Njerëzit të trajtojnë stomak gastrit në shtëpi


Gastrit - një sëmundje e traktit gastrointestinal, karakterizohet me prevalencë të lartë në mesin e popullsisë së botës.
Sipas disa statistikave të vuajnë nga kjo sëmundje në gjysmë popullsisë së botës. Shumica trajtim gastrit kryer në shtëpi. Pra, ne do të çojë histori është më shumë për trajtimin e njerëzve e gastrit stomakut në shtëpi. Por, para se të trajtimit të këshillojë ju që të konsultoheni me një mjek të kualifikuar gastroenterologist. Vetëm ai mund të konfirmojë diagnozën, të përcaktuar llojin e sëmundjes dhe të rekomandojë trajtim regjim të duhur. Gastrit me shkallë të aciditetit të ndryshme, në varësi të cilën përshtatur dietën dhe përzgjedhjen e drogës.

Gastrit është më shpesh here vendosur çrregullime pesimist. Ajo mund të jetë e përzier, urth, të vjella, ndjenjë stomak të plotë pas vakt normale. Në dyshimin e parë të kësaj sëmundjeje, ju duhet gjithmonë të përjashtojë me erëza, i kripur, të skuqur dhe të nxehtë. Në rrjedhën akute të sëmundjes është e rekomanduar për dy ditët e para për të krejtësisht të heqë dorë ushqim, konsumojnë vetëm ujë të pastruar. Pas kësaj kohe dietë lejon konsumimin e pjatave të ngrohta, mundësisht të lëngshme dhe të ulët-yndyrë. Ajo mund të jetë supave, supë dhe qull qumësht. Gastrit akut trajtuar për të paktën dy javë, dhe terapi të formave kronike të sëmundjes mund të zgjasë deri në dy vjet.


I gjithë kursi i trajtimit të ju duhet të heqin dorë pijshëm kafe, pije të gazuara, i tymosur. Është e nevojshme për të eliminuar duhanin. Mjekët rekomandojnë domosdoshmërisht përfshijnë dietën e përditshme të qull qumësht, panxhar, mollë e gjelbër dhe lëng lakër turshi. Trajtimi i stomakut gastrit me aciditet të ulët duke përdorur recetave të mjekësisë tradicionale: - Përgatitja infuzion e një përzierje e këtyre bimëve: 20hr. karamele mente lë, në 15hr. knotweed dhe lule të thata kënetë, 15hr. lule Yarrow, po10hr. kamomil, rrënjë sanëz, fara kopër dhe qimnon, dhe 5g. hop kone. Tërësisht përzierje të gjithë përbërësit dhe derdh një litër ujë të valë.

Kapaciteti mënjanë për infuzion në 10:00, pastaj tendosje. Doza e parë duhet të marrë një gjysmë gotë në mëngjes në një stomak bosh, i ndjekur nga 150 ml çdo 02:00. - Merrni lëng shtrydhur e rrush pa fara e zezë. Doza e rekomanduar - 50 ml tri herë në ditë. - Rrikë Përhapjen dhe përzierje me mjaltë natyrore ose sheqer. Merrni një lugë çaji para ngrënies. Ajo nxit sekretimin aktiv të lëng stomakut. - Për të rritur prodhimin e lëngut të stomakut mund të bëjë boronicë dhe të freskëta manaferrat. - Mix pjesë të barabartë të lë gjethe delli dhe boronica. Merrni katër lugë përzierje dhe derdh atyre një gotë me ujë të valë.

Gjysmë ore më vonë të filtruar dhe të marrin një lugë gjelle tri herë në ditë. - Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin pelinin aktive për trajtimin e gastrit me aciditet të ulët. Ajo ndihmon për të përmirësuar tretjen dhe për të rritur oreksin. Dy lugë sherebelës, derdh një gotë me ujë të valë. Insistojnë në një termos të paktën dy orë, pastaj filtruar pirë tri deri katër herë në ditë para ushqimit. Doza e rekomanduar - më pak se një filxhan çerek. Për trajtimin e gastrit me nivel të lartë aciditetit Ju mund të përdorni recetë e mëposhtme: - Në mëngjes në një stomak bosh, pini lëng patate shtrydhur.

Pastaj shtrihem për gjysmë ore. Kursi i rekomanduar i trajtimit - dy javë. Përsëritja e mundur pas pushimit një jave. Gjithashtu ka një efekt të madh dhe lëng karrote. Ajo duhet të pini një gjysmë gotë para ushqimit, mundësisht me stomak bosh. Pas pranimit nuk duhet të hani asgjë për një orë. - Mix dy pjesë jamball fara rrënjë, e ëmbël dhe liri me një pjesë gjethe karamele mente dhe ngjyra gëlqere. Hidh një lugë gjelle e përzierje me ujë të zier dhe të lënë për të paktën 12:00 në një termos. Infuzion tendosura është e rekomanduar për të marrë tre ose katër herë në ditë para ushqimit. Doza e rekomanduar - gjysmë filxhan.

- Mjekësisë tradicionale në mënyrë aktive inkurajon përdorimin e rrënjë jamball për të normalizuar pH. Hidh 10g copëtuar ujë të zier të para dhe të lënë në banjë me ujë për gjysmë ore. Pastaj ftohtë supë dhe tendosje atë. Nëse është e nevojshme, shtoni ujë në një nivel prej 200 ml. Merrni pasi të hahet një filxhan çerek katër herë në ditë. - Stomaku mjaltë Zgjidhja absorbohet shumë shpejt, duke ulur nivelin e aciditetit dhe pa irrituese atë. Duke marrë atë të jetë e mundur për dy muaj, jo më shumë se 150 ml në ditë. Ofertat e mjekësisë tradicionale dhe metodat për trajtimin e gastritit kronik : - Brew një lugë gjelle e imët

copëtuar gjethe marule filxhan ujë të vluar dhe të lënë për disa orë. Merrni një gjysmë gotë filtruar dy herë në ditë. - Mix pesë pjesë nenexhik me tre pjesë centaury dhe derdh dy lugë të përzierje zier ujë. Insistojnë vkutanym të paktën një orë, pastaj tendosje dhe të marrë një gotë para ushqimit. - Hidh një litër verë të bardhë 100g thata trumzë. Lër infuzion për një javë, pastaj vlim, të përfundojë dhe të lënë për një tjetër 05:00. Merrni filtruar nga 50-100ml përpara se të hahet. - Hidh tre lugë e detit manave buckthorn pintë ujë dhe çiban.

Merrni dy gota me lëng mishi në tri herë në ditë. Kështu, trajtimi i gastritit në shtëpi është e mundur. Në qoftë se ju ndiqni rekomandimet e mjekut dhe inteligjente të kombinuar ato me receta të mjekësisë tradicionale, atëherë shpejt ju mund të lehtë të shërohen. Catherine