Pini çaj kërpudha


Shumë kanë dëgjuar për Kombucha. Në Rusi, Kombucha ishte pas Luftës ruso-japoneze, ku lajm i tij u përhap në të gjithë Evropën.

Nga lloji i çajit kërpudhat ngjashme me kandil deti të verdhë-kafe, sepse ajo ka të njëjtën formë dyskovydnuyu.
Sipërfaqja e kornizës kërpudha trupit otrostochki i vogël, që e bën atë të duket edhe më shumë i ngjan një kandil deti.

Kombucha - një simbiozë e mikroorganizmave acetik dhe kolonive maja. Praktika ka treguar se nëse një koloni e maja i hedh ujë të ëmbël, ata japin një fermentimi reagimit të sheqerit, dhe ajo u shndërrua në etanol, e cila, nën ndikimin e enzimeve Bakteret e acidit acetik konvertuar në acid acetik.

Rezultati është një pije medicinale me vlerë që i ngjan një birrë. Me pije e saj të gazuar me kërpudhat çaj është shumë popullor.

Kombucha - një mënyrë e gatimit.

Marrja kërpudhat çaj nuk mund të bëjë pa çaj, përndryshe ai do të kishte një emër të ndryshëm! Kjo është në sajë të këtij çaj pije ngopur me vitaminë C, e cila është e nevojshme për të mbështetur kërpudhat vetë, si dhe ata që e pijnë pije.

Për një pije në 3 kuart derdh ftohur me ujë i zier, atëherë ajo shtoi sheqer (100 g për 1 litër ujë). Pastaj ka nevojë të derdh 10 gram gjethe çaji. Tani të marrë një tjetër 3 kuart, i cili është tashmë një kërpudha, dhe atje derdh të lëngshme nga trehlitrovki parë.


Shënime të rëndësishme.

Më shumë bankat dhe kërpudhat lëndë ushqyese duhet të jetë në një vend të errët në temperaturë dhome.

Mos gatuaj zgjidhje lëndë ushqyese në një mund të kërpudha, si kokrra e sheqerit, duke qenë një kërpudhat, duke i shkaktuar atij djegie të rënda, të dëmtojë atë. Zgjidhje lëndë ushqyese para derdhje një kavanoz të kërpudha nevojë për të ftohur në temperaturën e dhomës. Kombucha nevojë për të mbajtur ngrohtë si temperatura është ulur në 16 ° C në një mund të kërpudha mbush organizmave të algave. Dhe e mbylli kapakun kërpudha "shtrënguar" nuk është e nevojshme, ajo është më mirë për të mbuluar disa shtresa të napë.

Dhe përsëri, në qoftë se fqinjët tuaj Kombucha gjithandej, dhe ju ajo është në fund, mos u bëni merak: si rezultat i reaksioneve enzimatike pas 3 ditësh të grumbulluar kërkohet numrin e flluska e dioksidit të karbonit dhe kjo varet. Dhe ju mund të pini në 5 ditë - 7 ditë.

Cilat janë përfitimet e kërpudhat çaj?

Në ekstraktet e kërpudhat çaj të pranishëm shumë aktive biologjike të komponenteve, enzimat, vitamina, acide organike. Për shkak të kësaj pije normalizes metabolizmin në qelizat dhe mund të përdoren në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Infusion zbulon një efekt të shëndetshëm në kapsllëk traktit gastrointestinal, mostretje, dizenteria, gastroenterit dhe sëmundjeve të tjera.

Pije është efektive për stomatiti, dhimbje fyti, përmirëson pacientët TB, gripin e trajtuar dhe infeksionet respiratore akute. Dhe të gjitha në sajë të pronave të saj antibacterial. Pika pini kërpudhat çaj trajtoj otitis media, inflamacion i konjuktiva, dhe ju mund të pauzë poloschuchy procesin e kariesit dhëmbët, por kjo është më e theksuar kur duke përdorur pije të përgatitura nga TEAS gjelbër.

Gjithashtu, kjo pije mrekulli përmirëson shëndetin e njerëzve që vuajnë nga tensioni i ulët i gjakut. Infuzion në gjendje të shpejt "shkarkoj" stomakun me overeating. Kjo pije pronë do të ndihmojë njerëzit që duan të humbin peshë.

Për të përmirësuar pamjen e lëkurës beauticians janë të këshilluar për të aplikuar në lëkurë për një disa minuta leckë të përballet me infuzion ngjyhet e kërpudhat çaj. Ata rekomandojnë duke shtuar atë në dush (pije 250ml ekspozimi 30-ditor). Disa autorë të librave rreth Kombucha këshillojnë duke përdorur pijen për të trajtuar kokës dhe kështu shpëtoj zbokth.