Baltë tradicionale mjekësi Lindja e Largët si një ilaç popullore


Tajgë është një perlë e vërtetë e Lindjes së Largët. Ajo është e bukur, në çdo kohë të vitit, dhe në fund të pranverës, dru hijeshi goditës, bojës butësi. Sapo bora shkrihet, me pushimet e venitur bari Amur adonis, gëmusha shelg sriblyatsya. Bogs shpatet dhe kodrat ndezur purpurt bardhë, zjarr, rozë. Kjo humbje e ngjyrës shkurre e rozmarinë e egër e Largët. Vendorët e quajti atë baltë, por kjo fabrikë nuk është gjë tjetër veçse një ashe Daurian (ashe dauricum L.). Ai banon pyjet në jug të Siberisë Lindore dhe Lindjen e Largët. Baltë e vërtetë gjenden në zonat kënetore e Evropës, në Siberi dhe Kanada.

Gjyshja-tregtarëve të fillojnë të shesin twigs të ngrira në dimër. Këto twigs prekës hollë, të vënë shtëpinë në ujë të nxehtë disa ditë të mbuluara nga veshkat. Dhe së shpejti "shpërthejnë" shumë delikate lule të ndritshme ngjyrë vjollcë, të bardhë ose të verdhë me katranit, plot aroma e pyllit - buzëqeshje të lamtumirës kalon dimrin. Por bukuria dhe aroma e luleve baltën e nevojës stultifying të jenë shumë të kujdesshëm. Bimë është helmuese! Gjuetarët kalitur duke u përpjekur për të anashkaluar pjesën e dendur të lulëzuar shkurre parti. Aroma e saj e fortë shkakton marramendje, lulls se në një tajgë shumë e rrezikshme. Një provë e mjaltit me poleni i luleve, ju mund të fle gjithë ditën.


Nuk moçal çudi Largët quhet kukutë, bog mpirje, dhe kështu honobolyu.
n. Megjithatë, siç e dini, helm në doza të vogla është një ilaç. Daurian Ashe ose baltë Largët - nuk është përjashtim. BAGNO ilaç një popull përdoret gjatë mjekësi tradicionale dhe trajton atyre një shumë të Sëmundjet. Për këtë qëllim, shoots rinj, lëkurë lë. Korrjes ata zakonisht bie mjeshtërisht prerja off degët rinjtë me gjethet, rrënjët nuk e prek. Pastaj të thata në një zonë të ventiluar, më shpesh në papafingo, hambar, por larg nga njerëzit. Kur bimë tharje sekreton vajra esenciale nga inhalimi i cili mund kokën sëmurë.

Mjekësi tradicionale BAGNO i Lindjes së Largët Substanca më e vlefshme, të cilat janë pjesë e bimëve është një vaj esencial. Ai është i pranishëm në të gjitha pjesët e tij, me përjashtim të sistemit rrënjë. Ky vaj është konsideruar i domosdoshëm në trajtimin e reumatizma, artrit dhe Arthrosis. Tretësirë ​​nga bimë ka veti expectorant, është përdorur si një ilaç për kollitje, ajo është përdorur për të trajtimin e tuberkulozit, astma, bronkit kronik, kollë e mirë. Supë, gjalpi, krem, bërë nga bimët e përdorur në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, djegje, nxira, abrasions. Ka dezinfektimin, plagë shëruese, anti-inflamator, pronat Antiparasitic.

Mjetet juridike popullore trajtimin e sëmundjeve përmes baltën e Lindjes së Largët Supë: 2 lugë. l. grimcuar shoots thata, lë bimët pour 1 tbsp. ujë të ngrohtë, dush me ujë të nxehtë për 15-20 minuta, pastaj cool, tendosje, e shtrydhur të lëndëve të para. Hidh ujë të valë për të vëllimit origjinal, pini supë të ngrohtë, një filxhan çerek tre herë në ditë pas ngrënies në sëmundjet e mushkërive, bronke, kollitjes, astmës. Oil: Përzierje pluhur me një numër të barabartë të bimëve dhe vajra bimore. Tomita përzierje për ngrohje të ulët për 10-15 minuta. atëherë le të drogave të ftohtë. Aplikoni nga jashtë si shërimin plagë, anti-inflamator, kostot dezinfektuese.

Vaj është përdorur gjithashtu për të hequr qafe e parazitëve. Ilaç për astmë Mundohuni të gatuaj ilaç mrekullueshme popullore per astma nëpër baltën e (daurskoho ashe) Lindja e Largët: Mix shoots prera imët e rozmarinë e egër (25 g) gjethe të thata hithër (15 g). Hidh këtë përzierje prej 1 litër. ujë të vluar, të mbuluar fort, të përfundojë një peshqir, të lënë në 03:00. Pastaj tendosje dhe pini 0,5 cent. të paktën 6 herë në ditë. Kur kolla e mirë dhënë të pijë fëmijët 1 h. L. 3-4 herë në ditë pas ngrënies. Ky është një ilaç shumë të fortë popullore, kështu që të jetë i sigurt për të ndjekur dozen në përgatitjen e tij. Ilaç popullore për bruises Përdor baltë tradicionale mjekësi Largët si një ilaç popullore për të trajtuar plagët, bruises, abrasions, bruises.

Mix 2 h. L. Thatë lë moçal, të njëjtën nënën bar dhe njerkë. Pour 1 tbsp. ujë të vluar, Tomita në një banjë me ujë për 5 minuta, të mbuluar me një peshqir, le të ftohtë për gjysmë ore. Atëherë të gjithë tendosje, shtrydhur bari, pini 1 tbsp. l. përmes 02:00, të bëjë swabs locion, pambuku ngjyhet vënë supë për lëkurë të dëmtuar. Krem Për trajtimin e nyjeve mjekësi tradicionale këshillon për të aplikuar bimore vaj. Për ta bërë këtë, të bëjë një shtresa qeramikë: derri (pule, rosë, patë) dhjamin nga shtresa e lartë e baltës grimcuar. Pra, të marrë disa shtresa në krye, të mbuluar fort, çarje Aplikoni testin, vendin në një furrë të nxehtë apo furrë për 3-4 orë.

Pastaj, tendosje, squeezing me napë. Kur krem ​​ka ftohur, fshij atë në nyje dhimbshme. Bimët djegia tym soothes dhe disqet larg mushkonja, mushkonja. Sepse bimë është vlerësuar shumë tayhovyky. Disa prej tyre trajtimin e alkoolizmit, duke shtuar verë. E pra, ne do të flasim për baltë dhe Lindjen e Largët. Ju mund të duhet të përshkruhet këtu receta për ilaçe. Megjithatë, mbani mend se centrali është helmuese! Përdorni ajo duhet të jetë me kujdes. Ka edhe contraindications serioze për zbatimin e moçal për trajtim. Prandaj, para se duke e përdorur atë, kontrolloni me mjekun tuaj. Cheers!

Svetlana,