Melissa, bari limon - Pronat e dobishme, aplikimi


Përshkrim. Melissa officinalis, ose bari limon ose catnip ose limoni nenexhik - një barishte gjithëvjetor deri në 1 m I akuzuar për familjen Labiatae.. Ajo rrjedh degëzuar, i drejtë, pubescent, tetrahedral. Plant lë ovale, të kundërt, pubescent më poshtë, glabrous, diferencë dhëmbëzuar, ovate. Lulet në whorls formë Melissa në axils e lë sipërme, rozë ose të bardhë në ngjyrë, me dy buzë, të vogla. Frytet e bimëve - arra të vogla ngjyrë kafe që piqen nga gusht-shtator. Melissa blooms nga qershori deri në gusht. Shpërndarja. Melissa officinalis në rritje në Siberi Perëndimore dhe Azisë Qendrore, Kaukaz dhe Rusi evropiane jugore.

Melissa rritet në kopshte dhe pemishte si një medicinale dhe erëz bimëve. Çorape. Medicines përgatitur nga gjethet e bimëve dhe lule shoots Melissa përfundon. Ato grumbullojnë gjatë lulëzuar, pastaj thata nën një kulm në hije ose në një tharëse në 35 ° C, ose në zonën ajrosur. Raft bar - 24 muaj. Përbërja kimike. Bimët Gras balsam përmban taninet, taninet, vaj esencial, i hidhur, rrëshirë, acid Askorbik, mukozë. Ata pastaj i vendosur se bari limon ka veti dhe se si ajo është e dobishme për trupin e njeriut. Melissa - pronat e të dobishme.


Këtu janë një balsam që ka veti: është prona antispasmodic, në sajë të tij, ajo përmirëson tretjen. Vaj esencial të përfshira në të, ka antifungal, antibacterial dhe efekt qetësues në sistemin nervor. Ekstrakt balsam medicinale ka aktivitet antivirale. Lemon Grass - aplikimi. Melissa përdoret si një antispasmodic në trajtimin e fryrje, belching, bloating, tretje ngadaltë. Droga bimë të përdorura në pagjumësi nervor, agjitacion, humbje të përgjithshëm të fuqisë, migrenë, skuqjen e lëkurës, ftohjet, aritmisë dhe dhimbje të zemrës.

Balsam si një mjet të jashtëm që përdoret për abrasions dhe inflamacion të mishit të dhëmbëve. Poultices të bimëve barishtore të ndihmojë si një ulcers anestezisë, artritit dhe bruises. Medikamente Melissa. Infuzion me rritjen e ankthit dhe çrregullime nervore. Lugë gjelle bimë barishte balsam limon (gjethe ose shoots vonë lulëzuar të bimëve) krijoj një çerek litër (1 filxhan) me ujë të valë pas ftohjes filtër përmes garzë, lëndëve të para shtrydh. Marrë një lugë 5-6 herë në ditë. Dhimbje infuzion në zorrët dhe stomaku. 4. lugë gjethe ose lulëzuar shoots gjitha bimët të krijoj një çerek litër ujë të vluar, të lënë 04:00 në një termos, pastaj të filtruar.

Përdorni 4-5 herë në ditë para ushqimit lugë gjelle. Infusion në shkelje të ciklit menstrual. 15 g ca balsam, oe limon herbs të krijoj një çerek litër ujë të vluar, të lënë për 1:00 (mbështjellë), atëherë filtruar përmes garzë, lëndëve të para shtrydh. Merrni një lugë gjelle 3-4 herë në ditë. Infuzion për përdorim të jashtëm. 40 g ca balsam, oe limon herbs të krijoj një çerek litër ujë të vluar, të lënë kur ftohur, dhe filtruar. Përdorimi për banjën, fasha dhe kremra. Tretësirë ​​e sëmundjeve gastro-intestinale. Lugë gjelle herbs barishte balsam limon derdh një gotë vodka, mbush 15 ditë, filtruar.

Marrë tre herë në ditë për 15 pika. Melissa me metabolizmin e dobët. Ju duhet të marrë 20 gram yarrow, karamele mente, ca balsam, oe limon, rigon, i urtë, rrënjë ëmbël flamurit dhe buds pisha dhe mbush 10 litra ujë, pastaj ziej për rreth gjysmë ore tarifë. Pas ftohjes, kullimin dhe shtoni në banjo. Lahet në një temperaturë prej 37-38 ° C it për 15-20 minuta. Contraindications. Melissa është e kundërindikuar në presion të ulët dhe intolerancës individuale.