Motilium aplikimit pezullim, udhëzime, indikacione, contraindications


Motilium - një droge që stimulon zorrët, ndërsa posedojnë edhe efekt antiemetic. Ai vepron mbi receptorët periferike dhe qendrore, duke bllokuar prodhimin e dopaminës dhe efektet e saj të vazhdueshme në traktin gastrointestinal. Ai rrit aktivitetin e stomakut dhe aktivitetet e saj evakuimit. Ai gjithashtu ndihmon për të hequr qafe hiccups dhe të përzier. I mjeteve aktive Motilium Domperidone është. Ajo është e ngjashme në veprim deri metoclopramide dhe disa antipsychotics, por ndryshe nga to nuk depërtojnë barrierën gjak-tru (BBB). Nuk ka asnjë efekt mbi sekretimit stomakut. Farmakokinetika Domperidone përthithet shpejt nga traktin gastrointestinal.

Gjysmë ore më vonë vjen përqendrimin më të madh në gjak. Kur ankesat e traktit digjestiv është e rekomanduar për të marrë drogë për 30 minuta përpara se të hahet. Më i ulët aciditetit të stomakut - më i ulët thithjen. Domperidone nuk grumbullohen në trup. Ai rozchiplyuyetsya në zorrë dhe mëlçisë. Excreted në urinë dhe feces. Indikacionet Motilium treguar për përdorim në çrregullimet komplekse të traktit gastrointestinal: lëvizjes -povilne zorreve; plotësia -vidchuttya, bloating; -bil në majë të stomakut; -pidvyschene vanitet, belching; të përzier -pochuttya, të vjella (e cila ka një arsye të ndryshme); -pechiya.


Përdorimi Motilium Të rriturit, adoleshentët mbi 12 vjet - 10-20ml Motilium 3-4 g në ditë.. Fëmijët (dhe foshnjat) 0,25-0,5 ml per 1 kg (3-4r ditë). Para se të marrë pezullimin Motilium duhet të përzihet mirë. Shishe hapet kur ju klikoni mbi butonin në të njëjtën kohë duke e kthyer atë clockwise. Kundërindikimet Motilium -tumor në gjëndrra e hipofizës; duke marrë medikamente të caktuara -simultaneous (voriconazole, flukonazoli, amiodarone, telithromycin, Clarithromycin). - Gjakderdhje në traktin gastrointestinal; -neprohidnist paturit shkakton mekanike vrimë; Intolerancën -Individual.

Në prani të dëmtimit të veshkave ose hepatike duhet të jenë të kujdesshëm kur përshkrimin e recetave të drogës. Udhëzimet për përdorim tregon se në çrregullime e mëlçisë duhet të konsiderohet se metabolize Domperidone është në të. Varësisht nga shkalla e dështimit të veshkave është më e mirë për të rritur kohën në mes të dozave të drogës në 1-2 herë në ditë. Gjithashtu e mundur për të reduktuar dozën e rekomanduar. Pritjes gjatë shtatzënisë dhe laktacionit Aktualisht nuk ka informata të mjaftueshme në lidhje dëm të mundshëm të drogës gjatë shtatzënisë. Të dhënat mbi Rreziqet veset për fëmijën nr. Në rastet kur drogës është më pak frikë se rreziku i mundshëm për të fetusit mund të caktojë Motilium.

I panjohur sa i dëmshëm ndikimi mund të sigurojë domperidone mbetur në qumështin e njeriut. Nëse është e nevojshme, të drogës gjatë laktacionit - duhet ndaluar dhënien e gjirit. Motilium Side Efektet Ndonjëherë ju mund të përjetojnë çrregullime të traktit gastrointestinal, nivelet në rritje Hormoni.
Spazma në zorrët, konfiskimet, të qenët i përgjumur, dhimbje koke, nervozizmi, skuqje ose kruajtje - shumë të rralla. Nuk ka reagime të rrallë mundshme alergjike deri në anaphylaxis. Motilium Overdose Të qenët i përgjumur Shprehur, disorientation dhe reagimet e mundshme extrapyramidal. Mbidozë Lavage anulohet stomakut, duke marrë qymyr druri aktivizuar.

Nëse mbidozë kërkon monitorim të vazhdueshëm të pacientit të terapisë. Efekti i drogës gjithashtu mund të neutralizohet duke përdorur antikolinergjike dhe antihistamines. Bashkëveprim Motilium me droga të tjera Droga Antiholihnerhicheskie neutralizoj domperidone. Pas aplikimit Tsymetedyn, bikarbonada natriumi, antacid dhe drogës antisecretory efektin e veprimit Motilium është reduktuar dukshëm. Qoftë se të dy Motilium marrë droga pengojnë isoenzyme CYP3A4, mund të ketë një përqendrim i lartë i domperidone plazmës. Këto barna përfshijnë disa antifungals, antibiotikët, macrolides, kundërshtarët kalcium, inhibitorët e proteazës HIV.

Marrveshje dhe kushte Motilium Mos dyqan mjekim në afërsi të burimeve të lehta të ngrohjes apo të ftohtë. Magazinimit preferohet në temperaturë dhome për më shumë se 3 vjet. Pra, kemi biseduar me ju në lidhje Motilium, aplikimi (pezullimit), udhëzim, indikacionet, contraindications drogës. Ka ende janë të kujtojnë shënime me Annotations. Njoftime Kur përdorni fëmijët Motilium nën një vit efektet e mundshme anësore neurologjike. Ajo duhet të jetë shumë i saktë i dozimin ilaçe për fëmijët 12 vjet më të vjetër dhe të shkojnë në pranimin e tij vetëm në këshillën e një doktori. Reagimet para u vërejtur drogës Shkeljet - lejueshme që punojnë me teknologji dhe ngarje.

Drogës është shitur në farmaci me recetë. Gjithashtu mbani në mend se para jush përshkrimin në formë të lirë dhe para se droga përdorimit nevojë për të lexuar udhëzimet zyrtare! Brandy,