Njerëzit të trajtuar qafës diskale


Kur një hernie diskale në shpinë qafës së mitrës është i fryrë, dhe humbje të disa fragmenteve të disk në rajonin e kanalit kurrizore, përmes të cilit i ngjeshur fibrave nervore. Kjo patologji është quajtur edhe sindromi intervertebral bërthamë disk pulposus hernia, rënie e diskut intervertebral. Sipas statistikave, kusht prek kryesisht meshkujt 45 vjeç. Sëmundja shoqërohet me dhimbje, siklet. Ajo nuk lejon një person për të jetuar plotësisht, punë dhe relaksohuni. Prandaj, ne, së bashku me redaktorët e faqes, vendosi për të folur me ju sot rreth trajtimit kombëtar diskale cervikale.

Pse një hernie diskale? Shkaku më i zakonshëm i sëmundjes është lëndimi i ndryshëm, dhe simptomat mund të shfaqen shumë vite më vonë. Ajo gjithashtu mund të zhvillohet në sfondin e osteoarthritis, spondylosis, etj Patologjia mund të fillojë të zhvillohet përmes microtraumas vazhdueshme disk vertebral shkaktuara Bending të fortë dhe të mprehtë, straightening qafën. Arsyeja mund të jetë akute plagosje kurrizore. Kur një hernie squeezing rrënjët nervore, të shqetësuar ushqyesve të tyre të furnizimit të oksigjenit të ushqyerit që duket iskemi. Ajo parandalon qenët i qartë e impulseve nervore, e cila çon në simptome të dhimbshme.


Cilat janë simptomat që shoqërojnë hernie qafës së mitrës? Simptomë kryesor tregues i patologjisë është shfaqja e dhemb periodik. Ajo është e lokalizuar në pjesën e prapme të qafës, i shoqëruar nga tensioni i muskujve, lakimi dhe drejtimi i shpinë (lordosis qafës së mitrës). Dhimbje bëhet më e fortë kur e kthyer kokën, qafën lakimi, kollitjes, teshtitjes. Dashuria diskale provokuar sulmin ishemike. Për shkak të kësaj, ato pjesë të trurit përgjegjëse për koordinim, nuk merrni mjaft gjak. Prandaj, marramendje, dhimbje koke. Reduktuara memorie është ecje lëkundur.

Si sëmundje zhvillohet për shkak të kufizimeve nerva sindromi radicular. Nëse hernia anë zhvillon, jep dhimbje në krah, nga vendndodhjen, ka edhe mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash lëkurës. Nëse ju nuk merrni asnjë veprim për trajtim, komplikime mund të ndodhë - shtypjen e mbaresa nervore të palcës kurrizore. Kjo gjendje kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor, si sfond i parashkrimit mund të jetë sindromi mielopaticheskiy, që shpesh çon në paralizë respiratore, paraliza i dobët në duart e tij, paralizë spastike në këmbë, gjymtyrë të ulëta, të armëve e sipërme, por lëvizja ruajtja në bërryl.

Trajtim Nëse dyshoni se një disk diskale duhet të kryejë X-ray, ose përdorin një kompjuter, të imazhit rezonancë magnetike. Kjo është e nevojshme për të sunduar nga sëmundje të tjera të kockave, i cili ka simptoma të ngjashme. Trajtimi konsiston në një metodë, kirurgjikale konservator hernie ose. Metodat më të zakonshme të trajtimit konservativ. Në trajtimin përdorur drogë jo-steroidal anti-inflamator, fizioterapi, tërheqje të qafës së mitrës, të veshur një korse të butë qafën, terapi manuale, stërvitje terapeutik. Trajtimi i hernie mjeteve juridike popullore qafës së mitrës Së bashku me barnat tradicionale të trajtimit mund të përdoret trajtimi kombëtar.

Kjo nuk është një alternativë, por si një metodë ndihmëse është shumë efektive. Trajtimet tradicionale të lehtësuar dhimbjen, për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme, të përshpejtojë rimëkëmbjen: Shkrihet në një kalë yndyrat vaske me ujë, aplikoni një shtresë e hollë e yndyrë në një pëlhurë të dendur, bashkangjitni në vend të lënduar, të mbuluar me kapem film, të përfundojë shall. Relief vjen në disa orë. Por ajo duhet të trajtohet me të paktën 2 ditë. * Shto te rregullt masazh krem ​​0,5 h tuaj. L. vaj pishe ose disa pika në dorë të përziera me një krem ​​të vogël. Vendos këtë strukturë në vend të lehtë shfaqjen e hernie, lehtë masazh.

Kjo do të bëjë mëngjes. * Vaj Evening bredh vend të shtuar në krem ​​ose mjaltë mumje, të zbatohet në zonën e prekur, masazh të butë. Pastaj fshij leckë të tepërt krem, aplikoni ilaçe - Finalgon vaj të parfumuar, të përfundojë shall qafë, jo për të dridhura. Trajtimi për 2 javë. * Go përmes një mulli mishit 300 g. Nga të freskëta lëng Private