Menu pas largimit të tëmthit


Pas një operacioni për të hequr fshikëz e tëmthit, duhet të respektohet dieta të veçanta. Përndryshe, bile, e cila është tani ka vend për skupchuvannya do të ngecë në kanalet biliare. Kjo gjendje është edhe më e rrezikshme se sa gurë. Stanjacioni i biliare mund të parandalohen nëse vakt do të jetë 5-6 herë në ditë. Nëse traktit biliar të jenë ndryshimet inflamatore, përbërja e biliare dhe ndarjes bile procesi është prishur. Bile në këtë rast bëhet e trashë, enzimat do të jetë shumë më pak yndyrë do të jetë më pak e degraduar, ndërprerë metabolizmin. Kjo ka kuptim për të ngrënë ushqime që përmbajnë një shumë të karbohidrateve dhe proteinave.

Pas largimit të dietës fshikëz e tëmthit duhet të ndiqet me kujdes. Ka produkte që janë të fuqishëm nuk mund të jetë : 1. mustardë, qepë, rrikë, hudhër, radishes, kërpudha, mish, kërpudha dhe supë peshku, salcat pikante, seasonings. 2. Për të shmangur dispepsi, të përjashtuar nga dietë të deleje, derri dhe viçi yndyrë. 3. buns Sweet dhe shkaku fryrje, tretje të ushqimeve të tjera shumë të shqetësuar. 4. Gjithashtu duke shkaktuar ënjtje fasule, fasule, bizele dhe ushqime të tjera që janë të pasura në fibra përafërt. 5. pije Too ftohtë dhe ushqimet shkaktojnë spazma të traktit biliar, e cila është arsyeja pse ka një stagnim të biliare.


Krem i ndaluar akull, pije të ftohta. Këtu janë enët që nuk janë të lejuara vetëm pas largimit të fshikëz fshikëz e tëmthit, por i dobishëm . Për të marrë mish mish ligët, mish pule, peshk dhe të ligët e lejuar, sidomos detin që është ngopur lecithin, ajo ndihmon për të tretet më mirë yndyrna. Cheese - burimi i proteinave shtazore, e cila është zhytur mirë dhe përmban choline (faktor lypotropnyy është e njëjtë si lecithin, ndihmon për të tretet më mirë yndyrna). Të jetë i sigurt për të konsumuar rregullisht qumësht, madje edhe më të mirë - produktet e qumështit, për shkak se shumë njerëz nuk e kanë enzimë që prishet qumësht. Krem kosi është e rekomanduar për të ligët në sasi shumë të mëdha ajo nuk mund të hanë, të përdorur si një salcë për sallatë ose hani një lugë pak.

Sigurisht, yndyrë duhet të jetë i pranishëm në çdo organizëm, por ata që mbijetuan heqjen e fshikëz fshikëz e tëmthit, më të mirë për të qëndruar në vaj dhe gjalpë. Çdo ditë është e mirë për të ngrënë një vezë mund të jetë i gatuar, ju mund të pini papërpunuara. Është e rekomanduar për të ngrënë drithëra, të tilla si oriz ose hikërror, si drithëra të dhënave të pasura në faktorë lipotropic. Është e këshillueshme për të ngrënë sa më shumë fruta të freskëta, perime dhe fruta përjashtim - varietetet e papjekur si ato konsiderohen cholagogue. Pjeprat shumë të dobishme, bostana, karrota. Ju hani bllokim, jam dhe mjaltë, por çdo gjë në moderim. Pini lëngje të freskëta, pije frutash, çaj të dobët.

Ne rekomandojmë si në vijim Menu mostër pas heqjes së tëmthit: Pas zgjohen për të pirë një gotë komposto ngrohtë ose çaj brewed dobët. Mëngjes zgjedhjen diçka nga lista e pjatave: patate të ziera ose pure patate, sallatë, çdo drithëra, sallatë, peshk apo enët e mishit, steamed omëletë proteina, djathi sanduiç, filxhan qumësht të ngrohtë, çaj i dobët me qumësht shtuar në të, manaferrat dhe fruta. Pas rreth 1,5 orë pini një gotë me lëng ose çaj. Gjatë drekës Zgjidh: sallatë - sallatë, supë, supë perimesh vehitarianskiy me perime pureed, peshk supë, qumësht, fruta, mish dhe patate me qofte dhe çdo kokrra.

Nëse mëngjes ishte një pjatë peshk, pastaj për darkë - viçi zbukuruar me drithëra, patate, karrota zier, lakër, rutabaga, turnips. Për të pirë - lëng frutash, komposto frutash. Për ëmbëlsirë - manaferrat dhe fruta. Poludnuvaty kos, kefir, qumësht dhe vetëm biskota të thata. Pini çaj me mjaltë, jam, mus, buding, hani - fruta. Djathë Darka, qumështor, protein omëletë, qumështor me pelte. Zgjidhni drithëra, patate, tavë me perime, dhe madje edhe çaj me qumësht. Hani djathë sanduiç. Për të fjetur pini kos, kefir, komposto mund, hani fruta. Gjatë zgjohen natën Pirë lëng frutash i holluar në gjysmë me ujë.

Shpresoj Pyshchalka,