Njerëzit të trajtojnë vegjetative të bimëve vaskulare dystonia


Ndodh që një person gjithmonë ndjehet e parëndësishme - çfarë është dobësi, letargji, dhimbje koke, humor i keq - por ai nuk mund të shpjegojë se çfarë saktësisht është shkaku. Ju pothuajse mund të argumentojnë me siguri absolute që ai do të diagnostikuar me Dystonia (vvd). IRR nuk mund të quhet një sëmundje në kuptimin e tij të ngushtë. Kjo sindromë - një grup i simptomave të sëmundjeve të ndryshme. Ai përfshin çrregullime dhe origjinën psikologjike dhe kardiologji dhe neurologjike dhe enëve të gjakut. Shkaqet e ndryshme Dystonia. IRR mund të jetë për shkak, për shembull, stresi apo vuajtjet tronditje.

Në përgjithësi, arsyeja kryesore për ndodhjen e saj psikologjike (të tilla si stresi, lodhje, çrregullime nervore, depresioni) dhe biologjik. Këto të fundit përfshijnë çrregullime metabolike të shkaktuara nga sëmundje të ndryshme, duke përfshirë diabetin dhe çrregullime të tjera endokrine, trashje, infeksionet, etj Në rrezik janë kryesisht njerëz që të çojë një mënyrë jetese i ulur. IRR duket lodhje, ranymostyu psikologjike. Një person përjeton ndërprerje në zemër (pastaj shpejt troket ngrin), shurdhim ose dhimbje në kokë. Ai hedhje presion, duart dhe këmbët gjithmonë akull, djersitje të rënda apo të dridhura.


Që nga metabolizmi është i shqetësuar, ajo mund të filloni për të humbur peshë. Papritmas kemi ndjerë pika motit. Si për të kuruar atë? Trajtimi IRR duhet të jetë gjithëpërfshirës. Disa metoda vetëm nuk do të jetë aq efektive. Hapi i parë është për të hequr sëmundje themelor, i cili shkakton IRR. Ilaç mund të bëhet vetëm nga një mjek. Dhe në qoftë se zgjedhur si duhet, shërim duhet të ndodhë. Në simptomat e kontrollit duhet të ndihmojnë gjithashtu të trajtimit kombëtar vegjetative të bimëve vaskulare dystonia kohë që ka receta të ndryshme për këtë popullor. 1. Kamomil, Wort, Shkumë dhe thupër buds e Shën Gjonit. Është e nevojshme për të bërë përbërjen mori 100 gram çdo barishte.

Evening 1 koleksion lugë gjelle derdh një pintë ujë të vluar, të këmbëngulë 3,5-4 orë në një termos, pastaj tendosje përmes një leckë, shtrydh. Gjysma e çaj për të pirë para se të shkojnë në shtrat me një lugë çaji mjaltë. Dhe pjesa tjetër - në mëngjes 30 minuta para ngrënies, pas ngrohjes, dhe gjithashtu me mjaltë. Trajtimi i dystonia vegjetative të enëve të gjakut të kalojnë çdo ditë derisa përzierje e bimëve është e përfunduar (për disa muaj). Kursi mund të përsëritet vetëm pas 5 vjetësh. Infuzion i këtyre bimëve përmirëson metabolizmin, rrit elasticitetin e enëve të gjakut, ndihmon në eliminimin e zhurmës në kokën tuaj është parandalimi i sklerozë të shumëfishtë, sulm në zemër, tension të lartë të gjakut.
2. hala Pisha dhe qepë.

5 lugë copëtuar finely hala pishe dhe gjysmë qepë madhësia derdhur 0,7 litra ujë të valë dhe të insistojnë në një termos brenda natës. Në mëngjesin e infuzionit duhet të thahet. Pini atë në vend të ujit gjatë gjithë ditës. Njerëzit vazhdojnë të trajtojnë kjo do të thotë 4 muaj. Hala pishe më të mirë për të rinjtë këtë vit. Ju mund të bëni pa letër e hollë, por në qoftë se ka një problem me veshkat - është e dëshirueshme për të shtuar. Pisha pastron enët. Dhe duke pirë këtë çaj, të ftohtë apo grip nuk ka gjasa të merrni të sëmurë! 3. "cap patates". Ajo duhet të jetë e vrazhdë hekura 1 patate kg, përziejnë atë me 50 ml qumësht të papërpunuar dhe le të qëndrojë për gjysmë ore.

Pastaj bashkëngjitni kokën në zonën e prekur leckë pambuku të hollë. Një vidzhavshy pak, aplikoni një shtresë e patate qull me rreth 1 cm dhe veshin një kapelë, e cila duhet të jetë bërë nga leshi ose lesh. Mbani 1-1,5 orë para gjumit. Procedura përsëritet 10-15 herë në ditë. Kjo metodë shërues Bullgarisht Dimkovym e rekomanduar për ata që IRR shfaqet dhimbje koke, dhe konsiderohet i efektshëm. 4. Qepe, mjaltë dhe limon. Merrni onions dhe kuzhinier 1 filxhan lëng të freskët, shtoni një filxhan mjaltë dhe zhvishem bluar i një limoni dhe përzierje çdo gjë. Vënë çdo gjë në një bankë, të mbuluar dhe dyqan në frigorifer.

Merrni lugë përzierje 1 ëmbëlsirë 3 herë në ditë për një orë para ngrënies. Kursi bëni disa herë në vit. Kjo përzierje pastron enët e gjakut, përmirëson qarkullimin e gjakut cerebrale dhe forcon gjithë trupin. 5. Lulet e hikërror. Hidh 1 lugë gjelle lule hikërror pintë ujë të valë. Mbush në një termos ose të mbyllur anije 02:00, thahet. Pini një gjysmë gotë 3 herë në ditë për një kohë të gjatë. Ky çaj pengon enët e plakjes së parakohshme dhe kështu i dobishëm dhe i tërë trupi. 6. Degët tutovnyka (manit). 2 tablespoons copëtuar degët e manit derdh një litër ujë të valë. Mbush në një termos gjatë natës.

Pini një gotë çaj 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Pranimi për të vazhduar për 2 muaj. Ky çaj një herë dhe mund të trajtohen presionit intracranial, dhimbje koke të zhduket, dhe në të njëjtën kohë përmirësimin e kujtesës. Popular trajtim IRR bimor duhet të jetë e kombinuar me masa generall. Së pari, të lëvizin më shumë, bëni ushtrime rregullisht ose të angazhohet në ndonjë sport të lehta (për shembull, unë not personalisht impresionuar, zonë palestër Wushu). Reflexology shumë efektive, akupunkturë, masazh, "manualka" etj Për të parandaluar IRR duhet të kufizojnë konsumin e alkoholit për të reduktuar pirjen e duhanit e cigareve në 1-3 një ditë ose tym në të gjitha.

Por gjëja kryesore - ndjek ndonjë trajtim, të mbajë një humor të mirë dhe të jenë të sigurt në aftësitë e tyre dhe shërim të ardhmen! Gilyarov,