Muscaria Amanita në mjekësi


Për të filluar me të, që unë pse kërpudha të ketë një emër të tillë. Është e thjeshtë - pas shi bends kapele fluturojnë ujin e grumbulluar agaric. Shumë insekte pije atë dhe vdesin. Për shkak të këtij kërpudhat dhe emrin e saj. Kjo aftësi e kërpudhat ka kohë që shihet nga njerëzit dhe përdorur me sukses ato për të luftuar mizat dhe viruse. Dhe e gjithë kjo është se Amanita muscaria përmban substanca toksike. Doza absolutisht vdekjeprurëse e helmit për të rritur gjenden në 3 - 4 kërpudha. Por, nga rruga, kjo kërpudhat kurë kafshët e sëmura: dre, dre, lopë. Dhe nëse po, atëherë përfundimisht pronat medicinale e kërpudhat është përdorur dhe njerëz. Tani me këtë kërpudhat janë agarika arrëmyshk droge të përdorur në homeopati.

Përveç kësaj, pronat e tij të tjerë të shquar të bëjë të mundur që të përdorin një kërpudha të kuqe në mjekësinë tradicionale. Kërpudha të kuqe, pronat medicinale. Thanks muskarufipu kërpudha ka antitumor, antibiotik, narkotikë dhe efekt intoksikuese. Në frëngjisht me kërpudha përgatitur një pilulë gjumi.

Red fluturojnë agaric, trajtim. Tretësirë ​​kërpudhe në trajtimin e sëmundjeve të nyjeve, osteoarthritis, ishias. Pritini 3 - 4 kapak kërpudha kërpudhat, thith ato për 2 ditë në frigorifer, nakryshyt vogël, të vënë në një kavanoz dhe pour vodka për të mbuluar trashësinë e një gisht, vend në frigorifer. Pas 14 ditësh, filtër dhe tretësirë ​​përditshme fshij atë në pika të lënduar.


Tretësirë ​​e kërpudha. Vendosur në një seri prej 30 shishe të ziera të pastër, secila prej të cilave derdhen 10 ml vodka. Në numër 1 shishe pikoj 2 pika lëng të freskët kërpudha, fort të ngushtë dhe të shkundur 30 herë. Merrni këtë shishe 2 pika e zgjidhjes dhe të mbajnë një numër shishe 2, Shake 30 herë. Gjithashtu të vazhduar më tej. Në shishe 29 të 20 pikat e zgjidhjes dhe shtoni ato në 30 në shishe, Gjirin e pastaj 90 ml të alkoolit, shkundur 30 herë. Dyqan tretësirë ​​përfunduar pafundësisht në një të ftohtë, të errët dhe të marrin 5 pika e saj, çdo herë të pijshëm 50 ml ujë të ftohtë zier 1 -. 2 g në ditë, me stomak bosh në mëngjes dhe gjatë natës.

Duke arritur një efekt pozitiv, të marrë ilaçin më pak shpesh - 1 herë në javë më vonë, dhe 1 pranimin në muaj. Vaji i bërë nga të fluturojnë agaric është shumë efektive në lëndimeve rrezatimit të lëkurës dhe mukozës. Përmirësimi ndodh pas 6-10 seanca. Droga me kërpudhe shpjegohet në trajtimin e lezioneve alergjike lëkurës.

Në kërpudha të kuqe në foto.



Mjekësi e aplikimit. Kërpudha të kuqe në mjekësinë tradicionale përdoret në korene, nevralgji, arteriosklerozës, dhimbje koke, nga dermatit. Ekstrakte dhe tinctures kërpudha të kuqe ka Polesie të gjatë përdoret si një agjent të jashtëm për të trajtuar reumatizmi.

Ajo i ndihmon të gjitha kanceret, ulcerat rrezatimit, leukimi, kancer t. N. vijon lista e sëmundjeve është gjithashtu larg nga të plotë. Me kërpudha mund të trajtuar sëmundje të tjera, epilepsi, TIC, sëmundje të palcës kurrizore, alkoolizmi, talkativeness shkrifët, psikozë në sëmundjet infektive, depresioni, dhimbje koke njëanshme, dhimbje koke e shurdhër në pjesën ballore të kokës, e cila kap rajonin e eshtrave të hundës, ndjenja akull të ftohtë headedness, marramendje, rritur ndjeshmërinë e kokës; Kërpudha të kuqe në mjekësinë tradicionale përdoret gjithashtu për të trajtuar: sjellje të çuditshme, sjelljen e majat më të larta dhe të kënduarit në zërin e tij, duke qeshur, deklaratat delusional joadekuate dhe mungesa e vullnetit të plotë për t'iu përgjigjur pyetjeve, të kërkojë zënë bashkëbiseduesit; Kur sklerozë të shumta, konvulsione të ndryshme, paralizë; Në mënyrë të ngjashme g?% B

Mjekësi 4naya e përdor atë për arrhythmia, palpitations, angina me djegien dhe dhimbje me gjemba në zemër, e cila është dhënë në dorën e majtë; me pështymë të hidhur, u rrit jargëzim; stomakut Gjuhë të mukozës dhe goja; fryma e keqe, dhimbje dhëmbi, sulmet e urisë në mbrëmje; belching ushqim dhe ajër, të vjella, vjellje menjëherë pasi të hahet; Ata të trajtuar dhimbjet konvulsive dhe shurdhim në stomak me gaz erë hudhër, bloating; kapsllëk, diarre dizenteriynopodobnyy; ethe tifoide, urina pakët përzier me mukozë të trashë, djegie në anusit; acarim dhe kruajtje në hundë, nosebleeds, vuri në hundë, teshtitjes shkarkimin lëngshme nga hunda; kollë e dhimbshme spastik kur pacienti është nervoz apo thjesht pushoi bashkë me disa degë të pështymë; i vështirë, pak fryma me një dëshirë për të marr frymë thellë, peshtyn gjak, djerse me bollëk në gjoks në natën, tuberkulozi, diabeti.

. Drejtimin plagë, tumore të jashtme, ekzemë, lupus, ekzemë, pezmatim i lëkurës atopic, Ënjtje, skuqje, kruarje dhe djegie të lëkurës, skuqje të lëkurës itchy; plasaritje dhe skuqje e buzëve, skuqje në formën e flluska mbi buzës së sipërme të tij; Mjekësisë tradicionale rekomandon kërpudha të kuqe me dhimbje të nervit shiatik, reumatizmi, cod në nyje, radiculitis, fizik dhe lodhje mendore, humbja e fuqisë, dhimbje në gishtat e mëdha, duke u dridhur gjymtyrët; hala akull ndjesi dhe mpirje aktual, të dridhura zvarritje, merzlyakuvatosti dhimbshme; pafuqi, djersitje dhe dobësi pas raportit seksual, të parakohshme, menstruacioneve dhimbshme me një ndjenjë të humbjes së mitrës, zgjimit seksual, djegie dhe kruarje në nipples e gjirit, irritim dhe kruarje të organeve gjenitale, menopauza rëndë; katarakt dhe të qelqta, arna të errët "në sytë" e dëbim, djegie, kruajtje, shekullin e ndjeshmërisë kur preken, konjuktivit, konvulsive shekull tkurrje, inflamacion i vendit përjetë, miopi, vizion të dyfishtë, jerking nga shikimet dhe qepallat, fast lodhje sy gjatë punës vizuale, katarakte; kruarje në veshët, ënjtje e veshëve, dhimbje veshi përgjatë tubave Eustachian.

Përshkrim. Frenuar cilindrike, trashësi prej 3.5 cm, gjatësi 20 cm, me nje fryrje në bazën, fillimisht ngjeshur dhe solide, zbutjen vone, bosh, bardhë, unazë gjerë dhe vaginë në formën e rreshtave koncentrike otorochek verdhë ose bardhë. Tolstomyasistaya kërpudha cap në diametër - deri në 0,2 m, fillimisht sferike, portokalli-i kuq, i ndritur, më vonë sexhde konveks-ngjitës, me një rubchatyy hollë edge, të verdhë ose të kuqe të zbehtë, me shumë peshore i krisur bardhë. Mishi është i bardhë, i trashë, lëkurë të butë nën portokalli kapak të lehta, me një erë të këndshme, shije të ëmbël.

Pllaka të shpeshta, të lirshme, të bardhë, të gjerë, në kërpudha të vjetër - të verdhë. Pluhur spore të bardhë. Rritja Places. Në pyjet e Evropës ka rreth 25 specie të rrezikshme për jetën shumicën e kërpudhave, ndër të cilat përfshijnë kërpudha të kuqe. Kërpudha të kuqe gjenden pothuajse kudo. Kjo ndodh në pyjet gjetherënës, të përziera dhe halore, në grupe të vogla ose në formë individuale, nga qershori deri në ngricat e vjeshtës. Çorape. Për të përgatitur drogën e përdorur kërpudha të kuqe cap. Përbërja kimike. Mushroom përmban portokalli-kuqe muskarufin pigment, acid ibotenovuyu, a alkaloide helmuese mustsimol, muskarydyn, muskarip.

Contraindications. Si Amanita - kërpudha helmuese, atëherë ndiqni dozen, lani duart mirë pas përdorimit ointments dhe potions të, të mbajtur ilaçe jashtë të arrijnë të fëmijëve. Nëse dyshoni kërpudha helmimi, atëherë pacienti do të respektohen: të vjella, vjellje, ankth të rënda, diarre, dhimbje barkut, drooling, djersitje e tepruar, humbja e vetëdijes, cianozë, dyspnea, jerm, tkurrje e nxënësve, kapjet, hallucinations. Për trajtimin e helmimit kërpudha, thërrisni një doktor, por këtë herë le të pijë pacientit 2 - 4 gota e ujit dhe të shkaktojnë të vjella në të, ngacmim gishtat rrënjët e gjuhës.

Të bësh kaq shumë kohë deri sa të vijnë ujë të pastër. Atëherë le të shpërndajë 30 gram sulfate magnezi në 0,5 gota me ujë dhe le të pijë një pastrues. Shërim përfundimtar zakonisht ndodh brenda 1-2 ditësh.