Calluses mbi trajtimin pyattsi për Popullit


Calluses quajtur flluskë nën lëkurë të mbushur me lëng. Shumica e blisters shfaqen dhe zhduken pa sjellë shumë probleme, por kjo ndodh se misri ndezur. Atëherë këto flluska janë mjaft të dhimbshme dhe të ndërhyjnë me jetën normale, atëherë edhe ecje normale bëhet e vështirë. Sidomos parandaluar calluses në këmbë. Për shkak të vendndodhjes së tyre, ata shpesh bëhen hov i përflakur. Si rezultat, mund të ketë ndotje që kërcënon komplikime të ndryshme. Prandaj, paraqitja e këtij probleme, është e nevojshme për të trajtuar dhe ne do të flasim rreth asaj se si për të trajtuar misër në thembra, trajtimin e mjeteve juridike popullore.

Për më tepër ajo mund të bëhet shumë në mënyrë efikase dhe në mënyrë të pavarur në shtëpi. Si të bëhet kjo, unë do t'ju them tani. Pas shfaqeshin misri? Shumica e blisters dhimbshme duket nga të shpeshta takë të veshur të lartë, si dhe të vështirë, këpucë të ngushta. Sidomos në qoftë se këpucëve është bërë nga materiale sintetike, lëkurë sintetike, të cilat nuk mund të shtrirë, të rrethuar këmbë. Calluses në thembër si ju mund të "fitojnë" nëse verë të nxehtë duke ecur në atlete apo këpucë të tjera, nuk breathable. Lëkurë e vetme e këmbë në një këpucë avuj, zbut dhe shpejt rubbed, ndërsa në këmbë, duke shkaktuar blisters dhimbshme të shfaqet, e mbushur me lëng.


Si për të trajtuar blisters në këmbë tuaj? * Nëse misri dilnin nga ajo ishte likuid rrjedh duhet menjëherë të kryejë dezinfektimin e saj. Butësisht larë lëkurën e prekur me ujë të ngrohtë dhe sapun të butë, butësisht pat lëkurën me një peshqir. Menjëherë të aplikoni krem ​​ose krem ​​me efekt antibacterial, bashkangjitni një pads pambuku të vogla, kapem kasetë. Kjo procedurë është kryer të paktën 2 herë në ditë. Ndërsa freskët natertosti, ajo mund të hiqet lehtësisht me limon të freskët. Kjo procedurë është bërë më i mirë gjatë natës. Lani lëkurën, çik me një peshqir. Peel lëkurat fetë limon bashkëngjitni shumë kujdes për të këpucë me majë në thembra, çark fashë.


Trajtimi për thembra të mbajtur 3-4 netë në një rresht. Pastaj dries misri, ajo do të jetë e lehtë për të pastruar off shtuf. * Kurë dhe misri mund të jetë si në vijim: Mix pjesë të barabartë të naftës peshk dhe lëng aloe shumë vite. Thith një disk depo pambuk, bashkëngjitni vend lënduar, kapem suva ose fashë. Lini një vë llapë brenda natës. Bubble gradualisht rozhladytsya lëkura bëhet qetë dhe të shëndetshme. * Një mënyrë e madhe për të kuruar blisters freskëta në këmbë - fig. Para-bosh i vetëm e këmbë në ujë të nxehtë me sode, me kujdes fshij thatë. Pritini kokrra të kuqe, të bashkëngjitni atë në gjysmë pikë fyti, fashë të sigurt, të lënë gjatë natës. * Ju mund të përdorni prunes.

Ajo duhet të zieni qumështin e freskët në formën e nxehtësisë të bashkëngjitni gishtërinjtë ishin fashë të sigurt. Para se të filloni për të trajtuar një misër të vjetër në lëkurë, i hedh një tas me ujë të nxehtë, shtoni një sode pak pjekje. Mbajnë këmbët tuaja në ujë për 10-15 minuta. Pastaj butësisht fshij atë me një peshqir të butë të pastër, të butë shtuf naskribshy. Pastaj aplikoni një krem ​​që zbut lëkurën, si Karmol 20. Kjo procedurë kryhet çdo ditë në mbrëmje. Get shpëtoj e calluses dhimbshme ndihmojë onions zahrubevshyh. Qepë zhvishem, prerë në dy. Hidh gjysma 9% uthull. Le të qëndrojë deri ditën në temperaturë dhome.

Pastaj bashkëngjitni për vend të lënduar në një shtresë e hollë e bulbs 1, kapem kasetë. Mbani paketë për 30 minuta. Procedura kryhet dy herë në ditë. E * dinak mbi thembrat e tua ishin drithërat të shumta, lëkurë plasaritur, i përafërt, provoni një trajtim shumë efektiv: për letër të trashë (dylli), vendosni një sasi të vogël të krem ​​Whitfield dhe të njëjtin vaj numër hydrokortyzonovoy. Vendi tabanin e këmbës në greased letër, të përfundojë, çark garzë. Pastaj up "çark mbi tënd në një qese plastike" çorape të veshin dhe të shkoni në shtrat. Në mëngjes, fshij lart, atëherë fshij lëkurës thatë furçë e ashpër ose shtuf, duke hequr sa më shumë nga blisters vjetra të lëkurës.

Këto procedura të bëni për të hequr tërësisht calluses në këmbë. * Mundohuni një ilaç popullore për të trajtuar blisters në këmbë: Përhapjen gjendjen e pluhur 5-6 tableta aspirina. Shtoni pluhur 1 tbsp. l. fllad i shtrydhur lëng limoni dhe 1 tbsp. l. ujit. Rub butësisht të aplikojnë slurry rezulton në misër, duke shmangur lëkurën përreth. Pads pambuku vënë, kapem kasetë. Leg përfundojë një qese plastike, të vënë një goditje. Compress leje për gjysmë ore. Pastaj fshij shtuf misri. Procedurat janë duke bërë çdo ditë deri takë e juaj do të jetë i pastër dhe të shëndetshme. Për të hapur thembrat e tua nuk ishin të dhimbshme, duke penguar rritje jetojnë kujdeset për këmbët tuaja, shpenzojnë higjienës, lyej vetëm krem ​​zbutjes.

Çdo mbrëmje bëjnë kontrast dush këmbë. Kthimi në shtëpi pas një dite të vështirë, hiqni këpucët. Mbajë këmbët në ujë të ngrohtë për 10-15 minuta. Pastaj pije me të ftohtë. Leave takë të lartë për raste të veçanta, jeta e përditshme veshin të rehatshme, këpucë të buta. Nëse ju të monitoruar gjendjen e këmbëve, herë pas here të procesit pesë shtuf, përdorni masa parandaluese, misrin trajtohet në thembra ju nuk keni nevojë. Cheers! Svetlana,