Karrota pronat e shërimit


Flokëkuq - një rrënjë e madhe.
Njeriu më meritës vlerësuar karrota dhe pronat e saj medicinale, por sepse ai përdor ushqimin për disa mijëvjeçarë. Si te zgjidhni një karotë të mirë? Ndiqni këto rregulla: root duhet të jetë i qetë pa të çara dhe njollat, shumica vitamina në fruta peshon 100-150 g Rrënjët ndritshme, më shumë ajo beta-keratin, të shëndetshme karrota. Pronat medicinale e karrota për shkak të përbërjes së saj kimike. Ajo është e pasur në vitamina B, C, E, K, PP, ka proteinat dhe karbohidratet, si dhe minerale - hekur, jod, kalium, kobalt, magnez, bakër, nikel, fosfor, krom, zink, fluori, etj Prania e vajrave thelbësore jep karrota erë të veçantë.

Tipari më i rëndësishëm - Flokëkuq përmbajnë beta-keratin. Beta-keratin në trupin e njeriut kthehet në vitaminë A. Beta-keratin kërkuara për mushkëri të ndikojë pozitivisht në retinë, përmirëson shikimin, kështu që përdorimi i karrota, të dobishme për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të syrit. Karrota Lehta papërpunuar ngrënë pas darke, pastron dhëmbët dhe forcon mishrat. Flokëkuq duhet të jetë një pjesë integrale e dietën e fëmijëve sepse ajo nxit rritjen, dhe ka një efekt tonik. Karrota ka veti antimicrobial sepse lëng karrote është përdorur për të trajtuar ftohjet dhe pije me anginë. Pronat medicinale e karrota dhe lëng karrote janë përdorur si pjesë e dietat terapeutike për sëmundjet e zemrës, mëlçisë, veshkave, stomakut, anemi, mangësi vitaminë, vitaminë mangësi.


Në përdorim kancer lëng karrote, të cilat duhet të hiqen plotësisht tul (fije). Gjysma një filxhan lëng karrote me stomak bosh - anthelminthic mirë. Karrota dhe lëng kastravec në proporcione të barabarta të kontribuojnë në heqjen e gurëve në veshka dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Karrota të ziera e rekomanduara të përfshira në dietën e pacientëve me diabet, kancer, nefrit, kolit. Për shkak të pranisë së karrota kalium mirë për zemrën. Dhe për shkak të pranisë së këtyre fibrave bimore ka veti choleretic. Karotë dobishme për gratë lactating, si rrit prodhimin e qumeshtit, dhe ende është një mjet i mirë për parandalimin e kancerit të gjirit.

Prania e antioksidantë jap përtëritje pronës rrënjë. Flokëkuq efekt i dobishëm në lëkurë. Konsumi i rregullt i karrota përmirëson çehre, e bën lëkurën të butë. Konsumi i përditshëm i 100 gram integruar karrota ndihmë për të përballuar me anemi, për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme. Për karrota më të mirë të para zasvoyuvalasya është e nevojshme për të shtuar një sasi të vogël vaj perimesh ose krem. slurry e karrota të freskëta aplikuar për djegie për 20-30 minuta, kjo i ndihmon ata të shërohet shpejtë. Për trajtimin e urolithiasis përdorur fara Karrota. Fara pluhur karrota merret tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies për 1 orë

Ndër të tjera, karrota janë një produkt i shkëlqyer kozmetike dhe është pjesë e një numri të madh të maska ​​për të lëkurës, e flokëve dhe thonjtë. Maskë për lëkurë të thatë. Slurry e karrota të vogla të freskëta të përziera me vezë e verdhë veze. Aplikoni në fytyrë për 15 minuta. Në luftën kundër Freckles dojë mjet tjetër. Në lëng Mix pjesë të barabarta limoni dhe karrota. Njomet një lëng të përbërë nga disa shtresa të garzë dhe të aplikoni në fytyrë për disa minuta. Për furnizimin e flokëve mund të përdoren karrota supë. Ata shpëlarje flokët të pastër. Për një cirk të bukur para se të shkojnë në plazh ju mund të pini një gotë me lëng karrote.

Pavarësisht pronave të shumta të dobishme e karrota janë contraindications dhe kufizimet për përdorimin e tij. Në Ulçera duodenale dhe inflamacion stomakut e të zorrëve të vogla, alergjitë më mirë të mos hani karrota. Pronat e shërimit të lëng janë kur ajo është konsumuar më shumë se pesë gota në javë. Futje shfrenuar e lëng karrote mund të shkaktojë lëkurë të verdhë dhe gjithashtu të shkaktojë dhimbje koke, vjellje, dobësi të përgjithshme. Alexander,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!