Contraindications masazh mjaltë dhe efekt aplikimi pas


Pronat e dobishme e mjaltit janë të njohur mirë. Ajo është përdorur për të ëmbël ushqime dhe gatim, për të trajtuar ftohjet dhe shumë sëmundje të tjera. Por edhe mjaltë aplikuar me sukses topically, të tilla si masazh. Kjo procedurë u shpik në Tibet, dhe ajo është adoptuar me sukses në shumë vende. Sot ne do të flasim për masazh mjaltë, contraindications dhe efekt të aplikimit më pastaj. Mjaltë masazh - një burim i bukurisë dhe shëndetit. Pyetni pse? Fakti se mjalti është një produkt i vlefshëm është i përbërë nga karbohidratet, shumë të pasura me vitamina, duke përfshirë vitamina B, vitamina E, C dhe K.

Ai shumë shpejt në gjak dhe fillon të veprojë. Ky produkt ka veti antibacterial dhe antioxidant - ajo është aplikuar në plagë dhe djegie, siç përveç dezinfektimit ajo ndihmon për të rivendosur lëkurën. Çfarë është kaq e dobishme masazh me mjaltë? Kjo procedurë është lulëzim teknikisht aktiv, i cili ndodh gjatë spastrimit, dhe pastaj i tërë trupi i toksinave. Masazh mjaltë natyral dhe i lehtë për t'u përdorur, dhe efektiviteti i saj është shumë më e lartë sesa kozmetikë ngjashme. Të gjitha organet e brendshme të trupit të lidhur me lëkurë. Nëpërmjet efektit të saj të mjaltit të dobishme në punën e tyre duke vepruar në mënyrë proaktive të shfaqjes së dystonia vegjetativ-vaskulare.


Gjithashtu masazh i shkëlqyer mjaltë stimulon sistemin imunitar dhe ndikim pozitiv në gjendjen e përgjithshme të të gjithë organizmit. Një nga vetitë karakteristike të mjaltit është e ngrohjes. Ajo në mënyrë të përkryer të ngrohtë dhe kështu i domosdoshëm në trajtimin e ftohjet. Por me të gjitha të mirat të duket masazh mjaltë, ajo gjithashtu ka contraindications saj. Ju lutem, mos e përdorni këtë mjet në sëmundjet sistemike të zemrës dhe enëve të gjakut, në reaksione alergjike në mjaltë, disa sëmundjeve kronike dhe llojet e ndryshme të tumoreve. Gjithashtu për variçe venat nuk është e nevojshme për të kryer procedurën me të në këmbët e tij. Si të duhet të bëjë masazh mjaltë?

Kurs i plotë është projektuar për të jo një por dymbëdhjetë trajtime. Ata duhet të bëni në një ditë, kështu që lëkura e kohës trupit për të pushuar dhe të rilindur. Ajo është e mirë për të përdorur këto lloje të mjaltit si gëlqere, lule apo hikërror. Ai duhet të jetë i freskët, jo zatsukruvavsya. Ajo gjithashtu mund të shtoni vajra esenciale, në varësi të qëllimit të procedurës dhe efektin e dëshiruar. Në një lugë çaji mjaltë janë zakonisht pesë pika vaj. Mix ata duhet e drejtë para se të procedurës. Para se seanca më e mirë për të ngrohtë deri lëkurën e trupit apo në banjë ose dush, ose sauna.

Kjo siguron që lëkura është pastruar për të mos thithin papastërtitë brenda, të hapur poret, mjaltë është më e mirë për të vishen dhe toksina - output. Mjalti është aplikuar në duar dhe duke përdorur lëvizjet e butë dërrmuese rubbed në zonën massyruemoy lëkurës. Shtypja forcë duhet të ndryshojë. Kjo është pjesë e mjaltit në lëkurë e palmave, dhe disa në zonën massyruemoy. Pas të gjitha mjaltë i gatuar është vënë në trup, ngjit duart tuaja nuk janë të shtyp të ndryshme intensiteti. Aplikimi Vendi i forcës varet në vendndodhjen e pikave biologjikisht aktive dhe muskujt. Me vazhdimin e lëvizjeve intensitet masazh pëllëmbët duhet të rritet.

Palme është e mbërthyer në lëkurë, të vidlypaye prej saj, duke bërë që një i poshtër. Trupi është formuar film ka filluar të thinjet - është marrë nga toksina trupit. Parë, ata janë depozituar në sipërfaqe të lëkurës, dhe pastaj transferohet duar. Kjo është arsyeja pse ata duhet të fshihen nga koha në kohë. Kështu, substancat e dëmshme janë zëvendësuar dobishme. Ora trajtim mund të shkojnë nga pesë minuta në një orë. Kjo rezulton në vasodilation, lëkurës dhe rozë respektivisht. Pas procedurës, ju duhet të marrë një dush të ngrohtë dhe masazh vend yndyrat hidratues krem.
Sam masazh imagjinoni procedura pa dhimbje dhe shumë të këndshme.

Por në qoftë se keni lëkurë të ndjeshme, rekomandohet vetëm gishtat e tij apo edhe pads. Nëse pas procedurës keni ndonjë bruising apo të lëkurës kapilarët u - është e rekomanduar që të konsultoheni me një specialist për mundësinë e këtij terapi për ju. Nëse këto shenja janë të përforcohet pas çdo procedure - nga masazh mjaltë ju duhet të braktiset. Pas sesionit ju pushim më të mirë. Pini çaj jeshil apo vendas e bimëve, dhe madje shtrihem për gjysmë ore. Pas një kursi të plotë të masazh ju do të shihni një ndryshim të rëndësishëm në gjendjen e lëkurës tuaj dhe trupin në tërësi. Catherine