Bimët më të dobishme në vazo në shtëpi për shëndetin


C kohët e lashta njerëzit kanë tendencë për të dekoroj shtëpi apo apartament tuaja bimë. Ndjenja një copë me natyrën, ata janë duke u përpjekur për të lëvizur atë edhe më afër pjesës së tij. Shumë prej tyre janë kthyer për bimët mjekësore për shërim dhe duan të rriten këto bimë në shtëpitë e tyre. Shkencëtarët kanë krijuar gjatë që bimët të përmirësojë ajrin, pastrojë atmosferën. Bimët sigurojnë ngushëllim dhe një klimë të favorshme në zonat ku një person është pushimi apo të punës. Por rrëmujë e tyre dhomë nuk duhet të jetë. Lule në një prag dritarja nuk duhet të jetë më e lartë se 15 cm dhe zënë më shumë se 15% të dritares. Disa bimë (aguliçe, barbarozë, Calendula, etj) nganjëherë shkaktojnë alergji, të shoqëruar nga hunda fortë i lëngshëm (rinitit), siklet, skuqjen në lëkurë.

Këto bimë duhet të largohen nga banesa. Megjithatë, njerëz të ndryshëm mund të jenë reagime shumë të ndryshme për komponentët e substancat e përfshira në përbërjen kimike të një bime. Por ne ende përpiqet për të zgjedhur lule që nuk dëmtojnë njerëzit. Cilat janë këto bimë shumë e dobishme në vazo në shëndetin shtëpi ne rishikimet e faqes dhe vendosi të marrë në shqyrtim sot. I dobishëm për shëndetin e njeriut janë ato bimë: 1. Aloe Emri i tij i dytë - agave. Ajo ka qenë prej kohësh përdoret si një ilaç në shtëpi. Aloe është prona shumë të dobishme për shëndetin, anti-bakterial, anti-inflamator, choleretic, Burns, plagë shëruese.


Dhe gjithashtu ajo përmirëson oreksin, përmirëson imunitetin, normalizes tretje, forcon rigjenerimin e indeve të lëkurës. Kjo bimë është përshkruar shpesh për lëndimet e rrezatimit, anemi, me miopi, ulçerë stomakut, inflamacion i qepallat, astma, faringjit, pas dizenteri. Për ta bërë këtë, lëng aloe për përzierje me mjaltë në proporcione të barabarta dhe të marrë 1/3 lugë çaji 3 herë në ditë para ushqimit dhe pije - qumësht të ngrohtë. Trajtuar kështu 3 javë dhe pastaj 10 ditë pushim. 2. Kalanchoe Kjo është edhe mjek tonë familjare. Me gjethet e saj të buta lëng lëng shtrydhur është përdorur për të trajtimin e çdo plagë dhe inflamacione.

Gjithashtu lëng Kalanchoe pini me grykët, stomatiti, sinusit, sëmundjet gjinekologjike, sëmundje periodontale. 3. Karamele mente Era e mente mirën qetësuar sistemin tuaj nervor, ndihmon në lehtësimin e acarim, agresionin dhe lodhje. Kjo aromë gjithashtu ndihmon me fokus dhe të gjithë ata që punon shumë kohë në kompjuter. Ju vetëm duhet të vënë një tenxhere apo tas me nenexhik në kompjuter, periodikisht inhaling parfum e saj. Përveç kësaj, nenexhik ka efekt anti-inflamator dhe analgjezik në trup, të ndihmojë në përmirësimin e oreksit. Disa amviset janë duke e përdorur atë si një aditivëve të kuzhinës. 4. Limon Lemons në rritje ka nevojë jo vetëm për fruta.

Gjethet e tyre gjithashtu kanë kompetenca shëruese. Caktimin e 85 substanca medicinale, ata e bëjnë ajër shtëpie pothuajse sterile.
Të gjitha mikrobet patogjene në shtëpi, nuk ka më të riprodhuar. Më shumë limon - jo vetëm një burim i vitaminës C, por B1, P, PP dhe elemente të ndryshme gjurmë. Aromë limoni do të përmirësojë efikasitetin, eliminimin e sleepiness, të rritur mprehtësi vizuale. 5. Rozmarinë Lokalet ende mund të përdorni rozmarinë. Ndihmë tij paqëndrueshme në trajtimin e bronkit, astmë, emfizemë dhe sëmundjet e tjera. 6. Dafinë Noble dafinë ndihmë me angiospasm, vrull e traktit biliar dhe zorrë.

Bay fletë supë të përmirësuar tretjen, pushim oreks, në mënyrë të favorshme të ndikojnë shumë organe. Ndonjëherë madje përdorin parfum ose industri sapun. 7. Hlorofitum Unë do të doja të tërheqë Chlorophytum me kreshtë. Rreth çfarë përfitimi Chlorophytum me kreshtë kohët e fundit ka shkruar në këtë faqe interneti, kështu që unë nuk do të përsëris. Disa fakte interesante rreth bimëve shtëpie: 1. 2. ata të pastër ndihmën e ajrit të hequr çdo shkarkesë toksike, të tilla si amoniak, monoksidit të karbonit, formaldehyde, xylene, benzinë ​​dhe trihloroetilen. 3. Bimët do të ju bëjë më të lumtur, më të qetë dhe më optimiste. 4.

ata janë duke luftuar me një të ftohtë dhe lodhje. Catherine