Fryrje - shkaqet, trajtim si për të trajtuar mjetet e njerëzve


Ndonjëherë hahet gjithë grumbull e akullore ose një hamburger, zapyvshy sode e tyre e ëmbël ose një koktej, ne fillojmë të përjetojnë siklet të konsiderueshme të bloating. Ekspertët gastroenterologe quajnë këtë gjendje vanitet. Traktin gastrointestinal karakterizohet nga rritja e formimit të gazit përmes procesit të fermentimit. Rezultati: ënjtje, shurdhim në stomak, belching. Për fat të keq, një numër i madh i të rriturve vuajnë tokës të tilla të sistemit të tretjes çrregullim në një ose një tjetër. Shpesh bloating është nga produktet e qumështit. Kjo është lactose intolerant trup.

Por ka arsye të tjera.
Le të flasim për ta në mënyrë të detajuar, e konsiderojnë trajtimin e këtij çrregullimi. Pra, le të flasim për fryrje, shkaqet, trajtimin si mjetet juridike popullore për të trajtuar simptomat dhe dispepsi. Shkaqet e vanitet 1. Fryrje mund të ndodhë nëpërmjet përdorimit të ushqimit të tretur dobët: fasule, bizele, mjaltë, maja, qumësht dhe produkte të qumështit, fara, fruta, lakër (sidomos Bruksel), buns, etj N. 2. Ashpërsia, me fryrje mundet gjithashtu 'duket për shkak të alergjive ushqimore. Në këtë mënyrë sistemi imunitar reagon ndaj një alergjen që ishte. Në këtë rast, përveç fryrje duket skuqje të lëkurës dhe rinitit alergjike. 3.


Ndonjëherë sistemi i tretjes e trupit është veçanërisht i ndjeshëm (sindromi i nevrikosur zorrë). Ai pastaj bëhet intolerancën të theksuar në shumë ushqime dhe pije. Kur ata të përdorur atje spazma në dy pika, përmbajtja e saj nuk janë duke lëvizur në. Si rezultat, ka kapsllëk, fryrje rritet, gjë që rrit ndjenjën e barkut mbipopullimit. 4. Nëse fryrje shfaqet më shpesh, zgjat një kohë të gjatë, të shoqëruar me dhimbje, ajo mund të tregojë një pengim zorrë apo bllokim të traktit urinar. Kjo mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të rrezikshme: diverticulitis, apendiksit, gurëve të tëmthit, ulcerat dhe tumoret.

Si për të trajtuar vanitet? Në mënyrë tipike, për të hequr simptomat e bloating rekomandojë ilaçe moderne. Për shembull, Espumizan ose preparate të tjera Simethicone i bazuar. Marrë i tij në formën e kapsulave ose pezullimit me ushqim nëse është e nevojshme gjatë natës. Gjithashtu të përshtatshme për trajtimin e bloating rastit Fejzi 95, Creon dhe Pankreoflat. Gjithashtu mos harroni se pas një vakt të ecin stërvitje të dobishme të lehta, ecin përshpejtojë peristaltikės. Trajtimi i mjeteve juridike popullore vanitet * Nuk ka më keq se droga mund të zvogëlojë formimin e gazit mjeteve efektive juridike popullore. Dispepsi torturuar njerëz në kohët e lashta, sepse ata kanë mësuar për të trajtuar në mënyrë efektive bimeve vanitet dhe metodat e tjera tradicionale.

Provoni disa prej tyre: Brew 1 tbsp. l. të thata lule kamomil 1 tbsp. e ujë të valë. Vendos në ngrohje të ulët, Tomita pesë minuta, të përfundojë një peshqir, le të qëndrojë deri ftohur. Strain, pini në 1/3 c. në mes të ngrënies. 1 tbsp. l. fara majdanoz pour 1 tbsp. ujë të ngrohtë, Tomita në një banjë me ujë për 30 minuta. Pastaj i ftohtë, fshij nëpër një sitë, të marrë 1 tbsp. l. 5-6 herë në ditë. * Në qoftë se ka një problem me një fryrje të gazit shkarkimit, provoni një trajtim ilaç popullore: Muzik fara në një mortajë mbjellje karrota, ha 1 h L.. pluhur gjatë sulmit. * Provoni infuzion të mbledhur barëra: Mix së bashku 2 lugë.

l. fruta të thata e malit hirit, herbs nenexhik, fara kopër. Shtoni 1 tbsp. l. grimcuar tharë rrënjë sanëz, të gjithë përzierje mirë. Pour 1 tbsp. l. herbs 1 tbsp. ujë të valë. Cover, të përfundojë një peshqir, le të qëndrojë deri 01:00. Strain, pini 0,5 cent. mëngjes dhe para gjumit. * Një mënyrë e shkëlqyer për të lehtësuar simptomat e bloating është një copë e thjeshtë e sheqerit. Pikoj në një copë sheqer 2-3 pika e anise, ukropnoho naftës, pritje të rafinuar në gojë deri sa i shkrirë. Ky mjet është i dobishëm kur fryrje t'ju arrijë në një parti apo në një kafene, restorant. Abdomen është zakonisht qetësohen shpejt. * Nëse bark fëmija i rrëmbyer, pelenë hekur proprasuyte nxehtë të pastër, të bashkangjisë në barkun e fëmijës, të lënë për 10-15 minuta.

Dhimbje dhe fëmija së shpejti do të vendosen poshtë. Ju gjithashtu mund të shtypni fëmijën në barkun e saj. Në këtë rast, trupi juaj do të shërbejë shishe me ujë të nxehtë. Këshillë Në qoftë se trupi juaj është i prirur për fryrje, të shtuar në dietën tuaj më shumë fibra. Ata të zvogëlojë vanitet në zorrë. Përpiquni të përdorni substanca si pak stimuluese. Çaj, kafe, çokollatë, plumb alkool për eksitim i tepruar sistemin e tretjes. Limit dietën tuaj për të qumështit të papërpunuar. Pini një dhi të vogël apo të blerë qumësht të veçantë pa lactose. Provoni ushqime jo shumë të nxehtë ose të ftohtë. Gjatë vakt, të marrë kohën tuaj siç duhet përtyp ushqimin.

Përdorni recetave që kemi parë. Por nëse trajtimi nuk funksionon, kontaktoni mjekun tuaj. Fryrje mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje të rëndë. Cheers! Svetlana,