Gisht Naryvayetsya çfarë të bëjë, si për të trajtuar plagë mbi gishta


Kur inflamacioni ndodh ulcerë (shkrirjes) e indeve, duke rezultuar ne nje kavitet formuar aty. Gradualisht zgavër mbush plehun organik, i cili është rezultat i baktereve piogjen, Staphylococcus, Streptococcus, të cilat depërtojnë indet e trupit përmes lëkurës thyer. Prandaj, në qoftë se i dëmtuar lëkurën, ajo duhet të procedohen menjëherë jod ose bojë të gjelbër. Por nëse e situatës ju keni filluar dhe ju keni naryvayetsya gisht çfarë të bëni - si për të trajtuar vlon mbi gishtin e tij? A mund të zbulojë atë vetë, që do të thotë njerëzit mund të ndihmojnë në trajtimin e abscesit? Këto janë pyetjet që ne të përpiqemi për t'iu përgjigjur. Po në qoftë se ka pasur një abscesi në gisht?

Abscesi në gisht apo shputë ekspertët e quajnë panaritiums. Kjo shpesh ndodh kur i dëmtuar lëkurën shkëputur zonë e dëmtuar nuk është i pastruar me mjete të posaçme. Ndonjëherë një abscesi shkaktuar shqetësim të madh: dhimbje ndjenja të rënda, twitching gisht temperatura mund të rritet.
Shtohet dëmtuara gisht, nuk është ënjtje e indeve të dëmtuara. Panaritium - sëmundjet purulent e indeve të buta, kështu që nëse ndodhin këto simptoma, ju duhet të kontaktoni kirurg tuaj. Specialist do të vlerësojë shkallën e abscesit, nëse është e nevojshme, të zbulojë atë, të emërojë salcë të veçantë mjekësore, ilaçe.


Ndonjëherë ju mund të kenë nevojë antibiotikët. Ka raste kur atje ishte një abscesi në gisht apo te këmbët, por për të parë një mjek nuk është e mundur, pasi që ju jeni jashtë apo në vilë. Në këtë rast, të marrë hapa të menjëhershëm për të trajtuar panaritium: Në asnjë rast mos e hapni absces veten. Firë e infeksionit, ajo mund të përhapet shumë shpejt, atëherë do të kanë nevojë për trajtim afatgjatë të helmimit të gjakut. * Nëse ka pasur një lungë, të marrë një zgjidhje të ujit të ngrohtë: shkrihet në 1 tbsp. ujë të valë 1 tbsp. l. sode, kripë, shtoni 10 pika tretësirë ​​të jodit. Ngjyejë gishtin tuaj në zgjidhje, të mbajë për 15-20 minuta.

Gjatë kësaj kohe rozm'yakshyte lëkurës, sode, kripë dhe jod kontributin shtrihen qelb nga abscesit jashtë. * Nëse naryvayetsya gisht duke shijuar jashtë, gjeni lëpushë barishte, lani me ujë gjethe, të përfundojë gishtin tuaj nga maja për të siguruar fashë. Pas 00:00, fashë të zgjeruar. Gjatë kësaj kohe gjethet e bimëve zakonisht tërheq qelb nga plaga. Vendos një kompresë të re për plagë pastruar plotësisht. Por në qoftë se ju kujdeseni për shëndetin tuaj dhe të marrë me vete në një çantë udhëtim, ju do melhem veprim anti-inflamator. Për shembull, dyoksydynovaya ose levomikol. Këto fonde duhet të jetë afër në dorë, veçanërisht në qoftë se ju fëmijët.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e gishtave abscesi apo këmbët * Pasi të prodezinfikuvaly mëngjes me një zgjidhje e kripë, sode dhe jod bëjë një tortë mjaltë. Kjo do të ndihmojë të largohen nga të gjitha qelb e. Mix 0,5 h. L. miell dhe 0.5 litra. mjaltë. Mix, vihet në një tortë të tillë gisht dëmtuar, kasetë të sigurt, aplikoni një fashë për 9-12 orë. Zakonisht kjo është një çiban. * Mundohuni të kuruar mjet të tillë popullore kriminel: fshij në një rende sasi të vogël të barabartë të karrota të freskëta, panxhar, qepë. Mix së bashku, shtoni pak lëng të freskët karrota dhe disa pika lëng aloe shumë vite.

Vendi slurry në vendin e dëmtuar, kapem suva, aplikoni një fashë. * Për të kuruar abscesi më tepër, është e nevojshme që të abscesi shpejt të pjekur. Për ta bërë këtë, të bëjë një slurry me qepë të pjekur në skarë dhe sapun integruar në raport prej 2: 1. Përzierje është vënë në allçi, bashkëngjitni për faqet e dëmtuara. Ndrysho fashë çdo 04:00. Abscese në gishtat, këmbët dhe mishrat shërohet llapa me gjethe të freskëta të barit dhe gjethe delli kalë dori. * Për trajtim i vlon është gjurmë shumë efektive Sophora japoneze. Ju mund të blej të gatshme tretësirë ​​e farmaci, ju mund të bëni vetë.

Për ta bërë këtë, bimë fruta copëtuar finely, i hedh një vodka të mirë në një raport prej 40 g për litër e gjysmë vodka. Hiq 2 javë në një vend të ngrohtë, lëkundje herë pas here. Nga kremra të bërë tinctures. * Provoni të përdorni bimë Shën Gjonit Wort. Pour 1 tbsp. l. 1 herbs të thata tbsp. ujë të vluar, të mbuluar me një peshqir, le të qëndrojë 20 minuta. Lejoni të ftohtë, thith një copë pambuk, vënë në vlim, fashë të sigurt. Gjithashtu e mirë për të marrë në ekstraktet dëmtuara gishtin. Ky dush duhet të bëhet për të trajtuar vlon për 20 minuta. Trajtim shumë efektive e abscesit, duke përdorur rrëshirë pishe tar. Vendoseni atë në një copë fashë, të bashkangjisë në vlim.

Pas 3-4 orë në gisht dëmtuar ndalesa dhembje, inflamacion zhduket zgjidh abscesi. Të jetë i sigurt për të parë për sa absces gjatë trajtimit. Nëse masat do të thotë është një rritje jo efektive abscesi në madhësi, nuk ju vjen për të vjellë, ju nuk mund të ngurroni, ju duhet menjëherë të shkoni te mjeku. Ndoshta një trajtim i thjeshtë nuk është e mjaftueshme, dhe mund të kenë nevojë kirurgji. Në mënyrë që të mos vuajnë çështjen se si dhe çfarë, plagë trajtojnë mbi këpucë me majë dhe duart ndjehen të afërt me ndonjë, edhe dëmin më të vogla të lëkurës. Nëse kjo ndodh, të jetë i sigurt për të dezinfektoj vendin e dëmtuar me jod, jeshile të shkëlqyer, me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium.

Dhe kudo që ke shkuar, gjithmonë mbani me vete një çantë e vogël e ndihmës dhe një grup minimal të barnave esenciale. Cheers! Svetlana,