Deti përdorimi kripë ushqim në shtëpi


Kohët e fundit, përdorimi i kripë deti është bërë mënyrë shumë popullor për të përmirësuar dietën tuaj dhe në këtë mënyrë të përfitojnë trupin. Për të kuptuar se mbështetësit si të drejta të dhuratë detet, ju duhet të kuptoni se çfarë është ky produkt dhe si ndryshon nga e zakonshme për ne, kripë. Tabela kripë është i disa llojeve, në varësi të bluaj - të mëdha apo të vogla, dhe në varësi të përbërjes - jodizuar ose jo. Kripë Standard është i përpunuar, i rafinuar produkt i përbërë vetëm nga klorur natriumi. Prodhimi heq të gjitha komponente të tjera nga përpunimi kimik.

Për të bërë produkt avullimit të zgjidhjes - është e nevojshme për të aplikuar një furrat shumë të lartë të temperaturës. Një metodë e tillë e strukturës kristal tharje kripë jep. Përdorimi i vazhdueshëm i ushqimit mund të çojë në mosfunksionim e shumë organeve të brendshme. Njeriu fillon të përpiqen për më shumë dhe më e konsumit të saj, pavarësisht nga një shumë të mjaftueshme në dietë. Kjo çon në transformim mjaft i rrezikshëm i klorurit të natriumit në dritë. Kripë deti natyrore është e ndryshme nga kuzhina të zakonshëm. Ajo është prodhuar nga avullimit natyrore të ujit të detit.


Në gjiret bregdetare të mundshme vetëm nëse ekspozimi i drejtpërdrejtë dhe i vazhdueshëm në rrezet djegie të diellit. Besohet se kripa e detit merr energji natyrore diellore, i mbushur me fuqinë shëruese.
Është e njohur se në ujë të kripur të detit dikur origjinën qelizën e parë të gjallë. Kjo gjithashtu shpjegon pse kripë deti qelizat e indeve në mënyrë të përshtatshme të trupit tonë. Sipas hulumtimit tonë limfatike të ngjashme me përbërjen e saj të mineraleve. Dhe kjo nuk është as më shumë e as më pak - pothuajse të gjitha elementet e sistemit periodik, madje edhe në doza të vogla. Kështu, përdorimi i kripës në dietën e njeriut është shumë i dobishëm.

Në dispozicion si pjesë e joneve natriumi janë të nevojshme për metabolizmin qelizor dhe stabilizimin e tensionit të gjakut. Jonet Kaliumi rregullojnë aftësinë funksionale të muskulit të zemrës. Në kripë deti dhe përmban jonet e kalciumit që kanë një efekt pozitiv në strukturën e membranave qelizore, forcimin e tyre, si dhe përbërjen e kockave, parandalimin osteoporozën. Konsumi i vazhdueshëm i këtij produkti jep trupit dhe të tjera tona të joneve - bakër, klor, selen, zink, hekur dhe jodit. Ato janë të rëndësishme për rregullimin e funksioneve të gonads, stimulojnë sistemin imunitar, si dhe për parandalimin e kancerit. Një efekt i ngjashëm i kripës ishte shumë shekuj më parë paraardhësit tanë vërejtur.

Ata kryer udhëtime të gjata në vendet e prodhimit dhe kosto këtë produkt fjalë për fjalë turret me metale të çmuar. Përdorimi i kripës nuk ka kufij. Ajo mund të jenë të përgatitur për salads sezonit, të përdorura në përgatitjen e pjatave të ndryshme dhe në podsolke gati. F këto qëllime vjen këtë lloj të veçantë të kripës - thekon. Ata janë aq delikate dhe të ajrosur se zbatimi i tyre është në gjendje të japë dy shije dhe kënaqësi estetike. Por mos e përdorni kripë deti për ruajtjen, siç shumëllojshmëri të mineraleve zbut perime. Nëse ju zgjidhni kripë deti, mbani në mend se llojet e ndryshme të ketë një përbërje të ndryshme.

Kjo varet nga origjina dhe shtesa të ndryshme. Në sot ofruar një gamë të gjerë të kripë deti me erëza të ndryshme, të tilla si nenexhik, borzilok, kopër. Përveç kësaj, ajo duhet të paraqesë mikropjeseza algat ndryshojnë nga deti, ku ajo mori. Ata shtojnë shije kripë të mirë dhe përveç kësaj njom atë me vitamina dhe elementët gjurmë. Alga janë të pasura me vitamina A dhe E, dhe janë një pjesë e jodit. Kripë Deti ka një efekt pozitiv në pacientët me diabet. Me konsumin e saj të moderuar mund të arrijë një reduktim të ndjeshëm në nivelet e sheqerit në gjak. Nutritionists gjithashtu rekomandojmë përfshirë atë në dietën e fëmijëve.

Që kripë vitamina dhe minerale të detit karakterizohet nga tretshmërinë lehtë, ajo stimulon sistemin imunitar, është parandalimi i sëmundjes tiroide, dhe promovon zhvillimin intelektual. Pra, nëse ju shihni një qese dyqan "Deti kripë ushqim" e përdorin atë në shtëpi, ju nuk duhet të shkaktojë as ndonjë frikë. Për përdorimin e kripë deti natyrore mund të jetë shumë më e dobishme se gatim konvencional. Ajo do të vlerësohet në mënyrë adekuate trupin tuaj dhe mos harroni ndikimin në gjendjen e përgjithshme. Catherine