Honey për qëllime mjeksore


Honey, si produkte të tjera të bletëve, janë pronë e bimës nga e cila ajo u mbledhur. Prandaj, mjaltë, për shembull, është në gjendje për të reduktuar lartë dhe të ulët rritje presion. Nga rruga çdo lloj mjalti ka veti shëruese dhe përmban të gjitha komponentët e dobishme të tilla si jod, hekur, kobalt, zink, fluoride, mangan dhe minerale tjera të dobishme, por gjithashtu përmban një shumë të pasura me vitamina. Pra mjaltë zapasayuchys, shikoni për një që është më e këndshme për ju për shije. Honey, polen, helm bleta, mund të trajtojnë shumë sëmundje, të tilla si të tilla si psoriasis, venat me variçe, paralizë cerebrale, dermatit atopic, osteoporozën dhe artritit.

Në sajë të disponueshmërinë e mjaltit për qëllime mjeksore dhe është e mundur që të përdorin në shtëpi. Këtu janë disa recetave të thjeshta. Kur pagjumësi. Hani 1 tbsp. l. mjaltë për gjysmë ore para gjumit. Në sëmundjet e stomakut dhe zorrët. Kur gastrit me rritjen e sekretimit të lëng stomakut dhe ulcerat të marrë 30 gram mjaltë në një stomak bosh (nivelin 1.5 - 2 orë para ose 3 orë pas ngrënies), shpërndarjen atë në një gotë me ujë të ngrohtë zier. Nëse ju keni urth mjaltë, pastaj përzierje mjaltë me qull, qumësht ose djathë. Nëse aciditetit të stomakut është reduktuar, në mënyrë për të marrë trajtim mjekësor për 10 minuta përpara se të hahet.


Në sëmundjeve kardiovaskulare. Kur mikrokardite, sëmundje koronare të zemrës, hipertension, aritmi kardiake ndihmon stepë dhe mjaltë pyjeve dhe mjaltë me livando, nenexhik ose murriz. Ditë gradualisht konsumojnë 50-90 gram ky mjaltë. Mbani duke marrë mjaltin për qëllime mjekësore është 30 - 60 ditë off këtë kohë të gjitha ëmbëlsirat tjera nga dietën tuaj. Maskë freskues mjaltë dhe masazh. Nëse ju doni lëkura juaj ishte i zhdërvjellët dhe të shëndetshme, aplikoni një maskë mjaltë dhe bëni masazh me mjaltë. Kjo mjaltë largon toksina nga lëkura dhe njom atë me vitamina dhe elementët gjurmë.

Për të bërë një maskë fytyrën, së pari të pastër lëkurën, pastaj aplikoni mjaltë (mundësisht lule), dhe të mbulojë fytyrën tuaj për 20 minuta (me përjashtim të syve) me kapem film. Pas një kohë, pije mjalti me ujë të ngrohtë. Bëni një maskë një herë në javë 1. Nga gjellë e mbetur. Hani 1 tbsp. l. mjaltë gjatë një parti për të lehtësuar një hangover. Kur të ftohtë. Për të trajtuar një kullojnë hundët dhe kollë, të mbajë disa minuta në mjaltë gojës, dhe pastaj gëlltitje atë. Ju mund të fshij mjaltë përsëri në mes të xhades blades dhe gjoks, ngrohjes dhe djersë për të shpëtuar, dhe pastaj si një ashensor ftohtë dore. Contraindications. Për të refuzojë mjaltë ... Mjalti mund të shkaktojë alergji.

Kjo është për shkak të substancave të përmbajtura në të, duke përfshirë polen është e pasur me proteina. Simptomat: marramendje, vjellje, skuqje itchy, stomak mërzitur. Para Test brendshëm ose të jashtëm përdorimit - pikoj pak mjaltë në brendësi të bërryl tuaj dhe prisni një kohë në qoftë se nuk ka asnjë përgjigje, atëherë, gëzon shëndet! Pothuajse të gjithë pacientët me contraindications mjekësore diabetit. Por disa - jo. Kjo është vetëm për të bërë të mundur, vetëm pas lejen e mjekut. Dhe akoma - më mirë të mos ushqyer mjaltë për fëmijët e dy vjet.