar i traktit respirator e fëmijës. Megjithatë, trajtimi i fëmijëve që ata nuk duhet të zgjasë gjatë. Më shumë lugë gjelle në ditë jepet fëmijëve nuk është e rekomanduar për shkak se ajo mund të shkaktojë diatez. Kamomil të përmirësojë funksionin e frymëmarrjes, të bëjë trupi i fëmijës antiseptik dhe anti-inflamator efekt.

Sage ka një shije paksa të hidhur, kështu që le infuzion fëmijën tuaj me mjaltë ose çaj me raspberries. Sage mirë dezinfekton dhe redukton inflamacion. Përdorni infuzion të nënës dhe njerkës, nëse pështymë të dobët dhe kollë të thatë në foshnje. Kjo bimë është mjet njerëzve pleqve të kollës, për shkak të myahchitelnoho, veprimi i saj anti-inflamator dhe ekspektoranti. Infusion ose lëng i freskët i sëmundjes delli nuk do të shkojë në formën kronike, sepse ajo ka të fortë anti-inflamator, expectorant dhe pronat plagë-shërimit, por gjithashtu ndikon në infeksionin. Të gjitha të infusions e mësipërme rrisin sekrecionet e mukusit udhë ajrore dhe për të eleminuar fëmijë.

Vëllimi pështymë ndërsa rritje. Nëse ju le të fëmijës tuaj të sëmundjeve infektive e feta limoni mjaltë. Kjo do të reduktojë në mënyrë të ndjeshme numri i impulseve kollë në fëmijën dhe të shpejtojë shërimin e tij. Dhomë Thithja dhe aromatization fëmijëve duke përdorur vajra esenciale e pisha, selvi, temjan dhe veprim antimicrobial shkakton spazma e muskujve të lëmuar të bronke. Vaj pishe është përdorur për ftohjet, astma, inflamacion të organeve të frymëmarrjes të një fëmije. Oil Cypress - me kollës së mirë, sëmundje të frymëmarrjes, gripit, astma, rrufë të traktit të sipërm respirator. Temjan Oil - për sulme të rënda të kollitjes, sëmundjet respiratore, bronkit.

Një kollë e zgjatur në një fëmijë zgjat tre javë dhe ndodh në valë (në kohë të caktuara, të tilla si në mëngjes ose natën, disa ditë). Kjo mund të tregojë një ndryshim në sëmundje kronike të rënda. Në këtë lloj të kollës në një fëmijë, le të atij mëngjes dhe mbrëmje lugë gjelle përzierje: aloe, mjaltë, dhjamë derri patë, kakao (në shije). Aloe fletë të prera për të nuk ka javë lotim, shtrydh lëng, shtoni përbërësit e mbetur në pjesë të barabarta. Pini përzierje të nxehtë qumësht është i rekomanduar. Kur mbytje, kollitjes hysterically, kollës së mirë, bronkit dhe rigon ekstrakte ndihmojë Lungwort (ose lehochnitsa). Lehtësimi gjendjen e fëmijës dhe për të ndihmuar bronkit (akute dhe kronike) lëng rrepkë e zezë me lëng mjaltë 15 ml brenda natës.

Kur kërkojnë të kollë jepni fëmijën tuaj një lugë infuzion të buds pisha. Ju gjithashtu mund të përdorni sheqer i shkrirë. I ftohtë dhe kërkoni fëmijën të këtij "karamele" në sulmin e kollitjes. Sheqeri periodikisht të zëvendësuar një pjesë të Propolisi. Angina është shumë i shpejtë kur duke përdorur Propolisi cilësisë. Për pije në fyt me ndonjë zgjidhje kollitjes aftë ujore të këtij produkti medicinal. Në bronkit akut në vend që të ofrojë fëmijën pijshëm një zierje e trëndafilit, ëmbël me mjaltë. Brewed me fruta dhe lule së bashku. Mundohuni të trajtuar kollë Borsuchym yndyrë. Fshij ato prapa dhe të fëmijës gjoks, fshij atë në këmbë.

Hidh hips infuzion yndyrë ose i përzier me jam butë dhe rrush pa fara e zezë (1: 3), dhe le tuaja fëmijë 15 ml. Kjo do të privojnë fëmijën e bronkit kronik, pneumoni. Trajtohet me sukses yndyrë Borsuchym dhe astma. Nëse kollë është ndarë pështymë trashë, të bëjë një kombinim të gëlqeres dhe mjedër dhe të shpërndajë atë në mjaltë për shije. Gjithashtu të ndihmojë ekstrakte eukalipt e kamomil dhe mjaltë. Dhe mos harroni se një fëmijë duhet të marr frymë ajër me lagështi të freskët dhe të marrë shumë lëngje - kjo do të përshpejtojë shërimin e fëmijës. Në përfundim, mos harroni se të gjitha herbs janë contraindications sepse aplikuar impiante të trajtimit kombëtare duhet të mendoni për paraprakisht - apo jo një fëmijë alergjik ndaj drogës.

Për ta bërë këtë, konsultohuni me mjekun tuaj. Gjithashtu përdorni një trajtim popullore në Përveç kësaj për të barnave që janë në mënyrë të qartë më të shpejtë. Helen Shane,