Luletogëz lule - trajtim, prona, përdorimin, contraindications


Përshkrimi i uzinës. Luletogëz -. Lule, barishte dyvjeçar të drogës deri në 2 m Ajo i përket norychnykovyh familjes. Në vitin e parë të jetës formon rozetë i zgjatur ose ovale lë basal. Në vitin e dytë të jetës prodhon një ose më shumë këndellur rrjedh. Rrjedhin Ulët lë të gjatë, ovate, e sipërme - sessile, heshtak, të mesme - janë të shkurtër. Rrjedhin është e mbuluar me qime. Lulet janë me tuba-zile-formë, ngjyrë vjollcë, të mbledhur në njërën anë, me shumë lule, të trasha, furçë të gjatë. Fruta - kuti. Lule në qershor-korrik, purpurea fruta Digitalis piqen në gusht.

Root - fijor. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "lule luletogëz -. Trajtim, pronat, përdorim, contraindications" Fotografitë Digitalis purpurea bimët. img align = src = majtas / wp-content / Ngarkimet / images / 1295807202_naperstyanka-purpurnaya-foto. Ku bimë është e zakonshme. Kultivuar në rajonin Novosibirsk dhe Kaukazin e Veriut. Në purpurea egra Digitalis përbashkët në Europën Qendrore dhe Perëndimore, Afrikën e Veriut. Ajo rritet në pyjet malore, clearings. Në këtë lloj të Digitalis nuk rritet, sepse ajo nuk i përshtatet dimrit të ashpër. Çorape.


Në mënyrë që të korrjes bimë medicinale lë. Ata janë korrur pa gjeth gjatë lulëzuar bimët thata shpejt për rreth 30 minuta në 55-60 C, dhe më në fund i tharë në 40 ° C. pragun jetën e lëndëve të para - 2 vjet. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Gjethet Digitalis purpurea përmbajë saponins steroidal, glycosides kardiake, acidet organike, choline, flavonoids. Luletogëz - pronat. Bimë Purple luletogëz përmban glycosides kardiake. Glycosides bimët forcojnë zemrën tkurrje të muskujve të njëjtën kohë do të shkurtojë ato. Përgatitjet Digitalis sigurojë antibakterilnuyu, diuretik, veprim qetësues.

Përdorimi i bimëve medicinale. Lulegishti purpurt njohur si ilaçit mirë në trajtimin e çrregullimeve te qarkullimit rënda dhe dështimit kronik të zemrës. Medikamente bimët janë të zhytur mirë dhe nuk i shkatërruan në traktin gastrointestinal. Ata fillojnë të veprojnë në 2-4 orë, efikasitet maksimal arriti në 8-12 orë. Mjekësisë tradicionale përdor një zierje dhe infuzion bimët me hipertension dhe edemë të origjinës kardiak. Tretësirë ​​e Digitalis purpurea dobishme në histeri dhe çrregullime të tjera të sistemit nervor. Gjethet pluhur e bimëve Digitalis purpurea lara shërimin e plagëve dobët.

Luletogëz - trajtim. Infuzion të lë grimcuar të bimëve. Në 0,5-1 g papërpunuara marrë 180 ml ujë. Të rriturit administrohet me gojë 3-4 herë në ditë për 1 qind. l. Fëmijët janë 0,1-0,4 g të lëndëve të para në 100 ml ujë. Cakto një çaj ose lugë ëmbëlsirë. Infuzion është përgatitur nga një nga mënyrat për të bërë drogë. Droga farmaceutike nga bimët medicinale. Gjethet e Digitalis.
Kimik fletë ekstrakt tableta. Nxjerrjen e ujit nga gjethet e Digitalis purpurea - i emëruar i rritur 3-4 herë në ditë në një lugë gjelle. "Kordihit" - ndihmon me lloje të ndryshme të dështimit të zemrës (2 - 3 tableta në ditën e parë, doza e dytë ditë reduktohet në 1-0,5 tableta në ditë).

"Digitoxin" - të përshkruara në dështim kronike të zemrës që kërkon trajtim afat-gjatë. Digitalis purpurea: contraindications për përdorim. Droga Digitalis purpurea grumbullohen në trup, e cila përfundimisht çon në helmim, kështu që të marrin ato për këshillën e një doktori. Luletogëz - bimë vdekjeprurës helmues! Helmimi është shoqëruar me një kaltërosh buzët, vjellje, diarre, aritmia, astma, të vjella. Në shenjë e parë të helmimit stomak të pastër, të marrë qymyr dhe telefononi mjekun. Përgatitjet janë të kundërindikuar në sëmundje koronare, sëmundje të zemrës, infarkt akut të miokardit.