Ndër brinjëve nevralgji simptomat, trajtimin, shkaqet


Ndër brinjëve nevralgji (torakalhyy) - një gjendje patologjike që është i shoqëruar me dhimbje, që ndodhin gjatë stimulimit ose squeezing nervat ndër brinjëve. Ndonjëherë sëmundja manifestohet, por ajo është e shoqëruar shpesh nga një shumëllojshmëri e kardiovaskulare, nervor, muskujve dhe të tjera të sistemeve të trupit. Vlen të theksohet se kjo sëmundje është tipike e njerëzve të moshuar dhe praktikisht nuk ndodh në fëmijët. Për t'ju ndihmuar të kuptoni më mirë se çfarë është nevralgji ndër brinjëve, simptomat, trajtimin, shkakton këtë sëmundje, le të flasim për atë më. Simptomat nevralgji ndër brinjëve Nevralgji ndër brinjëve është pothuajse e pamundur për të ngatërruar me sëmundje të tjera, si ajo ka një pamje shumë të ndritshme klinike.

Simptomat që shoqërojnë ndër brinjëve nevralgji, siç u përmend tashmë, ka shumë dhimbje, djegie dhe mpirje. Ajo manifestohet në formën e një ndjesi shpimi gjilpërash të fortë në disa pjesë të gjoksit. Dhimbja ka natyrën herpes, ajo mund të jetë e përhershme ose konvulsiv. Ajo rrit me çdo lëvizje të gjoksit, të tilla si kur kollitjes, teshtitjes, kthesa të trupit, etj Është e rëndësishme që të jenë në gjendje të bëjnë dallimin nga dhimbjet ndër brinjëve nevralgji të lidhur me sëmundje të zemrës.
Nëse jeni duke përjetuar dhimbje të tillë, do të përpiqen për të marrë një nitroglycerin pilula. Nëse zemra fajtor - pas miratimi zgjidh pilula dhimbje.


Dhimbje që shoqëron ndër brinjëve nevralgji mund të rrezatoj. Ajo mund të rrezatojë në prapa, shpatull, shpinë, zemra dhe organe të tjera. Arsyet ndër brinjëve nevralgji Arsyet për të cilat nuk janë të shumta nevralgji ndër brinjëve. Dhimbje mund të shkaktojnë sëmundje e sistemit nervor siç polyradykulonevryt, sklerozë e shumëfishtë. Lezionet e sistemit kardiovaskular është gjithashtu shumë shpesh shkaku i nevralgji. Sëmundjet të tilla përfshijnë hipertensionit, arteriosklerozës dhe anemi. Përveç këtyre sëmundjeve nevralgji provokojë dëmtim traumatik, toksina bakteriale, infeksionet virale, helmim të rëndë metalike dhe drogë.

Shkaku i nevralgji mund të jenë të llojeve të ndryshme të alergjive, diabet, menopauza. Në mënyrë të ngjashme, nevralgji ndër brinjëve shoqëron një numër të anomalive kongjenitale të shtyllës kurrizore, dhimbje të ulët mbrapa, brinjë ekstra, hernia vertebral dhe të tjerët. Trajtimi i ndër brinjëve nevralgji Ndër brinjëve nevralgji - një sëmundje që kërkon trajtim afat-gjatë. Rezultat i trajtimit të drejtpërdrejtë varet nga faza e sëmundjes. Më shpejt pacienti apelojë një mjek, më shumë shanse që ai plotësisht të hequr qafe dhimbje. Udhëtimi i parë te mjeku është i shoqëruar me mbledhjen e të dhënave në lidhje me sëmundjen dhe pacientët.

Mjekët përdorin metodat manuale dhe ekzaminim neurologjik të pacientit, si dhe thirrjet për metoda të tjera kërkimore. Për diagnozën e ndër brinjëve nevralgji të përdorin metoda të tilla. Metoda më e zakonshme është për radiografi. Fotot e gjoksit në mënyrë të qartë të dukshme të gjitha shkeljet dhe strukturat e kockave të shtyllës kurrizore. Metoda e dytë - CT. Kjo është një X-ray seksione analizë, duke lejuar më shumë detaje për të marrë parasysh të gjitha ndryshimet. Myelography ju lejon të eksplorojnë palcës kurrizore, përmes futjes së mesme kontrast në kanalin kurrizor. Tomography llogaritur dhe rezonancë magnetike është metoda më moderne.

Ata janë të sigurta dhe mund të konsiderojnë në mënyrë të qartë dhe të shqyrtojë edhe ndryshimet më të vogla në strukturën e eshtra, muskuj dhe nerva. Elektrospondilohrafiya Used - diagnostifikimi kompjuter e patologjive të hershme të shtyllës kurrizore. Në mënyrë të ngjashme, mënyra e kontrast Diskografia - një hyrje në disqe intervertebral e kundërt dhe zbulimin e ndryshimeve patologjike në to. Trajtimi i ndër brinjëve nevralgji fokusuar kryesisht në eliminimin që nervat të bezdisshëm ndër brinjëve. Nëse nervat e prekur disqe intervertebral, ligaments ose muskujt e brinjë, trajtimi është reduktuar në masazh terapeutik, osteopathy dhe chiropractic.

Masazh terapeutik dhe terapia manual do të rregulluar pozicionin e saktë të rruaza në shpinë qafës së mitrës dhe kraharorit. Osteopathy rikthen pozitën fiziologjike e të gjitha elementeve të gjoksit, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe limfatike. Rezultatet e mira të marra nga përdorimi i akupunkturë. Ne trajtimin e nevralgji përdoret gjeresisht ushtrimin terapeutik. Ushtrimet duhet të zgjidhet në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale dhe klasa duhet të jetë nën mbikëqyrje mjekësore. Trajtimi i sëmundjes, ndër brinjëve nevralgji përveç metodat e mëposhtme mund të përfshijnë përshkrimin e recetave medikamente. Për të trajtuar nevralgji vitamina përdorur (hydrochloride cocarboxylase, klorid thiamine, cyanocobalamin).

Për lehtësimin sulm dhimbje të përshkruajnë qetësues, ju lutem - voltaren Diclofenac, ketonal, naklofen. Por këto barna duhet të merren vetëm me recetë. Julia Ermolenko,