Mjaltë gështenjë, prodhimet e bletarisë, pronat espartsetovyy dobishme


Çfarë burime nuk janë të shpërblehet vetëm natyrën njerëzore. Kjo masë e bimëve me pronat medicinale dhe bletët - punëtor dhe më shumë. Përse është e mua?! Dhe faleminderit bletët me mjaltë polen florës është marrë, dhe lloji i bimëve varet drejtpërdrejt në vetitë e saj shëruese dhe fushëveprimit të njeriut. Mjalti është i ndryshëm. Më të popullarizuara - hikërror, gëlqere, me lule ... Ne do të flasim për sot në mjaltë gështenjës, produkteve të bletarisë, espartsetovyy pronave të dobishme të mjaltit. Për të filluar, se ka një çmim shumë të lartë në mesin e llojeve të tjera - gështenjë . Gjë e rrallë e saj është për shkak të faktit se gështenjë - dru, jo e zakonshme kudo.

Vend tipik i rritjes - Crimea dhe Kaukaz, si edhe vendet evropiane si Franca. Gështenjë mjaltë - produkte gustator. Ai ka mjaft hidhërim theksuar, ngjyrë kafe të errët dhe shije të veçantë. Megjithatë, kjo "vetëtin" dhe tërheq tifozët e këtij lloji. Interesante, kur ajo është e nxehtë, hidhërim zhduket. Një tjetër pikë interesante është se ajo mund të shpëtojë trashë, strukturën lëngshme pothuajse një vit në kushte të përshtatshme të magazinimit. Mjaltë të afërt motra mbledhur nga gështenjë i vërtetë, gështenjë kali mjaltë tipike për tonë latitudes "mesatare". Dallimi është se ajo është pothuajse transparente dhe trashet përvetësuar shpejt një strukturë të dendur.


Për të njëjtat patologjive cilat mund të përdoren mjaltit gështenjë? • sëmundje kardiovaskulare; • Shkelje traktit gastrointestinal, përfshirë traktit biliar; • Sëmundjet e traktit të sipërm respirator; • Ndryshimet në oreks; • Sëmundjet venoz (thrombophlebitis, venat me variçe); • reduktuara funksionin imunitar të trupit. Pronat medicinale e këtij lloji të mjaltit për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminave, veçanërisht të acidit Askorbik (vitaminë C), acide frutash dhe minerale. Megjithatë, duhet të kihet parasysh se gështenjë mjaltë përmban një sasi të madhe të fruktozë dhe saharoze - karbohidratet shvydkozasvoyuvanyh pjesë në dietë duhet të monitorohen, veçanërisht në pacientët me diabet.

Një tjetër lloj interesante e mjaltë, e cila ka karakteristikat e veta - Produktet e bletarisë . Interesante, bimë të Afrikës, e cila kalon nëpër nektar, ky lloj i mjaltit, i quajtur gjerësisht "barishte shelg" dhe është e theksuar pronat e shërimit, e cila është arsyeja pse mjalti është shumë e dobishme. Qipro i përhapur në latitudes mesme, rajoni Orel, Chuvash, Mari El, permanent, Udmurtia. Cilat janë sëmundjet do të prodhojnë një% D
1? Xia mjaltë dhe produktet e bletarisë? • nervozizmi, çrregullime nervor; • Viral "ftohtë të përbashkët" sëmundje (gripi, etj); • Sëmundjet e lëkurës dhe mukozës; Përveç kësaj, mjaltë dhe produktet e bletarisë ka anticonvulsant caktuar dhe efekt analgjezik.

Pronat e shërimit për shkak të përmbajtjes së taninet, vitamina, duke përfshirë antioxidant - vitaminës C. Në funksion të këtij mjaltë ka një ngjyrë të gjelbër, ka një aromë delikate lules. Struktura lëngshme mban për disa muaj pas korrjes. Lloji i tretë i mjaltit, të cilat ne do të shqyrtojmë në këtë artikull janë mjaft të pazakontë. Kjo mjaltë espartsetovyy . Çfarë është sainfoin? Bimore është quajtur "vikolistnyy Sainfoin" rritet në Altai (espartsetovyy sepse mjalti është quajtur gjithashtu Altai), Kirgistani, Azerbajxhani, Gjeorgjia, Kaukazin e Veriut. Kjo shumëvjeçare lashtat fasule foragjere, e cila është përdorur me sukses si një mjaltë të shkëlqyer.

Sainfoin Blooms në fillim të verës, kur ajo nuk është lulëzuar në masë e bimë të tjera të mjaltit, e cila është arsyeja pse ajo është interesante për të marrë mjaltë dhe "kërkesës" bletët. Espartsetovyy Medoc ka një aromë shumë delikate dhe aroma, për atë dashuri në connoisseurs e saj të vërtetë. Ai pothuajse transparente dhe ka një strukturë mjaft të lëngshme të cilat pastaj kristalizohet në një shumë të bardhë ose të verdhë-portokalli. Çdo pronë e dobishme e mjaltit nga Altai gjetur jo për t'i dhënë fund, megjithatë, ne mund të themi me siguri se ajo: • Ndihmon të forcuar muret e enëve të gjakut, përmirëson qarkullimin e gjakut; • Ka një diuretik; • Ka veti bën të dalë djersë; • normalizes funksionin seksual në meshkuj; • Zvogëlon lëkurë të thatë që është përdorur në mënyrë aktive për qëllime kozmetike.

Këto prona janë për shkak të numrit të madh të vitaminave dhe substancave biologjikisht aktive. Megjithatë, në qoftë se ju vendosni të përdorni mjaltë, karakteristika të bukur, të mbyllura në të për qëllime terapeutike, ju duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun, duke pasur parasysh se çdo i këtij lloji - një burim i sasi të madhe të sheqerit që mund të jetë i dobishëm në sasi të mëdha. Dhe mos harroni se nëse apo jo ju keni një alergji në të. Dhe, për fat të keq, kjo është e ... Elena,