Lungwort - përshkrim lule, pronat, trajtim


Lungwort - përshkrim.

Lungwort - lule, barishte gjithëvjetor medicinale në 0,30 m në lartësi me se-meystva burachnykovyh. Stem Pulmonaria officinalis zhestkovolosistyy, i drejtë. Lë heshtak, thjeshtë, petiolate, pointy-jo; Rrjedhin - alternativ, sessile. Lulet janë të vogla, të rregullt, të mbledhur në curls në krye të rrjedhin. Ata lulëzim në Après le - maj. Bimët frutore - shtënë arrë. Për më shumë informacion mbi atë që është një bimë që ju do të mësojnë nga artikullin "Lungwort - lule, përshkrim, pronat, trajtimit."

Shpërndarja.

Bimore Pulmonaria officinalis rritet në perëndimore ev-ropeyskoy Rusi.

Ajo rritet në skajet e pyjeve, clearings, në mesin e shkurre-copë.

Çorape.

Për përgatitjen e përdorimit të drogës mbi-the-tokë e bimëve medicinale. Rezervave Grass gjatë bimëve lulëzuar dhe të shtrirë në një shtresë të vetme, të thata një herë në një dhomë të ventiluar, banjo ose në hije jashtë. Mbani bar mund të jetë 12 muaj.

Përbërja kimike.

Grass Pulmonaria officinalis përmban Caro-ting, rutin, taninet, zamkë, ju Tamino-C dhe B vitamina, makro-dhe micronutrients.

Lungwort - pronat.

Grass ka Pulmonaria officinalis zbutës, expectorant Essen-po- e-tivovospalitelnye, mbrojtje, shërimin plagë dhe pronat antiseptik.


Aplikimi.

Në praktikën e tradicionale barishte mjekësi mjaltit-Baser e përdorur për të trajtuar bronkit, ajër dush, një të berkuleza, astma, ftohjet me kollë të thatë dhe të ngjirurit e zërit.

Drogës Lungwort efektive në një shumëllojshmëri të gastrointestinal sëmundjeve, anemi, qerpikët, diarre dhe gastrit.

Urinar sëmundje medikamente bimore emëruar pu Zyryan, veshkave sëmundje gur si një diuretik.

Supë bimët e huaja që përdoren për larjen e abscese dhe plagë septike.
Supë Pulmonaria officinalis rekomandon Xia në një banjë me skrofull.

Gjethe të freskëta të bimëve pres dhe shembuj për plagët e Bardhë-ekzemë.

Lungwort - trajtim.

Diarre infuzion, zë oh-riplosti, kollitjes.

Hidh 2 gota ujë 10 gram bar officinalis Pulmonaria dhe 02:00 të këmbëngulë në një termos të valë, pastaj të filtruar. In-merr gjysmë ore para ngrënies 4 g. Per ditës për 0,5 gota.

Bronkit infuzion.

një pintë e vluar krijoj ujë 4. l. bar Lungwort barishte dhe 02:00 në-shkrirjes dhe pastaj të filtruar, shtrydh si-Re. Merrni 4 g. Per ditës për 0,5 gota.

Infuzion për përdorim të jashtëm.

ki-thembra pintë birrë 100 gram bar Lungwort dhe 02:00 këmbëngulin, pastaj thahet me napë. Përdorni kremra, fasha, djegiet, larja e plagëve, ajo do të gënjejë.

Supë me urolithiasis dhe gjakderdhje mitrës.

Hidh 2 gota ujë 2 tbsp. l. Lungwort bar dhe ngrohje për 15 minuta në 100? Dush C ujit. Insistojnë supë 50-70 minuta, pastaj filtrohet, e shtrydhur materiale. Merrni polstaka-supë për 3 -. 4 g në ditë për gjysmë ore para ngrënies.

Contraindications.

Hyrja është e shumë të qëndrueshme Pulmonaria stomak officinalis bosh mund të shkaktojë vjellje. Nuk është e këshillueshme që të përdorni bimëve tendencën për trombozë ose rritjen e viskozitetit të gjakut, dhe vazhduan të përdorin atë me zorrët ngathtësi, të shoqëruar nga kapsllëk.