Medicines dimeksid


Drogës Medicines Dimexidum-sintetike, përbërës kryesor aktiv të cilat - sulfoksidit dimethyl. Përshkrim Dimexidum drogës. Dimexidum ka aktivitete anti-inflamator dhe analgjezik, në disa raste, e përdorur në qëllime antiseptik, rrit ndjeshmërinë ndaj depërtimit të lëkurës të drogave të tilla si chloramphenicol, rifampicin, griseofulvin; ndryshon microflora, duke rritur ndjeshmërinë për disa aminoglukozid dhe beta--laktam antibiotikëve. Ajo përdoret për inactivate radikalet hidroksil dhe përmirësojë rrjedhjen e proceseve metabolike në inflamacionit. Ndryshe nga shumë mjete janë më bashkëveprim me trup, anëtarësimi i shpejtë në reagimin, dhe shërim të shpejtë dhe shërim.

Dimexidum: indikacione për përdorim. Medikament Dimexidum treguar per sëmundjeve të sistemit muskulor tilla si artriti reumatoid, infiltrate traumatike, ndrydhje, dhimbje mesi, nxira dhe më shumë. Gjithashtu Dimexidum përdorur në dermatologji në sëmundjet inflamatore të lëkurës, plagë septike, djegiet, thrombophlebitis, ekzemë, sëmundjet e lëkurës purulent, ulcerat trofike dhe shërimin e lëkurës në-grafts kirurgji plastike. Si të aplikoni Dimexidum. Solucionet ujore dimeksid përdoret si fasho, fasha dhe tamponin në zonat e prekura që përputhen me 20 -30 minuta, lartë me mbyllur plastike dhe pambuku ose çarçaf, kohëzgjatja mesatare prej 15 ditësh të aplikimit rradhës.Shpesh e përdorur zgjidhje të 50%, zonë të mbuluar të ndjeshme dhe lëkurë të epidermik. Në aplikimet e kirurgjisë plastike të përdorura me 20-30% zgjidhje në të gjithë shërim postoperative e grafts, si dhe një zgjidhje 5% për ruajtje. Larë pak me zgjidhje të koncentruar e plagëve purulent-necrotic. Vaj është përdorur si një rëndë disa herë në ditë. Por në përdorim në shtëpi pa recetë, nuk është i rekomanduar. Efektet anësore dimeksid. Efektet e mundshme anësore të trajtimit të dimexide nganjëherë mund të jenë të përzier dhe të vjella, reaksione alergjike, aplikimi lokal mund të shfaqen skuqje, djegie ndjesi të lehtë dhe skuqje të vogla të lëkurës, kruajtje.

Prandaj, para fillimit të trajtimit, gjithmonë të kryejë teste paraprake për ndjeshmëri ndaj drogës. Por si Dimexidum nuk ka efekte anësore kritike, masat më të përdorura është përdorimi i një zgjidhje më pak të koncentruar të drogës. Dimexidum: contraindications. Contraindications plota drogës Dimexidum mund të shkaktohet mbindjeshmëri ndaj saj, me lezione të rënda të organeve parenkimale, funksioni jonormal të mëlçisë dhe sëmundje të veshkave, angina, infarkt miokardi, koma, shprehu aterosklerozë, glaukoma, katarakt dhe goditje në tru. Kur shtatzënia është jashtëzakonisht përdorimi dimeksid është i kundërindikuar.

Është e rëndësishme që të jetë i vëmendshëm në përdorimin e drogës në kombinim me droga të tjera, pasi kjo mund të shkaktojë pasoja të padëshiruara, sepse gjatë kursit të trajtimit dimexide, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj. Alexander,