Mastopatia gjirit trajtim të kancerit, shkaqet


Mastopatia - një sëmundje shumë zakonshme gjirit, e cila karakterizohet nga gungë e indeve natyre patologjike. Kjo është formimi vulë e qartë, të shpërndara rastësisht në gjoks. Vuajtje mund të shoqërohet me dhimbje, dhe sekretimit të panatyrshme. Ka shumë arsye për paraqitjen e sëmundjes, por ata kryesisht avulloj të ndryshimeve në sfond hormonal. Sipas statistikave mjekësore gjirit ndodh në një të tretën e të gjitha grave. Shumë e rëndësishme këtu është shpërndarja e informacionit në lidhje me simptomat dhe trajtimet. Dhe kështu që ne do të flasim më shumë për atë që është i gjirit trajtimin e kancerit të gjirit, arsyet për ndodhjen e saj.

Shenja e parë e sëmundjes afërt mund të jetë një dhimbje në gjoks pak ditë para fillimit të menstruacioneve. Ajo mund të jetë mjaft dhimbje të forta ose qitjes natyrën gjemba. Ata degradojnë gjendjen e përgjithshme të grave. Në prekje mund të ndjehen një lloj vule. Shkaqet e mastitë -faktor i trashëguar; -violation nivelet hormonale gjatë periudhave të pubertetit dhe gjatë menopauzës; aborti -operatyvni ndërhyrje; Prishet -strymanosti dhe të gjatë në jetën e seksit; stresi -existence, depresioni, neurozë; -otrymani plagosje ndonjëherë të gjirit ose të brendshme të përhershme compression.


Parandalim Për të parandaluar mastitë duhet të ndjekin disa rregulla mjaft të thjeshta. Së pari, ju duhet për të monitoruar vazhdimisht statusin e gjinjve të tyre. Për ta bërë këtë, të jetë i sigurt për të inspektuar atë vetë, ndjenja dhe duke kërkuar. Nëse papritmas ju gjeni ndonjë vulë apo ndryshon formën e gjirit, me zgjedhjen e saj të mahnitshme ose ka ndonjë arsim të lëkurës nëse nyjet limfatike axillary janë zgjeruar ose duken të theksuara në njollat ​​me ngjyra, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj. Kjo është vlerë vizituar gjinekolog i përhershëm parandaluese dhe mammologist. Së dyti, gjithmonë marr brendshme masën tuaj të përshtatshëm për të mos ndihen ngushtësi.

Gjithashtu mbani gjoksin nga lëndimi i etiologjisë varion dhe presionit fizik. Kjo përfshin udhëtimin dhe transportin, dhe sportive aktive. Së treti, gji vetëm nga rregullat. Kulloj kohë, duke parandaluar mastitë. B katërti, ju të vini deri kontracepsionin e duhur për të parandaluar abortin. Flasin për këtë me mjekun tuaj. Trajtim Sot mastopathy trajtohen në mënyra të ndryshme. Besohet se sëmundje në tipologjinë e saj e ngjashme me një kusht precancerous. Në sfondin e tij mund të zhvillojnë kancerin e gjirit sëmundje që nuk është e manifestuar asnjë vetë simptome.

Ajo kërcënon të zbulimit në fund, vetëm pamjen e metastazë. Kjo është arsyeja pse mjekët fort nuk rekomandojmë që të vetë-mjekoj sepse kjo mund të kushtojë shëndetin dhe edhe jetën. Në aplikimin e mjekësisë tradicionale gjithmonë duhet të konsultoheni me një specialist. Trajtimi i mastitë ofron monitorimi i vazhdueshëm i disa specialistëve kanë tendencë mammologist dhe gjinekolog. Përzgjedhja e mjeteve për trajtimin e testeve laboratorike të kryera në nivelet hormonale. Njëkohësisht eliminon shkakut të sëmundjes. Për trajtimin e mastitit duke përdorur ilaçe të ndryshme - vitaminat, hormonet, drogë anti-inflamator, dietik shtojcave, mjetet juridike homeopatik.

Shpesh rekomanduar përdorimin e fizioterapi. Kjo mund të jetë electrophoresis, terapi magnetike dhe lazer, galvanizim. Used dhe Balneotherapy - Trajtimi i balta gjirit, baltë, ujë të detit. Në asnjë rast nuk mund të trajtohen mastopathy përdorur efekte termike, kështu që të gjitha aplikacionet e bëri të ngrohtë apo të ftohtë. Në diagnozën e kësaj sëmundje duhet të përqëndrohet në kontracepcionit. Mos harroni se kontraceptive oral gjithmonë duhet të diskutohet me mjekun tuaj. E njëjta gjë vlen edhe për të marrë ndonjë ilaç tjetër. Mos përdorni sauna apo dush, do të braktisë rrezitje në diell dhe rrezitje shtretër.

Nuk lejohet asnjë ndikim në gjoks dhe qafë zonën e tij - pako, përfundon, kozmetike. Mos pini alkool, kjo vlen edhe për birrë. Ju gjithashtu duhet të
ndaluar pirjen e duhanit dhe të normalizojë rutinë e përditshme. Ju lutemi të kushtoj vëmendje të ushqyerit. Jam optimist dietën tuaj, duke kufizuar konsumin e yndyrave shtazore, erëza, të nxehtë dhe të kripur. Shto një rënie më shumë ushqime të pasura me fibra dhe vitamina. Nëse kanceri i gjirit është i gjirit formë qendror, atëherë ndoshta ju do të këshillohen për të hequr ato përmes operacionit. Por ajo është konsideruar një shkallë ekstreme të influencës nuk është gjithmonë e dukshme.

Dhënë që sëmundja konsiderohet parakanceroze, ajo është kryesisht rëndësishme për të parandaluar zhvillimin e formimit kancerit. Hani antioxidant - barna që përmbajnë vitamina C dhe E, zink, selen, jod, beta-carotene dhe phospholipids. Mastopatia - sëmundje e rëndë dhe shumë e zakonshme. Rol të rëndësishëm në trajtimin dhe parandalimin vetëdijen e saj luan në gratë e shoqërisë. Veçanërisht e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për konsultim dhe shqyrtim nga një specialist, dhe jo të angazhohen në vetë-diagnozën dhe vetë-trajtim. Catherine