Maskat dhe kremra për fytyrën


Siç e dini, për qëllime kozmetike ka rreth 100 vjet më parë, e përdorur një shumëllojshmëri të frutave të egra, manaferrat, rrënjët dhe bimeve. Nga këto, i prodhuar kremra terapeutike, maska, kremra. Përse shërim? Sepse maska ​​mjekësore dhe kremra të ushqyer, tonin dhe rifreskoni atë, e bëjnë të butë dhe të qetë, të parandaluar rrudhat, përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Në ditët e sotme kundërvihet dyqanet parfum ndotura me kremra të ndryshme dhe maska ​​fytyrë. Përdorni "bërë gati" gjithmonë i përshtatshëm, por ndonjëherë ju doni të "përkëdhel" maska ​​të lëkurës të bëra nga produktet natyrore, me cilësi të lartë. Për më tepër, që gatuaj nuk është e vështirë, në të kundërtën, shumë thjesht, dhe për më tepër, zbatimi i tyre sistematik bën lëkurën të rinj, të freskëta dhe i përkulshëm.

Rregullisht duke përdorur maska ​​natyrale dhe kremra për fytyrë dhe qafë, ju do keni të drejtë për të siguruar efektivitetin e tyre. Ka shumë receta përdorimi i bimëve, nga të cilat ne i konsiderojmë më të thjeshtë dhe të përballueshme. Mbi zbatimin e dhuratave të natyrës në praktikë. Për kombinimin e lëkurës normale mund të jetë i gatuar mjaltë - maskë crimson. Mix në proporcione të barabarta butë, niseshte dhe mjaltë. Tërësisht përzierje të gjithë dhe pastaj të vënë në lëkurën e qafës dhe fytyrës për tridhjetë minuta, dhe pas asaj kohe - pije me ujë të ftohtë. Nëse keni nevojë për të rifreskuar dhe tonin e lëkurës, linjat e qetë e bukura, pastaj të përgatisë një maskë e strawberries.Përhapjen luleshtrydhe me krem ​​dhe mjaltë, marrë në sasi të barabarta, dhe pastaj të aplikojnë përzierje në fytyrën tuaj për 15 minuta. Pas kalimit këtë herë, të larë maskë off me ujë të ngrohtë. Nëse ju obvitrylasya ose reddened lëkurë e fytyrë, maskë kuzhinier 1 orë. L. krem, 1 ch. l. djathë dhe 1 h. l. lëng karrote. Të gjitha përzierje dhe të aplikoni si zakonisht. Për të gjitha llojet e lëkurës mund të jetë bërë nga lëng i aloe locion. Për ta bërë këtë, përzierje qumësht dhe lëng aloe në shkallën prej 1: 2. Gjoks i pastër zonë, qafë dhe fytyrë me një shtupë pambuku dhe pastaj aplikoni një krem ​​ushqyes. Ju gjithashtu mund të përgatisë qumësht - locion limoni që ka antiseptik, tonik dhe zbardhjen efekt.

Mix një gjysmë gotë me qumësht, lëng të gjysmë limoni, 1 ch. L. sheqer dhe 1 tbsp. l. vodka. Për të gjitha llojet e lëkurës locion përshtatshme rrushit. Për ta bërë këtë, përzierje 5. l. rrush pa fara i zi lë, 1 tbsp. l. melchennyh lë karamele mente, 6. l. lëng rrushi dhe 3 lugë. l. vodka. Qëndroni ditën, filtër, shkarkimi me napë dhe mund të fshij fytyrën tuaj para se të shkojnë në shtrat çdo ditë. Për kombinimin e lëkurës thatë verdhë veze të përsosur - maskë domate. Fshij nëpër një sitë tul prej një domate të vogla, shtoni një vezë e verdhë veze, mix, dhe ju mund të vënë një maskë në fytyrën tuaj.

Kjo maskë pije pas 10 minuta pas aplikimit. Dhe tani, këtu unë e di një recetave pak e maska ​​dhe kremra për qëllime fytyrë të ndryshme. Maskat. Me gjethe majdanoz. Imët pres dhe bluaj në qull me miell misri gjethe majdanoz. Pastaj 2 tbsp. l. majdanoz i përzier me një sasi të barabartë me lëng limoni dhe mjaltë, përzierje dhe të aplikoni në fytyrë. Pas 15 minutash, pije me maskë të ftohtë ujë. Kjo maskë është e mirë spote zbardhet moshës dhe Freckles në fytyrë. Me marule. Disa e gjelbër pound marule fletë në qull me miell misri. 2 tbsp. l. Mix krem ​​kosi me 2 tbsp. l. sallatë slurry dhe të aplikoni në fytyrë dhe qafë.

Pas 15 minutash, pije me ujë të ftohtë. Aplikoni këtë maskë çdo ditë ose në qoftë se keni lëkurë të thatë. Me trangujve. Rub integruar kastravec lëng dhe të aplikojnë slurry rezulton në fytyrë dhe qafë me një shtresë të hollë. Pas 20 minutash, hiqni maskë leshi pambuku me lagështi. Kjo maskë forcon poret, whitens dhe zbut lëkurën, do të ndihmojë me plakjen e lëkurës me vaj. Në rrjedh dhe gjethet e kopër për lëkurë të thatë. 1 ch. L. vaj ulliri të përzier me 1 tbsp. l. finely copëtuar kopër, të shtoni në përzierje e bollgur për tul dhe aplikoni një maskë të trashë shtresë në fytyrë. Pas 20 minutash, pije atë me ujë të ftohtë.

Me patate. Përhapjen verdhë veze veze me një patate të zier, shtoni një përzierje e 1 tbsp. l. qumësht i nxehtë. Llokoçis në të nxehtë, aplikoni në fytyrë. Pas 15 minutash, pije me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë. Kjo maskë zbut rrudhat dhe freskon lëkurën. Me domate. Hekura domate nëpërmjet një sitë, të marrë 2 tbsp. l. lëng, shtoni 2 tbsp. l. bollgur dhe të aplikojnë maskë në fytyrë dhe qafë. Pas 15 minutash, pije atë me ujë të ftohtë. Me karrota. Grate karrota dhe kjo slurry ishte vënë në qafë dhe faqe. Pas 15 minutash, të jetë i sigurt për pije atë me ujë të ftohtë. Karrota maskë është shumë i dobishëm për plakjen, puçrra fytyre të prirur, lëkurës me vaj.

Që nga panxhar. Fshij qafën dhe Cheek panxhar feta, lëng panxhar le të thatë, pastaj aplikoni një shtresë shumë e hollë e krem ​​të lëkurës, si në qoftë se goditje me çekan atë në lëkurë me majë të gishtave tuaj. Kjo maskë është në gjendje për të përmirësuar çehre. Krema. Me Arnica montana. 0,5 litra ujë të valë derdh 5. l. barishte melchennoy Arnica montana, prisni derisa infuzion qetësohem dhe pastaj të filtruar atë. Clean shtupë lëkurë lagur me locion në mëngjes dhe në mbrëmje, por vetëm pasi procedura pastrimin e lëkurës. Locion është i përshtatshëm për të lëkurës me vaj me zmadhuar poret. Nga lulet elderberry. Derdh 200 ml ujë të vluar 5 - 6 lule elderberry.

Pas ftohjes, të pastër infuzion. Shpëlaj me fytyrë të freskët infuzion para shtrat dhe në mëngjes 14 ditë rresht. Locion për lëkurë të ndjeshme. Me Calendula. 1 tbsp. l. lule kumak thatë ose tre freskëta pour 100 ml të alkoolit salicyl, thith ditë, filtruar përmes napë shkrirja. 1 tbsp. l. infuzion i hedh ujë të zier 200ml dhe trazim. Lyej lëkurën para se të shtrat dhe në mëngjes. Përdoreni këtë locion me lëkurë puçrra fytyre prirur në adoleshencë dhe për të ngushtuar poret dhe lëkurë me vaj për të përmirësuar ngjyrën e lëkurës. Me yarrow bardhë. 3 litra ujë derdh 1 kg yarrow
White, thith 10 minuta, pastaj vlim për 5 minuta.

Pastaj të lënë supë për 10 minuta dhe filtruar. Përdorni supë për kremra për lëkurë të thatë. Me lule lule misri blu. 8 -11 lule misri blu lule pour 0,2 litra ujë të valë. Presë deri infusion ka ftohur, dhe pastaj filtruar. Shpëlaj atyre qafën dhe fytyrën. Ky locion është i përshtatshëm për lëkurë të ndjeshme. Rastësisht, kremra ndihmojë atë me sytë e lodhur.