Ënjtje e armëve dhe këmbët gjatë trajtimit shtatzënisë


Gjatë shtatzënisë, trupi i gruas është një seri e ndryshimeve. Disa janë fiziologjike të lidhura me ndryshimet hormonale trup amë shtatzënë, me qëllim të krijimit të kushteve për ngjizje. Të tjerë, megjithatë, sugjerojnë praninë e ndonjë sëmundje, qarkullim të dobët dhe zhvillimin e fetusit. Një prej këtyre ndryshimeve - ënjtje e armëve dhe këmbët gjatë trajtimit të shtatzënisë, të cilat janë të rëndësishme për nënën dhe fetusin. Në drejtësi duhet theksuar se ënjtje e gjymtyrë mund të ndodhin gjatë shtatzënisë normale. Shkakton: • Niveli i progesteronit rritet 10 herë.

Përveç funksionit të saj kryesor (tkurrshmërisë e shtypjes mitrës dhe ruajtjen e shtatzënisë), ajo ende mban lëngjeve në trup. • Rritja e vëllimit të gjakut. Të tilla ënjtje shpesh ndodhin në tremujorin e dytë dhe të tretë të shtatzënisë pa shprehur, jo duke dhënë ndonjë siklet, nuk e ka rritur presionin e gjakut, proteina në urinë Jo, në pasdite, pas një pushim apo jam pothuajse tërësisht zhduken. Numri përgjegjës me lëngjet e zgjedhura pije. Ajo rezulton se ky kusht nuk paraqesin ndonjë rrezik për shëndetin e fetusit dhe gruas shtatzënë. Mjekimi nuk është e nevojshme.


Por ne do të flasim për pse ka ënjtje e duarve dhe këmbët ënjtje në grua shtatzënë gjatë maturimit të fetusit të frutave, të cilat kanë nevojë për trajtim për të luftuar akumulimin e tepërt e lëngjeve. Shenjat, të cilat kanë pamjen e sëmundjes edema? • Preeclampsia. Kjo gjendje patologjike karakterizuar me ndarje të disa prej sistemeve. Çrregullimet themelor microcirculatory, ulur volumin e gjakut, hypoperfusion për shkak të vrull përgjithësuar vaskulare. Zhvillimi i saktë shkaqet e preeclampsia u gjend. Gjendja është shumë e rrezikshme, nëse nuk ka trajtim, gratë shtatzëna rrit presionin e gjakut, proteina në urinë shfaqet.

Ndoshta zhvillimi i komplikimeve të rrezikshme të tilla si preeclampsia, eklampsia. Ata mund të çojë në vdekjen e fetusit dhe nënës shtatzënë. • Variçe. Akumulimin e tepërt e lëngjeve në këmbë shkakton hyperextension e mureve të stagnimit venat, gjak në të njëjtën mënyrë, në formimin e clots në to.
• Komplikimet e sëmundjeve kronike, e cila prek gratë: zemrën, mëlçinë, veshkat, etj Trajtimi i edemë Ekzistojnë tri metoda: • trajtimit të drogës. • Ushqimi. • Përdorimi i mjekësisë tradicionale. Prioritet i jepet dietë si ilaçe, këshillat tradicionale duhet të përdoren me kujdes.

Një tjetër rëndësi e madhe në të regjimit të sigurisë grua shtatzënë. Është e rëndësishme të mbani mend se çdo ankthi, mungesa e gjumit, nuk pjesa tjetër e mjaftueshme mund të përkeqësojë shëndetin e përgjithshëm të gruas shtatzënë. Dietë • Ushqimi duhet të jetë një dosolennoy pak, shuma totale e kripës konsumuar rreth 7,8 gram në ditë, pasi ajo mban kripë lëngët në trup. • Nuk rekomandohet për pije të gazuara me sheqer shumë, ata të rritur etje. Nuk ka asnjë çaj ëmbël me limon, lëngje natyrale, nëse nuk ka contraindications, edhe concoctions të bimëve, TEAS bimor. • Përjashtimi nga pikante dietë, e tymosur, enët djegëse janë një domosdoshmëri.

• Rekomandohet që të hani gatuar steamed, pjekur, steamed, të ziera. • Shuma e lëngshme në II - III tremujorit të shtatzënisë duhet të jetë rreth 1-1,5 litra. Kusht paraprak - sa është i dehur, siç identifikohet në urinë. • Berries, fruta janë të rekomanduara. • Një dietë e produkteve të pasuruar me efekt të dobët diuretik, selino, një sasi të vogël majdanoz, lakërishtë, frutave agrume, mollë, shalqi. • produktet që të përmirësuar microcirculation, qepë dhe hudhër Recommended. • Produktet laktik (djathë, kos, kefir) janë të dobishme. Mjekim Projektuar nga një mjek varet nga disa kushte: të sëmundjes, ashpërsia e kursin e saj, shtatzënisë.

Nga të njëjtat kushte varet ku terapi kryhet në një klinikë apo spital. Me droga medicinale të përshkruara: • që përmirësojnë microcirculation, rheology gjakut (pentilin); • vitamina (vitamina B, C, A, multivitamina); • do të thotë se tensioni i gjakut më i ulët (magnez, Atenolol) • hedh lëng gjakut (aspirina, heparin); • antioksidantë (Solcoseryl, vitaminë E); • antagonistët Kalcium (verapamil); • qetësuesve bimor (agnushe, motherwort); Prodhimi industrial (dazepam, fenozepam); • Aktualisht, përdorimi i drogës diuretik gjatë shtatzënisë mbetet e diskutueshme, është i lejuar vetëm raste shumë të rënda; • minerale: kalcium, kalium; Trajtim Folk Kjo qasje e kujdesshme.

Më parë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj. Infuzion rekomanduar nga veshët ariu, lë bearberry, horsetail, zierje e fiq dhe fara liri, çaj veshkave, çaj me nenexhik, ca balsam, oe limon, të ndihmojë në uljen ënjtje pozitën gju-bërryl për 15 min, masazh këmbë, vaske këmbë ftohtë, situata në shtrat për 20 minuta - një këmbë sipër në fund kokë. Gjëja kryesore për të kujtuar - këto masa do të ndihmojë vetëm në qoftë se ata kryejnë para gjithëpërfshirëse domosdo u konsultuar me mjekun. Alex,