Njerëzit të trajtuar kapsllëk në fëmijët


Në praktikë pediatrik një nga problemet më të zakonshme në fëmijët është kapsllëk. Pra, shpesh prindërit janë të shqetësuar nga mungesa e karrige të fëmijës për disa ditë, aktin e vështirësive jashtëqitje dhe ankesat në lidhje me dhimbje dhe tekave. Kjo është kaps dhe që mund të jetë një trajtojnë kapsllëk popullor në fëmijët do të diskutohen në këtë faqe interneti, në këtë artikull. Kapsllëk - një proces i lidhur me ritmin e ngadaltë të jashtëqitjen përmes zorrët. Ky është një problem në çdo moshë, ajo mund të shfaqet në të gjithë, duke përfshirë një të porsalindur dhe preschooler. Mjekët besojnë se kapsllëk është çrregullime më të shpeshta të traktit gastrointestinal te fëmijët.


Shumë prindër janë të pavëmendshëm për karrige e fëmijës së tyre, disa nuk kanë asnjë ide të asaj që duhet të jetë dhe çfarë është frekuenca e saj. Shumë prej këtyre prindërve nuk vijnë në pediatri menjëherë me problemin e kapsllëk, e cila mund të ndikojë në shëndetin e fëmijës. Çfarë duhet të bëni nëse fëmija ka kapsllëk? Së pari, natyrisht, konsultohuni me mjekun tuaj. Nëse fëmija juaj është shumë i vogël (nën 3 vjet), ai është i kundërindikuar barnave farmaceutike, kështu që pyesni doktorin tuaj që metoda tradicionale mund të përdoret në këtë situatë. Trajtimi i mjeteve juridike popullore kapsllëk • Zgjidhja e vetme për problemin e kapsllëk në foshnje është një zierje e vogël klizmë e lirit dhe pritjeje li farë mukozale supë në vend të çajit.


Për të përgatitur lëngun e mishit, të marrë një lugë gjelle e lirit, derdh një gotë me ujë dhe të vënë në një zjarr të ngadaltë. Vlim dhe ziej për 10-15 minuta. Pastaj hiqni nga të nxehtit, tendosje. Supë është përdorur për enemas ose pirë në formën e ngrohjes. • kapsllëk në fëmijët nga 2 vjeç mund të përdorni krunde gruri. Ajo duhet të jetë 1 lugë çaji i krunde shtuar për ushqim. Por mos harroni para se të shtoni ujë të valë që të shuajnë ato dhe të lënë për 15 minuta. • Prunes të ndihmuar fëmijë të përballen me kapsllëk. Nëse fëmija refuzon të hajë prunes, atëherë rozm'yakshyte atë për të pure shtetin dhe llokoçis në disa drithëra të tilla si hikërror.

• ujë Kopra copes me kapsllëk. Për gatim, të marrë 1 lugë çaji fara kopër, derdh një gotë me ujë të valë dhe të lënë të ftohtë. Le ujë 1 lugë çaji para ngrënies. • Në luftën kundër kapsllëk në fëmijët mund të përdorni vaj flaxseed. Fëmija duhet t'i japë atij një gjysmë lugë çaji para drekë. Pas hapjes së naftës enë të ruajtura në frigorifer jo më shumë se 30 ditë. Gjithashtu, në vend të vaj liri mund të jepni fëmijën gjalpë 1 lugë çaji në ditë. • Muzik 1 lugë gjelle gjethe të thata e Senna, filxhan krijoj me ujë të valë dhe të lënë të mbush brenda natës.

Morning tendosje infuzion. Mjete të gatshme le fëmijën tuaj 1 lugë gjelle 1-3 herë në ditë. • Brew 1 lugë çaji copëtuar rrënjët luleradhiqe gotë me ujë, të vënë në ngrohje të ulët, vlim dhe ziej për 10-15 minuta. Tendosje. Supë le fëmijët në formën e ngrohjes 1 lugë gjelle herë në ditë në një stomak bosh. • Brew 2 tablespoons copëtuar rrënjët lëpjetë e një pintë ujë të valë, të vënë në një zjarr të ngadalshëm, të sjellë një çiban. Ziej për gjysmë ore. Nëse kapsllëk le fëmijët supë 1 filxhan në kohën e gjumit. Supë veprim të fillojë brenda 10-12 orë pas gëlltitje.

Vini re se në doza të vogla, ky mjet do të ndihmojë. Fëmija duhet të pini të paktën një gotë në një kohë. • Hidh një lugë gjelle copëtuar leh buckthorn gotë brishtë me ujë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 1 / 03:00. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe derdh në ujë të vluar të vëllimit origjinal. Mjete të gatshme le fëmijët me kapsllëk gjysmë një filxhan në mëngjes dhe para shtrat. • Infuzion të farave rodhe kanë qenë prej kohësh një mjet i mirë për kapsllëk në fëmijët. Për të përgatitur, të marrë fara rodhe pjekur dhe derdh një gotë me ujë të valë. Vihet në një zjarr të ngadaltë, dhe për të mbajtur në një enë të mbyllur për 2 orë.

Pastaj hiqni nga të nxehtit, tendosje. Rezultuar infuzion lejoni fëmija juaj të pijë 1 pranimin për kapsllëk. • Zierje e gjethet e degëve boronicë në mënyrë të përkryer duke luftuar me kapsllëk në fëmijët. Për ta bërë këtë, të marrë 15 gram të para derdh një gotë me ujë, vihet në një zjarr të ngadaltë, vlim për 10 minuta, të lënë për 1:00. Pastaj tendosje. Përfunduar tretësirë ​​le fëmijët me kapsllëk 1 lugë gjelle 4-5 herë në ditë. • Nëse kapsllëk në fëmijët jap atyre grimcuar dhe të përziera me sheqer gjethe të freskëta hips. Ajo është gjithashtu e dobishme për të pirë lule lëng hips, para-holluar në ujë të pranverës. Ndërsa trajtimi kombëtar dhe do të rezultojë, por ajo do të jetë një-off, përveç nëse ju të ndryshojë shprehitë tuaja të hahet.

Këshilla për fëmijët e të ushqyerit me kapsllëk • Në dietën e fëmijëve duhet të marrë pjesë perime, bukë kafe, kokrra të drithërave me kos dhe lirit. • Është e rekomanduar për të dhënë fëmijët në një kos bosh stomak, kefir pa bukë dhe sheqer dhe ujë të ftohtë. • Efekti i mirë laksativ është gatuar panxhar me vaj perimesh. • Mos harroni që një fëmijë, i cili po vuan nga kapsllëk, ju duhet të jepni si ju mund të pini më shumë lëngje