Mollë ngjyhet dhe recetë përfitim lakër nga bankat


fruta mochinnya dhe manaferrat, lakër turshi, pickling dhe kriposje - të gjithë procesit gatim shumë kohë më parë erdhi në përdorim sllav kombet që janë bërë misteret e vërtetë kuzhinës. Që nga kohët e lashta, njerëzit janë të zgjedhur këtë kohë për të lakër thartuar, mollë mochinnya dhënë muaj kalendarik. Herbs dhe erëza që janë shtuar për shijen më të mirë në skvashuyetsya produkt, të duhet, sipas legjendës së lashtë, pronat pryvorotnymy. Megjithatë, në realitet, në bazë të pickling mirë, fermentues, mochinnya, turshi është një qasje shkencore, përdorimi i biologjisë dhe kimisë. Kështu që sot unë dua të flas për mollë ngjyhet lakër, përfitimet e tyre, bankat recetë.

Pickling, kriposje dhe mochinnya "në detaje" Të gjitha këto procese janë qëllimi - për të ruajtur cilësinë e produktit të ri, duke i dhënë asaj të re me pronat aromatizues. Si ruajtjen shtesa natyrore përdorni sheqer dhe kripë. Ata të parandaluar zhvillimin e mikroorganizmave patogjene, ndërsa nuk ndikojnë në fermentimi. Shijoni produktit rrush pa fara e varur, dragua, sheqer, kumak, nenexhik, borzilok, trumzë, rozmarinë, lovage dhe bimët e tjera që janë flavors karakteristike pikante. Marrë edhe për të modifikuar dhe përshtatur shijen e produkteve të gatshme shtimin e dafinë, piper e ëmbël, farat e sinapit, kopër, koriandër, qimnon ngjyhet.


Gjithashtu, nuk do të marrë së bashku të kripur dhe turshi copë pa rrënjët e rrikë, karafil hudhër apo hudhër të egër dhe piper i kuq. Këto shtesa jo vetëm përmbajnë vajra të paqëndrueshme dhe natyrore, por edhe të ketë shtesë të kripës natyrore duke ruajtur pronat që pengojnë rritjen e maja dhe myk të padëshirueshme. Për të mbështetur turshi hrustkosti dhe lakër turshi duke përdorur gjethe lisi, lë të shkurre e rrush pa fara e zezë, pemë qershie dhe rrushi, pasi ato janë të pasura me tannins. Për të pasuruar lakër turshi vitaminë A është shtuar në karrota.

Kjo sigurisht rrit dobi të produktit përfundimtar dhe pamjen e saj estetike. Për të shpejtuar proceset e fermentimit, turshi shtuar thekre kore bukë ose një lugë çaji uthull. Përgatitja e procesit 1) Përgatitja e një kavanoz qelqi enë, smalt tenxhere të madhe, pesë-litra, një tjetër enë të përshtatshme. 2) Përgatitja e një rreth prej druri, prerë dru me drurë. Diametri i rrethit duhet të jetë më e vogël se enët diametër për mochinnya, pickling ose kriposje. Ju mund të përdorni porcelani ose tas enë prej argjile për një sasi të vogël të materialit. 3) një copë gazë apo leckë e hollë pambuku. 4) Pressed - shpëlarë tërësisht dhe djegur me ujë të valë apo granit gur qelqi 1,5-3h litër jar mbushur me lëng. 5) Obshparte vluar kontenierë të ujit dhe kuzhinë të gjitha mjetet që do të përdoren në procesin e gatimit.

Sipërfaqe tjegull Horizontal trajtoj fshin antibacterial speciale apo mjete. Ju mund të lëvizin nga "teoria" për "praktikë", se proces shumë i gatimit dhe recetë e konsiderojnë bankat të përgatisin mollë ngjyhet. Notat shumë të shijshme dhe siç duhet kosi lakër me vonesë dhe mesatare kalli me mollë. Ejani këto mollë ngjyhet me lakër turshi njëkohësisht të përfitojnë nga këto produkte është e pamohueshme: për ushqim të ekuilibruar, vitamina ngopjes, përmirësojnë metabolizmin, imunitet dhe të traktit digjestiv. Përveç kësaj, mollë ngjyhet i ruajtur kalcium, i cili do të ndihmojë trupin për parandalimin e osteoporozës.

Ata shpëtuan të mirë vitaminë C, e cila përfitojnë të gjithë e dinë. Zgjidhni pirun të pastër, hiqni fletë të lartë, të prerë cobs. Ju mund të prerë një cobs veçanërisht të madhe në gjysmë. Veshët çift pres dhe përzierje veç e veç me kripë trashë 200 gram (dhjetë kilogram normale veshët). Wash të mbetet mollë paprekur zaboristaya, mundësisht varieteteve "Antonivka." Në përgatitur enë porotë lakër, mollë zhvendosjen e tyre dhe spërkatje copëtuar lakër me kripë.
Për hrustkosti cobs dantella e grurit misri duke përdorur disa nga të mbushin grushtat e tyre të madh. Boil shëllirë në një shumë për të mbuluar atë tërësisht i mbyllur në paketimin e produkteve.

Në shëllirë shtoni kripë në normën e dyzet gram për litër ujë dhe sheqer, një lugë gjelle per gallon e ujit, respektivisht. Herbs, erëza - shtoni në shije. Por shikuar nga raporti: 99% nga pesha - bazë, mollë dhe lakër është vetëm 1% e peshës - ashtu si produkte ndihmëse. Vlim me ujë në një tigan smalt, të shpërndarë sheqer dhe kripë, të ftohtë dhe derdh mbi mollë dhe lakër shëllirë. Mbuloni kokën e gjethet e saj të pastër lakër, të hapë leckë pambuku ose garzë, mbyllë rrethin druri dhe vendin në shtypje të lartë. Sqaroj se apartament mochinnya është më mirë të përdorni kavanoza qelqi të mëdha me një kapacitet e 3 - 10 litra.

Disa ditë më mbani një enë e mollë dhe lakër ngjyhet në procesin e fermentimit temperaturë dhomë "fillojnë" dhe "të përshpejtuar". Molla pastaj ngjyhet dhe lakër mbaje javë në një vend të ftohtë, preferohet në një temperaturë prej 5-10 gradë. Gjatë kohës së njomje dhe pickling është e nevojshme për të hapur periodikisht produktin, "thes" në pjesën e poshtme të një lugë të gjatë prej druri dhe butësisht të lëvizur mund të them - butësisht përzierje, duke siguruar formuar nga dioksidit të karbonit, duke e ndalur dëmtimin e frutave. Ju gjithashtu duhet për të mbledhur dhe për të hequr myk formuar, sepse ajo mund të zbutur lakër dhe fruta.

Pas mbledhjes myk, fshij me një qafë të lagur leckë të pastër dhe shtoni pak kripë dhe derdh vaj perimesh. Për të përmirësuar shijen e ushqimit, ju mund të plotësoni deri në krye thinly rrënjë postruhannyy rrikë. Mollë gati ngjyhet ndarjen me lakër turshi dhe të ndahen në kavanoza të ndryshëm, të shpëtojë vetëm në frigorifer. Shërbyer enët në tryezë veç e veç. Lakra duhet së pari zbryzkuvaty ëmbël vaj perimesh, më mirë - parafinuar. Molla mund të mësojnë vetëm me shëllirë në enët mira për të shërbyer. Të dyja këto enët është gjellë e përkryer anë të patate të ziera thërrmueshëm do të plotësojë shijen e çdo mish, shpezë apo lojë.

Mbani në mend se ngjyhet mollë dhe lakër gatuar në recetë tim, të përshpejtojë lëng stomakut, të stimulojnë oreksin, për të përmirësuar peristaltikės. Mollë ngjyhet, për shkak të acidit Askorbik, të ketë një efekt shumë të fortë anti-inflamator, të rritur rezistencën ndaj infeksionit. Megjithatë, ata duhet të hahet me kujdes në njerëz me aciditet të lartë të lëng stomakut. Catherine rural,