Gjuhët amtare dhe njerka e drogës - contraindications, përshkrim, aplikimi


Nëna dhe njerka - përshkrim.

Nëna dhe njerka drogës - një barishte gjithëvjetor 0,10-0,25 metra të lartë nga Compositae familjes. Bimë të lulëzuar shoots - pubescent, me gjethe në formën e thekon purple-violet. Pasi përfundon bimë lulëzim, duket prizë nëntor-pijshëm. Gjethet janë të rrumbullakosura, i dendur, me të pjekura edge-ne-zemër me bazat e të shquar, të lartë shkëlqim, e gjelbër, glabrous; underside e fletë - me feathered bilopovstysti-tion. Lulet janë të rregulluar në inflorescences të Kor-Zinkiv, të verdhë. Fruta - achene me bangs, cilindrike, pjek maj-qershor.

Gjuhët amtare dhe njerka blooms në prill-maj. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "Nëna dhe drogës njerkën - contraindications, përshkrimin, aplikimit".

Shpërndarja.

Bimë rritet në malet e Azisë Qendrore, në pjesën evropiane të Rusisë, Siberi dhe Kaukaz. Lëpushë Medicinale barishte zakonisht rriten në shkëmbinjtë balte, nëpër gryka, bankat e përrenjve dhe lumenjve.

Çorape.

Për të përgatitur shporta lule të përdorimit të drogës dhe barishte Do-stya. Lë rezervave në fillim të verës, kur ata janë të dorës të vogla dhe pothuajse lakuriq sipërme. Ata prerë nuk-tul rrjedhin me një pjesë të vogël, por jo më shumë se pesë centimetra.


Thatë në një ventiluar prymische-yah ose jashtë. Kjo papërpunuara të paraqitura në një shtresë të vetme.

Shporta lulesh bimët korrur në fillim të lulëzuar dhe të thata në të njëjtën mënyrë si gjethe. Shporta Shelf - 24 muaj, lë - 36 muaj.

Përbërja kimike.

Në lule nënës dhe njerkës tashmen dhe normale-Nina, kosi dhe baltak Dubil, nuk ka rëndësi, carotenoids, flavonoids, phytosterols, triterpenes.

Gjethet përmbajnë inulin, dekst-Rin, saponins, carotenoids, substanca të hidhura, sitosterol, taninet, tartaric, malic, askorbik dhe acid francez.

Pronat farmakologjike.

Substancat mucous paraqet bimët, lulet do të përdoret si një expectorant dhe zbutës.

Në lule nënës dhe njerkës së kursit të përmbajë gjithashtu flavonoids, të cilat kanë veti të spazmolitiches-Kimi. Përmbajtja në gjethet e mukusit lejon bimët mjekësore të sigurojë stvie enveloping dei. Thanks tanin për shkak të pronave të saj antiseptik. Çështje Organike dhe saponins kontribuojnë të nxjerr me kollë pështymë nga bronke. Taninet (sterols dhe carotenoid-Noida) - kanë luftuar efektin inflamator.

Nëna dhe njerka - përdorimi.

Më efektive droga Nëna dhe njerka në bronkit Chro-natës, tracheitis, pezmatim i fytit. Nëna dhe njerka i përbashkët vho-dit e detyrave shumë pleqsh dhe djersitje.

Në praktikën e mjekësisë tradicionale është një barishte medicinale përdorur në rrufë pyschevarytelno trakt i dytë, ftohjet, pezmatimi veshkat, inflamacion të fshikëzës dhe edemë në. Nëna dhe njerka rrit peristaltikės siguruar lëng të lirë kalimi, biliare dhe ushqim. Kjo është arsyeja pse bimë është e dobishme në trajtimin e kapsllëk ngathët.

Lëpushë ri-Komenda-natës sëmundje hipertensionit dhe atherosclerosis. Topically administruar bimë medicinale për heqjen corns, abscese, abrasions, acarim të lëkurës. Infuzion nga një përzierje e lë nënën dhe njerka dhe hithër konvencional Të merren rekomanduar në mënyrë të barabartë rubbed në cor-pa flokë në humbjen e tyre, lëkurë e kokës itchy, zbokth kohë.

Infuzion të lë pije në fyt me rrufë e frymëmarrje-qeveritare mënyra të sipërme dhe anginë. Nëna dhe njerka i favorshëm-këndshme efekt mbi ekzemë thatë.

Compress nga grimcuar në barishte qull me miell misri lë nënën dhe ma Çekët përdorur zakonisht për trajtimin e herpes do-Xai. Vendos në 2 - 3 g në ditë për 1/2 orë..

Pluhur nga gjethet lara me këmbët djersitje dhe lëkurës përflakur në fëmijët me diatez.

Lëng lë nënën dhe njerka i zakonshëm lubricating-tion pickimin e insekteve hapësirë.

Fresh lë nënën dhe njerka anë me shkëlqim zam dyvaet me kokë-me ngrohje dhe dhimbje koke.

Medikamente.

Infuzion me forca të blinduara-ndërmarrja HITI.

Gota Brew ujë të vluar 1 tbsp. l. lë nënën dhe njerka normale dhe të lënë 1/2 h., dhe pastaj të filtruar. Merrni 1 tbsp. l. 3 - 4 vjet në ditë..

Infusion për përdorim te-District.

Gota Brew ujë të vluar 1 tbsp. l. gjethe barishte dhe të lënë për një orë, pastaj filtruar, e shtrydhur materiale. Lyej njollat ​​e lënduar disa herë në ditë.

Të tilla si agjent supë-harkivayuschee.

Filxhan Oblyyte ujë të nxehtë 1 tbsp. l. lë nënën dhe njerka, dhe 15 minuta për të ngrohur deri në 100 ° C banjë me ujë. Pas 45 minutash dhe shtrydh e materialeve filtër. Vëllimi i supë sjellë atë në 250 ml.

Merrni 0,5 gota 2 - 3. g Per ditë para ushqimit..

E njëjta supë përdorur për djegie, inflamacion i venave, vlon, plagët në formën e fasha. Dhe në inflamacion fyt si një shpëlarje. Dhe siç u pa me enemas nenistyu sëmundje të zorrëve.

Preparatet farmaceutike.

Drogës "Lë nënën dhe njerkë" - një dremitje othar-mjet që është përdorur 1 tbsp. l. 4 deri në 6 g. Në ditë.

Nëna dhe njerka - contraindications.

Ndiqni dozen për të shmangur të vjella, vjellje apo dhimbje të barkut. Bimë është e kundërindikuar në ekzemë exudative si dhe për shkak se ajo përforcon atë zaboleva-tion.