Frost - receta përdorim contraindications


Frost - Krishtlindje u rrit lule, barin e acar perennials zanash lloj helleborusy (Helleborus). Emri ynë kombëtar helleborusa - "Rose e Krishtit", "Krishtlindje Rose" apo "hellebore".

Në natën e shenjtë e barinjve Betlehem gjetur lindjen e Shpëtimtarit, ne kemi vendosur për të paraqitur atij dhurata. Ata shpejt u mblodhën Dhuratat: mjaltit, gjalpë, leshi dele, qumësht. Por një bari nuk mund të gjejnë një dhuratë. Në livadh të dimrit edhe pse ai u përpoq për të kërkuar një lule, por nuk ka asgjë të gjendet. Djalë i mërzitur thirri. Dhe në atë vend në tokë ku dripped lotët shkarkohet menjëherë lule të bardha të bukur, shumë të ngjashme me trëndafila.

Kënaqur, ai mblodhi lule dhe i dha birit të tij Perëndisë. Kështu një traditë për të dhënë atë ditë Krishti u rrit apo Krishtlindje u rrit. Kjo lule nuk ka frikë as i ftohtë, as i ftohtë, një tjetër e emrit të saj në këtë mënyrë - hellebore. Sipas burimeve të ndryshme acar 15 në 22 lloje. Konsideroni disa prej tyre dhe të mësojnë më shumë për hellebore, aplikimi, receta, contraindications përdorimin e saj.

Krishtlindje u rrit vjen turp.

Përshkrim.

Barishte gjithëvjetor. Referohet se-meystva Ranunculaceae. Trëndafila Rhizome Krishtlindjeve me shumë shnurovidnyh rrënjët, të shkurtër, horizontal.


Lartësia Stem 0,15-0,30 m, pa gjethe. Radikal me shkëlqim lë bimore, pubescent më poshtë, ndarë nga 5-7 segmente. Flowers 2 - 3 copë në sinuseve, pa ngjyrë, ovale. Vjen turp Krishtlindje u rrit blooms mars-prill, para se të lë regrowth dhe ASW-komunikon maj-qershor. Bimore fillon në lulëzim dhe të prodhojë fryte-Uluni me 4 - 5 vjeç. Fara e saj piqen në qershor dhe shpejt shkërmoqet.

Shpërndarja.

Ajo rritet në clearings pyjore, të livadheve të hapura me diell. Krishtlindjeve vjen turp trëndafil rritet në Ukrainë jugperëndimore, malet Karpate në Kaukaz.

Krishtlindje u rrit e zezë.

Përshkrim.

Rhizome e zezë e saj. Ste-bel me ngjyrë vjollcë, të shkurtër. Li-stya ndarë në 7-9 eliptik lë në gjeth të gjatë. Lule në 8 cm në diametër, të bardhë apo trëndafili. Fruta -. Kartolinë nga 2 cm në gjatësi Zi Krishtlindje u rrit blooms në Vari-yang - prill.

Shpërndarja.

Ajo rritet në Evropën Jugore dhe Qendrore.

Krishtlindjeve Rose Kaukazian.

Përshkrim.

Një barishte gjithëvjetor medicinale në 50 cm në lartësi. Gjethet janë të prerë në pjesën e Lan-tsetnye (11 copë) me kufijtë serrate. Lule mund të jetë e kuqe, të verdhë apo të gjelbër-bardhë me pika të kuqe.

Fletushkat nën janë të lirë.

Shpërndarja.

Rose Krishtlindje rritet Kaukazian gjatë gjithë Gjeorgji. Ajo rritet në shpatet në pyjet malore.

Krishtlindjet u rrit e zezë, i vjen turp, Kaukazian mirë të zërë rrënjë në tokë Rusi qendror.

Çorape.

Trëndafila Medikamente Krishtlindjeve përgatitura nga rhizomes me rrënjët që të ruajë ato gjatë muajit Korrik - shtator, menjëherë pas derdhje fara. Bimore vykapy-ing, pastaj i pastër nga papastërtitë dhe për të hequr aboveground part-ing. Rhizomes me rrënjë të lara nën ujë të ftohtë, prerë pastaj në shirita e 5 mm. Atëherë tharë në një temperaturë prej 35-45 ° C në një sous-Shilka, por qe mund por jashtë nën mbuluar.

Color tharë materiale në ana e krem ​​në ngjyrë kafe të errët sipërfaqe, shije e hidhur, djegie erë shumë e keqe. Dyqan Raw në një enë të mbyllur fort, si kjo fabrikë është helmues.

Përbërja kimike.

Trëndafila rizomat e Krishtlindjeve përmbajnë glycosides kardiake, Alka-Loidi, saponins, antraglikozidy, vitamina, flavonoid di hlikozi, vajra esenciale, kumarin.

Pronat farmakologjike.

Rose e Krishtlindjeve ka një spastrim dhe pronat tretëse. Kjo ndikon pozitivisht në zemër-me-sudystuyu sistem uvelychy-Wai amplitudë e kontraktimet e muskujve të zemrës, zvogëlon kontraktimet e ritmit të zemrës, rrit aftësinë e mureve të zemrës, ka veti cardiotonic.

Ndihmon në zvogëlimin e oreksit, ka një efekt laksativ-ing fortë, qetësues.

Frost - përdorimi.

Krishtlindjet u rrit një ndikim pozitiv në funksionimin e zemrës si një nxitës. Ajo rrit tajitje e enzimeve pi-schevaritelnyh dhe lëvizshmëri zhelu-dochno traktin, është përdorur në sëmundjet e traktit gastrointestinal. Ulcerat e rekomanduara Xia duodenale, gastrit dhe ulçerë tion.

Krishtlindje u rrit shumë efektive në osteokondroza, hiper-pertonii, gurët në veshka, astma, epilepsi, pielonef-merr, vizionin e reduktuar, humbje të kujtesës, sinuzit, veshin, zemra-por-vaskulare pamjaftueshmërinë, hemorroide, forcon funksion të sinqertë tovidnoy gjëndër sëmundje lobes-të përkohshme.

Ajo normalizes presionin e gjakut, metabolizmin e përgjithshëm, pajisjet, dhe laksativ dhe veprim diuretik, ne spazmoliti përforcon funksionin etik dhe biliare, rrit aktivitetin imunitar të trupit, pastron trupin dhe gjakun e metalit-kripërave të rënda janë metale, toksinë, toksina, jep efekt të majtë protivoopuho-.

Rose e Krishtlindjeve është përdorur për të trajtimin e inflamacion-qiell kronik fibroids ovarian.

Në praktikën e barishte mjekësi tradicionale të përdorura për Christmas Rose LE chenie paraliza, dhimbje të përbashkët, sepse ato reduktojnë-rodavki përdorur për të eliminuar dhimbje koke. Rose Christmas përdoret për trajtimin e in-Soult.

Rose jashtmi Krishtlindjeve është përdorur për tumore ishuj Lang, osteokondroza, reumatizma.

Frost - receta.

Kurative dhe parandaluese Sigurisht marrja e Krishtlindjeve Rose: E 10 ditët e para të Krishtlindjeve pini infuzion i rrit 1 h L.. 11-20 ditë - 2 orë L.. 21-30 ditë - 3 orë L.. Në 31-40 ditë -. 4 orë L. Marrë në sasi e 4 h. L. i parë-shek gjashtë muaj pas perervitsya 30 ditësh. Pastaj përsëri, të fillojë me një dozë të 1 h. L., Gradualisht rritje atë, por çdo 5 ditë. Kursi i trajtimit - 6-12 IU-syatsev.

Infuzion.

1/2 litër ki-thembra derdh 5 - 10 mg bimët-rrënjë melchennyh Krishtlindjeve u rrit, bëj pyetje të pakëndshme 08:00, filter, shtrydh si-Re.

Përdorim në kombinim me bimeve pre-shymy.

Pluhur në një fazë të hershme pertonii hiper-goditje, në-farkt.

Në mëngjes, 1,5 orë për të zavt-kancer të duhet të derdh në gjuhën e 5 - 10 mg pluhur dhe ujit nevojat. Mos tejkalojnë doza - 15 - 20 mg në ditë.

Root kur të ftohtë.

2 bimë bashkë-Tails (0,5-0,6 cm) dhe rreth 10 minuta në shtetin fleksibël Rozparyuvala. Atëherë mund të bookmark-dyvaet hunda e tyre për 3-4 minuta. Përsëriteni i Procedurës 2 -. 3 g në javë.

Pluhur si laksativ.

Pluhur 5 mg përzier me 0,5 h. L. mjaltë. Hani para se të shkojnë në shtrat në 22-23 orë.

Infuzion për larje fasha dhe plagët.

1/2 litra ujë të valë mbi-derdh 10 mg rrënjët e bimëve pluhur trëndafila Krishtlindjeve, të lënë për 10 minuta dhe filtruar.

Infuzion me otitis media.

1/2 litër ujë të valë i hedh pluhur 5 mg të rrënjëve të trëndafilit Krishtlindjeve, të lënë për 15 minuta dhe filtruar. Dip një shtupë pambuku në zgjidhjen e trëndafilit Krishtlindjeve, Load atë në veshin e lënduar. Tie kokën tuaj shall të ngrohtë, të mbajë disa orë. Ju mund të gërmoj në veshin tuaj:. 2 pika 2 g në ditë.

Mbledhja ulçerë stomakut.

1/2 litër ujë të vluar derdh farë liri dhe urtë barishte (2 h. L.), On-staivaet 02:00, pastaj të filtruar, shtoni 1 lugë. L. infuzion Krishtlindjeve u rrit.

Ju lutem Prano-0,5 gota para se të hahet në mëngjes.

Mbledhja në sëmundjet e tëmthit.

1/4 litër ki-thembra pour 1 tbsp. l. i urtë barishte dhe të njëjtën sasi e tra-thumbues nettles ju dhe zierje për ngrohje të ulët për 30 minuta, pastaj të filtruar, shtoni 1 lugë. l. infuzion Krishtlindjeve u rrit. Pranoni-Bear në 70 ml 3 g. Per dite.

Mbledhja sëmundje të mëlçisë.

1 litër ujë të valë derdh 1 h. L. bar Num-totela, 1 tbsp. l. Rrënjët konfuze dhe 4. l. Lule Hypericum, pastaj ziej për ngrohje të ulët për 15 - 20 minuta, insistojnë Bardhë 03:00 pastaj filtruar. Shto një infuzion 1 orë. L. infuzion Krishtlindjeve u rrit. In-merr 70 ml 3 viteve.

ditë.

Grumbullimin me sëmundjen e traktit respirator sipërme, janë.

Merrni 1 tbsp. l. lë nënën dhe njerka dhe urtë lë Les karstvennoho dhe përzierje e tyre me 2 tbsp. l. Kamomil Teknike-up. Pastaj litër ujë të valë i hedh këtë përzierje dhe të lënë atë për gjysmë ore, pastaj filtrohet dhe pastaj shtoni 1 ch. L. infuzion Krishtlindjeve u rrit. Merrni 70 ml 3 g. Per dite.

Mbledhja me radiculitis.

Hidh 1 filxhan ujë të valë 2 tbsp. l. lanoli-në, 1 tbsp. l. Ju Maj-milfoil dhe 1 tbsp. l. barishte Hypericum perforatum, pastaj të lënë për 10 minuta, filtër, shtoni 1 lugë. l. infuzion Krishtlindjeve u rrit. Tion-i shkrirë në një lanolinë dush me ujë të shtuar për nxjerrjen dhe përdorimin përbërjen për fërkim në zonat për-leznennost të trupit.

Mbledhja për forcimin e enëve të gjakut.

Merrni 2 lugë. l. tërshërë bar Robo-thirrje, barishte Polygonum zog dhe 1 h. l. bar shqopë. Oats pour 1 filxhan me ujë, pas-vte në zjarr të rëndë, le vlim dhe menjëherë hiqni nga të nxehtit, insistojnë 00:00 filtër. Përzierje e bimëve derdh supë të kënaqur, vlim në zjarr të ulët flakë për 10 minuta, le të qëndrojë për 30 minuta, i filtruar, ditë-vte 1 h. L. infuzion Krishtlindjeve u rrit. Merrni 2 lugë. l. 3 g. Per dite (1 lugë çaji para ngrënies, një tjetër 1 lugë pas ngrënies).

Pluhur Krishtlindje trëndafila për dhimbje dhëmbi.

Clean pluhur çamçakëz.

Frost - contraindications.

Krishtlindjeve Rose referohet një veçanti e bimëve përdredhur-yado. Aplikoni kjo është e mundur vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.