Ndër brinjëve nevralgji trajtim shtëpi


Secili prej nesh duhet të ketë të paktën një herë në jetën e tyre të ndjerë shumë siklet dhe dhimbje në gjoks. Ankesat e tilla mund të jenë simptomat e sëmundjeve të ndryshme, por në qoftë se dhimbja përhapet përgjatë skajeve dhe është një karakter, ka gjasa se ajo ndër brinjëve nevralgji. Për të saj simptomat tipike të mëposhtme: • dhimbje paroksizmal; • Djegia, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje në mezhreberyy; Interesante, dhimbje mund të rrezatoj, për shembull, nën teh shpatullën, në rajonin e mesit, prapa, dhe natyrisht, zona zemra, duke lejuar dyshuar probleme kardiovaskulare. Pra, para së gjithash, ju duhet gjithmonë të përjashtojë këto arsye, të paktën pas elektrokardiogramë.

Pastaj, nëse ankesa është shkaktuar me të vërtetë nga ndër brinjëve nevralgji, ju do të respektojë neurolog, i cili do të përcaktojë sasinë e nevojshme të trajtimit, disa nga të cilat ju lehtë mund të kryejnë në shtëpi. Mësoni më shumë për atë që është nevralgji ndër brinjëve, trajtim në shtëpi për këtë sëmundje ne redaktuar faqen e internetit dhe të flasim më tej. Edhe pse i bazuar nevralgji ndër brinjëve është shkatërrimi i fibrave nervore të shkaqeve të dëmit mund të jenë të ndryshme: • infeksionet (bakteriale, virale, duke përfshirë edhe gripin, herpes); • Lëndimet; • sëmundjet alergjike; • Patologjia e shpinë; • Helmimi; • sëmundje kardiovaskulare; • Ndryshimet hormonale.


Gatshem faktor do ulet funksionin imunitar të trupit. Në përgjithësi, fëmijët dhe të rinjtë nuk janë të prirur ndër brinjëve nevralgji. Ky është fati i moshës së mesme dhe të vjetër. Siç mund të trajtohen në shtëpi ndër brinjëve nevralgji? Mos harroni se trajtimi në shtëpi të tilla si patologji e ndër brinjëve nevralgji duhet të jetë i plotë: • Në periudhën e sëmundjes akute të tilla si nevralgji ndër brinjëve, aderimin në pjesën tjetër të rekomanduar shtrat për të paktën 1-3 ditë. Për pacientin do të jetë shumë më mirë në qoftë se sipërfaqja mbi të cilën ajo shtrihet banesë dhe është shumë solide. Më mirë edhe të vënë një mburojë nën dyshek.

Kjo ngjarje është gjithashtu i rëndësishëm për parandalimin e rikthim jo vetëm nevralgji ndër brinjëve dhe sëmundjeve të tjera të shtyllës kurrizore; • Gjithashtu len% D
0? Li përdorim të mirë efekti termik, për shembull, për të lidhur rroba gjoks leshi apo të aplikoni një suva mustardë; • Nëse metodat e mësipërme nuk janë të efektshme, ju duhet të përdorni drogë në radhë të parë, nonsteroidal droga anti-inflamator (Voltaren, nimesulid, ibuprofen), dhe ata mund të përdoret edhe në formën e një xhel apo melhem dhe tableta ose injeksione. Ajo duhet të kihet parasysh se këto fonde të rrisë rrezikun e ulcerat Mukoza stomakut, e cila duhet të dinë pacientët me sëmundje dhe trajtim të zgjatur duhet periodikisht të kryejë esophagogastroduodenoscopy.

Në mënyrë tipike, nëse prepolahaet gjatë Natyrisht, trajtimi është kryer "nën maskën e" frenuesit proton pompë (omeprazol, lansoprazole). Ju duhet të dini se kjo nuk është e rekomanduar për të përdorur jo-steroidal anti-inflamator drogë për ata që rregullisht marrin aspirinë. • Në shtëpi, ju gjithashtu mund të përdorin drogat vitamina B që përmirësojnë përçueshmëri e impulseve nervore në fibra si një trajtim ndihmës; • Sigurisht, për të gjetur se çfarë është shkaku kryesor i ndër brinjëve nevralgji për të eliminuar atë, duke përfshirë përdorimin e agjentëve antivirale. Sigurisht, qëllimi në këtë rast mbart një mjek.

Ka disa metoda tradicionale, të cilat mund të përdoren edhe në shtëpi. Për shembull: • bosh në indeve flaxseeds qese dhe të bashkangjisë në faqen plagë; • Një efekt i mirë ka pelinin, si të freskëta dhe steamed. Ajo është aplikuar në zonën në fjalë. Ju gjithashtu mund të përzierje me vajra pelin, buckthorn detit ose vaj; • Ju mund të përgatisë dush pacientit terapeutik përdorur urtë. Katër lugë urtë thatë para pour 200ml ujë të ngrohtë, le të qëndrojë për një orë. Pastaj tendosje dhe derdh në një banjë me ujë (temperatura duhet të jetë rreth 37 C).

Shto katër lugë kripë deti. Bath duhet të merren në kohën e gjumit për 10 minuta. Zakonisht mjaftueshme dhjetë herë. Mos harroni, ndër brinjëve nevralgji sëmundje mjaft serioze, dhe metodat tradicionale të trajtimit duhet të specifikohen me një mjek për të sunduar nga contraindications mundshme. Helen,