Mjetet juridike popullore dridhje atrial


Shumë prej nesh ndonjëherë ndjehen ritmin e zemrës. Çfarë ai papritmas të çojë, duke i dhënë një tempull, ose të ngrirë, duke pushuar. Një gjendje e tillë është përcaktuar si "dridhje atrial". Kjo është një normë serioz çrregullim siç është rënë dakord me muskulit të zemrës off atrium. fibrilacioni atrial është një nga aritmisë kardiake më të zakonshme. Sipas statistikave, ajo prek rreth 5% të popullsisë. Shumë njerëz nuk i japim rëndësi të aritmisë kardiake, mos shkoni te mjeku, vazhdojnë të jetojnë një jetë normale, asgjë në atë ndryshim. Dhe absolutisht e padobishme. Ky qëndrim ndaj shëndetit të tyre nuk është absolutisht e pranueshme. Pra, ne redaktuar këtë faqe interneti dhe të marrë parasysh se çfarë dridhje atrial, mjetet juridike popullore për të trajtuar sesa sëmundje të rrezikshme, shkaqet e tij rrënjësore, simptomat.

Cili është rreziku i dridhje atrial? Shumë shpesh sëmundje shoqërohet me takikardi, rritur shpeshtësinë e tkurrjes së muskujve të zemrës. Kjo zemra ndjen ngarkesë të madhe. Si rezultat - dhimbje gjoksi, angina pectoris, infarkt miokardi. Gjithashtu sepse aritmi mund të ulet punën efektive të zemrës. Në këtë rast, mund të jetë dështimi i zemrës. Çfarë arsyesh mund të shkaktohet nga dridhje atrial? Shumica sëmundje ndodh kundër një cardiosclerosis sfond, sëmundje reumatike të zemrës, hipertensionit, etj Gjithashtu, sëmundja mund të jetë shkaktuar nga hyperthyroidism, dehje kur merrni ilaçe të caktuara, glycosides kardiake, abuzimit të alkoolit.


Sëmundja mund të ndodhë në nervore dhe mbingarkesës -psyhichnyh, ose kundër hipokalemise. Simptomet e dridhje atrial Njerëzit me të një ose një tjetër formë e dridhje atrial përgjithësisht përjetojnë simptomat e mëposhtme: * Fast, heartbeats kaotike, gulçim, dhimbje, ritëm të parregullt të zemrës. * Rritja e djersitje, dobësi e përgjithshme, duart dridhur, shfaqja e frikës të paarsyeshme, polyuria. Ndonjëherë ajo mund të duket marramendje, i dobët, shqetësim në zemër, venat ngrirë qafën. Por kjo ndodh që shkon sëmundje në sfond për të zbuluar praninë e saj në ekzaminimin mjekësor.

Si për të trajtuar dridhje atrial? Njerëz të sëmurë duhet të përpiqen për t'u çlodhur më shumë, të mos shqetësohet për asgjë, të heqë dorë nga pirja e duhanit dhe alkoolit. Ajo gjithashtu duhet të ndalojë marrjen ëmbëlsirat, duke përfshirë çokollatë, coca cola, çaj dhe kafe të fortë. Sepse aritmi mund të jenë simptoma të një sëmundjeje të rëndë, kur simptomat e para kanë nevojë të shohin një kardiolog specialist. Ai do të bëjë një provim, një diagnozë të saktë, e cila do të varet qëllimin e trajtimit të duhur. Shpesh pacienti është përshkruar llojin mjekim lidocaine, verapamil, ritmilen.

Ajo gjithashtu mund të rekomandohet marrja e propranololi, etmozin, digoxin. Por vendimi për të pranuar një ilaç të veçantë duhet të marrë vetëm një mjek. Në rekomandimin e mjekut, së bashku me drogat, është e dobishme për të aplikuar provuar trajtime popullore: Shumë shtëpi në dritareje rritet murrayya mrekullueshme bimore. Kur lulet bie, shkurre manaferrat murrayya duket për të ndihmuar në marrjen e shpëtoj këtë sëmundje. Merrni 5. Manaferrat pjekur, prerë ata në gjysmë, shtoni 5 gjethe grimcuar, lule rënë, derdh 100 mg. vodka, mbyllni kapakun, hiqni 2 javë në një vend të errët.

Pastaj merr 20 pika. çdo herë përpara se të hahet. Ilaç popullore efektive për trajtimin e aritmisë pemë konsiderohet: Plotësoni bimëve të freskëta copëtuar pastër shishe, e thatë gjysmë e plotë. Plotësoni në krye të vodka të mirë apo të alkoolit. Fort zakuporte, hiqni një vend të errët për 10 ditë. Merrni 1 orë. L. raki përpara se të hahet në mëngjes dhe para darke. I njohur që nga kohët e lashta ilaç popullore - manave kulpër. Pour 1 tbsp. l. të thata ose të freskëta manaferrat 1 tbsp. ujë të valë, kuzhinier për ngrohje të ulët për 5 minuta. Strain, pini çdo mëngjes dhe mbrëmje për 1/3 c. kjo supë. * Ju mund të provoni për të përgatitur fara kopër infuzion.

Për ta bërë këtë, 1/3 h. L. fara kopër pour 1 tbsp. ujë, të mbuluar, të përfundojë të vluar, të lënë për 20 minuta. Pastaj tendosje, pini e tërë tretësirë ​​gotë tri herë gjatë ditës. Për një shije ju mund të shtoni pak mjaltë. Ilaç i shkëlqyer popullore efektive për trajtimin e ap atrial
ytmiyi është murriz. Blerje në tretësirë ​​të farmacisë së frutave murriz, ose ekstrakt të lëngshme. Merrni 25-30 pika çdo herë përpara se të hahet. Në mënyrë të ngjashme, ju mund të përdorni tretësirë ​​e sanëz. * Për të bërë trajtim aritmi më efektiv, duhet të përpiqet për të normalizuar gjumin. Për ta bërë këtë, do të përgatisë një ilaç: Mix 1 tbsp.

l. Gjethet karamele mente, lë Menyanthes, shtoni të njëjtën sasi e rrënjë sanëz grimcuar. Hidh 1 h. L. përzierje 1 tbsp. ujë të vluar, pastaj në një banjë me ujë për 5-10 minuta, tendosje, pini para se të shkojnë në shtrat në 01:00. dridhje atrial e zemrës - një arrhythmia shumë e zakonshme kardiak. Ajo mund të zhvillohet në sfondin e një tjetër sëmundje, dhe mund të jetë në një person relativisht të shëndetshme. Për fat të mirë, kjo nuk është kërcënuese për jetën, por mund të çojë në komplikacione të rënda dhe të reduktuar cilësinë e jetës. Prandaj, ne ju dekurajojnë faqen Redaktuar nga një qëndrim të lehta të sëmundjes, dhe thirrjen e kohës dhe duhet të ndërmarrë hapa për trajtimin në kohë dhe e duhur.

Ne rekomandojmë përdorimin e një trajtim popullore krahas mjekut të përcaktuara dhe vetëm pas konsultimit me të! Cheers! Svetlana,