Kalcium tepërt në simptomat


Ne të gjithë e dimë shumë mirë se përfitimet e kalciumit për trupin e njeriut është e madhe. Reklamat Farmaci mbushur me emrat e kalciumit, dhe ekspertët rekomandojnë fuqimisht duke marrë atë. Për ta bërë këtë, natyrisht ka arsye, siç shpesh ndodh në jetë është një mangësi e kalciumit në trup. Për shkak se ajo ndikon kockat dhe organet e brendshme. Por pak njerëz mendojnë se përveç deficitit ky artikull i dobishëm, mund të ketë kalcium tepërt në trup, e cila ndikon pastaj negativisht në shëndetin tonë. Kjo është arsyeja pse ju nuk duhet të jenë të ekspozuar ndaj reklamave mindlessly shtesë kalcium, duke paguar haraç të modës.

Le të përpiqemi të kuptojmë se çfarë është dëm dhe dobi e kalciumit për shëndetin dhe gjithashtu flasin për kalciumit të tepërt në trup, sëmundjes, efektet e një tepricë e këtij minerali për njerëzit. Vlera e kalciumit në trup Rëndësia e kësaj çështjeje nuk mund të overemphasized. Ajo formon baza e skeletit dhe kockave, është i përfshirë në proceset metabolike, normalizes ujë - metabolizmin kripë. Mineralet janë të nevojshme për funksionimin e duhur të muskujve, ajo ndikon koagulimit të gjakut, redukton pėrshkueshmėrisė e mureve të enëve të gjakut. Kalciumi ka veti anti-inflamator, ajo mund të aktivizoni enzimat e caktuara.


Pa të pamundur bilancit acid-bazë të trupit. Funksioni kryesor dhe themelor i kalciumit - për të formuar dhe mbajtur të shëndetshëm dhëmbët dhe kockat gjatë gjithë jetës. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në fëmijët dhe të moshuarit. Gjithashtu, ky element i nevojshëm për forcimin e sistemit imunitar, ajo është e përfshirë në sintezën dhe veprimtarinë e hormoneve, enzimat që ndikojnë në tretje, aktivitetin e gjëndrave të pështymës. Kur ushqimi hyn sasia është e pamjaftueshme, trupi si ajo "merr" në vet skelet e tyre mineral. Për shkak se ajo shpesh ndikon kockat tona. Së pari të krijojë nofulla ankthi dhe dhëmbët, mangësi kalciumi pastaj ndikon në shpinë, të mëdha, dhe eshtra të vogla të skeletit të njeriut.

Mungesa e mëtejshme e kalciumit në trup mund të ndikojnë në shëndetin dhe shëndetin e përgjithshëm.
Simptomet, shenjat e kalciumit të tepërt në trup Flisni për minerale të tepërt, ndoshta më mirë në shembuj konkretë, të shpjegojë poet se kërcënuese kalciumit të tepërt në trup. Nëse uji i zakonshëm përmban kalcium tepërt, si dhe përdorimin e tij të tepruar të barnave mund të zhvillojnë hiperkalcemia. Kjo gjendje mund të zhvillohet në pacientët me sëmundje peptike ulçerë përmes pirë sasi të mëdha të mineraleve. Kalcium tepërt është e zakonshme në mesin e tifozëve të qumështit të lopës papërpunuara-së.

Hiperkalcemia shpesh ndodh në gratë dhe të moshuarit. Minerale tepërta karakteristike e pacientëve të pranuar radioterapi në supet dhe qafën. A përqendrimi i madh i kalciumit është formuar në praninë e një tumori malinj i prostatës ose gjirit ose mushkërive. Gjendja e tij është e karakterizuar nga një rritje e simptomat e mëposhtme: ulje ose humbje e oreksit, të përzier, të vjella, etja. Njeriu ndjen dobësi, dhimbje barku nate mund të ndodhë. Paramendoni se çka mund të sjellë të kalciumit të tepërt në trupin e fëmijës ... Gjithashtu ka kapsllëk, dhimbje barku barkut të ulët. Nëse nuk eliminojnë minerale tepërt në kohë, mosfunksionim të mundshme të trurit, halucinacione, konfuzion.

Me një tepërt e kalciumit depozitohet në veshkat, muskujt, enëve të gjakut. Në këtë rast, dhe një tendencë për rritjen e koagulimit të gjakut, duhet të kufizojë të hahet ushqime të pasura me këtë mineral për të parandaluar mpiksjen e gjakut. Si të tërheqë kalcium tepërt në trup? Trajtim dhe të reduktuar përqendrimi kalcium varet nëse ajo është e lartë. Varësisht nga kjo, ju duhet së pari të shpëtoj nga shkaku i shkakut. Ju së pari duhet të kufizojnë ndjeshëm konsumin e qumështit, produktet e qumështit, vezë, djathë durum. Më pak të hani lakër, majdanoz. Ne duhet të kujtojmë se në vend të ujit të zakonshëm të pijshëm tonë të shtrënguar dhe përmban kalcium më të madhe, kështu që pse nuk ju keni ilaçe e tij nga farmaci!?

Prandaj, ekspertët këshillojnë një tepricë e pijshëm mineral zbutur ose të distiluar me ujë. Ajo është tretur mirë, të lehtë produkte shpjegueshëm mbeturinave, minerale, duke përfshirë edhe kalcium. Ujë të distiluar largon një tepricë, por ajo nuk duhet të pini më shumë se dy muaj për të mos sjellë substanca të tjera thelbësore të trupit dhe minerale. Në raste të tjera, pije e mirë të ziera ose ujë të pastruar pastrit familje. Kalcium më i ulët dhe acid oxalic ndihmon Phytin. Unë shpresoj se pasi ka mësuar nga simptomat kryesore të kalciumit të tepërt në trup, ju do të jetë në gjendje për të vlerësuar shëndetin e tyre dhe nëse është e nevojshme për të reduktuar përqendrimin e këtij minerali për të shmangur sëmundje serioze.

Cheers! Svetlana,