Ballë për ballë, sytë, patate e flokëve në një nxitim


Patatet janë futur kështu jetën tonë që ne nuk i kushtoj vëmendje për të. Çdo ditë ai përdoret për të gatuaj, në të vërtetë duke u bërë bukë e dytë. Por pak e dinë se si për të tubers dobishme. Ajo përmban vitaminë C dhe B1, SUKROZË, niseshte, glukozë, kalium, lysine dhe leucine dhe shumë elemente të tjera gjurmë. Kjo rrënjë ka kohë që njihet në mjekësinë popullore, ajo mund të përdoret për të gatuar në mënyrë aktive kozmetike shtëpi. Dhe kështu disa recetave alternative përdorimi patate për qëllime kozmetike, të tilla si maska ​​për fytyrë, sy, patate të flokëve në një nxitim ne konsiderojmë tani online në këtë artikull.

Maska e flokeve Patate të ofrojnë ndihmë të paçmuar dhe në kujdesin e flokëve. Kjo maskë flokët për të ndihmuar me brishtësinë e tyre dhe seksioni, lëkurë e kokës me vaj dhe të rritur zhvillimin: Rub patate në një rende gjobë, përzierje me një lugë çaji mjaltë dhe vaj perimesh, vezë e verdhë veze, një lugë çaji kripë deti apo i rregullt. Aplikoni përzierje në rrënjët e flokëve dhe të shpërndajë atë në të gjithë gjatësinë e tyre. Në krye të kokës me të përfundojë e polietileni dhe peshqir. Maska mund të mbahet për orën e parë, pastaj pije kokën me ujë dhe shampon. Në fund ju mund të shpëlaj flokët tuaj, duke shtuar në ujë një lëng limoni pak.


Për maskë shumë vaj e flokëve është e rekomanduar për të bërë me patate të para, të integruar me lëkurë. Përziejnë atë me të bardhë veze, miell thekre një lugë gjelle dhe një lugë çaji mjaltë. Dozimi është e njëjtë si në versionin e mëparshëm. Kur thatë, flokët e shurdhër dhe i brishtë, përdorni lëng patate. Përzierje me vezë e verdhë veze dhe një lugë çaji mjaltë dhe të aplikoni në kokë janë larë. Mbajeni maskën për gjysmë ore në polietileni dhe peshqir të ngrohtë, pastaj pije me ujë acidified pa shampon. Në mënyrë për të rifreskoni dhe forcuar flokët, trajtojnë mbaron ndarë, ju mund të bëni një maskë me patate të ziera.

Për këtë është e nevojshme që të gatuaj, duke shtuar tri lugë salcë kosi.
Duke rezultuar në masë është vënë në të gjithë gjatësinë e flokëve, dhe uteplyte edhe kokë. Një orë më vonë, maskë mund të lahen off. Për ta bërë këtë, përdorni ujë dhe një shampo të butë. Shpëlarje në fund të ujit acidifikuara. Për të përgatitur një maskë ushqyes për normale patate të papërpunuara hekura flokët, shtoni lëng limoni pak dhe një lugë gjelle krunde. Aplikoni për flokët dhe të lënë për gjysmë ore. Lani maskë me ujë të ngrohtë dhe një shampo të butë. Si të gatuaj patate Facials në shtëpi? Molla të ndihmojë lëkurën trajtojnë të çdo lloji.

Për të pastruar lëkurën me vaj dhe lëkurë me zmadhuar poret, të marrë një djathë patate, hekura atë në rende, shtoni një proteine ​​pak whipped dhe niseshte. Vymishene peshë vënë në lëkurën e saj të thahet plotësisht. Pas - pije me ujë të ftohtë. Për lëkurë shumë vaj - Shtoni disa pika maskë peroksid hidrogjeni 3%. Për të pastër lëkurën e thatë të marrë një gotë me pure patatesh, shtoni qumështin pak, një lugë çaji krem ​​rroje dhe acid borik. Tërësisht përzierje dhe të aplikoni në fytyrë dhe qafë për disa minuta. Shpëlaj kjo masë e ujë të ngrohtë është e mirë, por ende ajo mund të mbajnë për disa ditë në frigorifer. Për të përgatitur një maskë ushqyes për lëkurë të thatë, kuzhinier në patate uniforme dhe e presin atë, duke shtuar një lugë gjelle vaj ulliri dhe vezë e verdhë veze.

Me qumësht të ngrohtë të sjellë një shumë për një krem ​​të trashë dhe të aplikojnë në lëkurë. Në krye të maskë mirë të mbuluar me një peshqir. Keep it për gjysmë ore, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Maskë ushqyese për normale të lëkurës me vaj të përgatitur nga patate të papërpunuara integruar. Ajo duhet të shtoni një lugë çaji qumësht pluhur, një majë e kripë, gjysmë vezë dhe disa pika lëng limoni. Maskë aplikuar për njëzet minuta dhe pastaj del me të larë me ujë të ftohtë. Në mënyrë që të forcojë e lëkurës dhe rrudhave të vogla, të aplikojnë për ballë dhe qafës pure patate ngrohtë. Të lënë të ftohtë - në 20-30hv dhe pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe të pastrohen krem ​​tuaj të zakonshme të lëkurës.

Nëse ju tërheq lëkurën e neckline qafë, do të përgatisë një maskë të pure patatesh, një lugë gjelle vaj perimesh dhe vezë rrahur. Përzierje të nxehtë është vënë në lëkurë dhe të mbuluar me një leckë. Përbërja Shpëlaj nevojë njëzet minuta me ujë të ngrohtë. Për të shpëtoj Freckles, miell patate përzierje me peroksid hidrogjeni 5% në pjesë të barabarta shpejt dhe të aplikoni në fytyrë. Kur dries maskë, hiqni atë me ujë të ftohtë me lëng limoni. Nga rruga, një lëng i thjeshtë patate mund të përdoret për të trajtuar aknet. Ju duhet të marrë një gjysmë gotë me lëng të freskët dhe përzierje me një lugë çaji mjaltë.

Përzierje rezultuar aplikoni në fytyrë dhe të lënë për gjysmë ore. Përsëriteni këtë procedurë çdo ditë për rreth dy javë në një rresht. Pastaj të marrë një pushim javor dhe përsërisin kursin si të nevojshme. Të njëjtin efekt, por më ngadalë dhe të sigurojë një të thjeshtë fshij prej asaj përzierje - ajo gjithashtu do të ndihmojë për të hequr njollat ​​e errëta. Eye Mask Patate të papërpunuara ilaç i shkëlqyer për edemë dhe rrudhave të vogla rreth syve. Fshij atë mbi hekura dhe e vuri mbi sytë dhe lëkurën përreth tyre. Lëng i tepërt para se kjo të ketë një shtrëngim të mirë. Shpëlarje një maskë në njëzet minuta. Për të zbutur, zbutur dhe qetë lëkurë shumë të ndjeshme të përdorë gjithashtu edhe patate të papërpunuara.

Por imponon në fytyrën e saj vetëm mbi shtresa garzë. Patate mund të bëhet një asistent i besueshëm në kujdesin tuaj. Ajo është mjaft e lehtë për t'u përdorur, të lirë dhe gjithmonë në dorë. Për më tepër, pronat e tij të dobishme, si ju mund të shihni, shumë të ndryshme. Catherine