Njerëzit të trajtuar herpes - Herpesi në buzë, gjenital herpes


Shumë besojnë se popped sores ftohtë në korrik - kjo është normale dhe jo i rrezikshëm, i shoqëruar nga një kruarje të lehtë. Por, sipas ekspertëve, herpes duhet të trajtohet menjëherë pas paraqitjes së saj. Mjekët përshkruajnë atë si sëmundje infektive virale, e cila është një skuqje të lëkurës të blisters në mukozën e buzëve dhe lëkurës. Por jo vetëm pops herpes mbi buzët. Ky artikull detajon një "trajtim Kombëtar të herpes - Herpesi në buzë, herpes gjenital." Së pari mësuar për herpes në kohën e Hipokratit në Greqinë e lashtë. Nga greke, herpes përkthyer si "servil", "të zbatohet".

Sores Ftohtë, edhe viruse si të tjera është një parazit brendaqelizor që infekton qelizat e njeriut dhe futur në aparatin e saj gjenetik. Kur duke e ndarë virus qelizor përhapur nga qeliza në qelizë, duke e zgjeruar lëkurën e njeriut. Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një anketë, duke rezultuar në të u gjet se pothuajse çdo earthling infektuar me virusin herpes. Vetëm 5% e njerëzve që kalojnë atë për arsye të panjohura. Por kjo nuk do të thotë se secili prej nesh pa përjashtim të sëmurë. Në disa herpes shfaqet shpesh, të tilla si një herë në muaj, të tjerët më pak, dhe e treta nuk mund të "dal", në të gjitha.


Herpes është e rrezikshme sepse mund të presin një kohë të gjatë për një moment të favorshëm për të kërcejnë dhe goditur shëndetin e ndonjë i pafavorshëm për herë të trupit. Herpes nuk mund të duket për disa vite apo edhe dekada. Nestled brenda qelizave nervore dhe qelizat e gjakut, virusi herpes mund grevë trupin në momentin kur imuniteti është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme. Si mund të jetë herpes në buzë? Së pari, virusi ka nevojë për të "kapur". Mjetet më e zakonshme e infektimit është puthur, duart e pista, ajrore, dështimin e higjienës personale, përdorimin e enë të përbashkët, peshqir, etj

Virusi Herpes nuk mund të hiqet nga trupi, ju mund të dërgoni vetëm në të ashtuquajturën "letargji". Kur temperatura e herpesit trupit, ndjeu siklet në trup, të ngjashme me një gjendje e dhimbshme ftohjet. Për virusin karakterizohet nga formimi i nyjave limfatike përreth vendin e infeksionit. I lënduar shfaqeshin në korrik të virusit, është faza finale. I lënduar nuk është më ngjitëse kur blisters në zonën e infektuar të fillojnë për të shëruar. Ne kemi biseduar për një lloj të virusit që shfaqet në buzë. Tani ajo është e nevojshme për të folur për Herpesi gjenital , ju mund të kapur nëpërmjet kontaktit seksual me një person të infektuar.

Ky lloj i virusit, si edhe më lart-përshkruar, nuk mund të gjatë të tregohet në trupin tuaj nga koha në kohë. Shkencëtarët vënë re se ky lloj i herpesit ndodh në asimptomatike më infektuar. Nëse ju papritmas ndjeni një ndjesi djegie në zonën gjenitale, të gjitha llojet e dhimbje dhe parehati, skuqje ose diçka të tillë, atëherë ka shumë të ngjarë se është herpes. Duhet të theksohet se sëmundja zakonisht i buzëve herpes, ju mund të merrni një tjetër plagë të ftohtë në organet gjenitale. Kjo është për shkak se herpes është kaluar lehtësisht nga një pjesë e trupit në një tjetër.
Prandaj, ju shumë lehtë mund të infektojnë çdo pjesë të trupit të prekur buzën e pacientit.

Për të shmangur kapjen e herpes, ekspertët rekomandojnë për të parandaluar hipotermi dhe rritje mendore dhe fizike. Shumë të dobishme për parandalimin e herpesit hani ushqim që është i pasur me vitamina të ndryshme dhe proteinat. Nëse ju ende kap virusi herpes, atëherë të kujdeset për familjet e tyre që ju rrethojnë. Ndiqni kërkesat e thjeshtë për të ndihmuar të mbrojtur të dashurit tuaj nga infektimi: 1. Rregullisht lani duart me sapun pas kontaktit me një sipërfaqe e infektuar e lëkurës 2. përdorin vetëm artikuj të higjienës personale dhe jo t'i kontaktuar ata për të huajt 3. Pas tualet tualet dezinfektoj karrigen 4.

A nuk e kanë seks ditët e sotme, në mjekësinë moderne shumë pak barna që në mënyrë efektive dhe të shpejt të hequr simptomat herpes, kështu që shumë njerëz përdorin metodat tradicionale. Ato janë shumë efektive, dhe për këtë arsye të luftuar sores ftohtë në buzë trajtim kombëtar mund të jetë shumë shpejt. Pra, ju e dini çfarë të bëni për të trajtuar herpes, të dhënë e thjeshtë, por të punojnë receta e mëdha të mjekësisë tradicionale. Dhe, nga rruga, herpes gjenital trajtim kombëtar dhe shëron pa probleme. Prandaj, papritmas kërceu apo Herpesi gjenital në buzët - çfarë të bëni? * Merrni pivarkusha letër të veshura dhe kthyer atë në një kon.

Tani ju duhet të vënë nga një arsye kon për të pastruar pllakën. Të sigurojë sigurinë nga zjarri të projektimit. Tani që ju jeni bërë, ju keni nevojë për të djegur maja e konit dhe të presin deri në momentin kur dogjën pikërisht gjysma e figurës. Pastaj Flip atë në një pjatë, pastaj në një pjatë të parë rrëshirë verdhë. Shpejt mbledh gishtin e saj dhe pomastit në lëkurë të infektuar. Duke e bërë procesin në sëmundje të hershme, herpes nuk mund të shkojnë edhe në fazën aktive dhe zhduken nesërmen. * Përvoja e mjekësisë tradicionale tregon se një medikament zemra - valokordin - është një trajtim shumë i mirë për herpes.

Njomet ato të lëkurës të prekur disa herë në ditë, dhe ditën tjetër flluskoj do të shkojë në rënie. * Kush do të kishte menduar se squfuri nga veshi i njeriut mund të jetë si trajtim i madh për herpes? Nëse vëreni shenjat e para të përhapjes së herpesit, të marrë swabs pambuku, hiqni squfur nga veshi dhe me kujdes fshij atë në zonën e prekur. Kjo procedurë duhet të bëhet 2-3 herë në ditë deri në fund të dhimbjes. * Degë Raspberry përmban substanca polyphenolic që mund të pengojnë herpes. Prandaj, fije të kuqe flakë gjithashtu mund të përdoret për të trajtuar herpes. Clean, degët larë butë të prera në copa të vogla dhe chewed në gojë për të kashopodibnoho shtetit.

Atëherë kjo masë e butë bashkëngjitni për pjesën e infektuar të lëkurës. Rinat,