Ballë për ballë në shtëpi për të lëkurës me vaj dhe kujdesin tjetër të saj


Lloj Bold i lëkurës është më e zakonshme në vajzave adoleshencës dhe vetëm 10% e grave të rritur. Kjo lëkurë dallohet lehtë nga llojet e tjera nëpër poret zgjeruar, shndrit, fytyre, sebum tepërt, e cila është për t'u larë dhe të thata pasqyrë në kontakt me lëkurën e tij. E megjithatë, për llojin e lëkurës me vaj është pak si e fshehur e portokalli, si ajo vazhdimisht pimples në zhvillim. Fakti që gjëndra të naftës një të lëkurës të tilla punë shumë intensivisht, dhe prandaj lëshojnë një sasi të madhe të sebum. Për shkak se lëkura corneum shtresë e sipërme me vaj të trashë, nuk sebum vijnë në sipërfaqe, merrni bllokuar poret me fëlliqur, dhe se një mjedisi të favorshëm për bakteret.

Çfarë rezulton është shfaqja e pimples dhe blackheads. Por, kaq të çuditshme të mjaftueshme, pronarët e lëkurës tillë ka avantazhet e tij - ata kanë prerogativën për të parë më të rinj më të gjatë. Dhe gjë është se sebum shërben si mbrojtje nga tiparet negative të mjedisit. Ne jemi vetëm të ndjekin disa rregulla të thjeshta për kujdesin e lëkurës me vaj, përdorni një maskë. Le të flasim më shumë për Facials në shtëpi për të lëkurës me vaj dhe kujdesin tjetër të saj më shumë. Ushqimi për pronarët e lëkurës me vaj Ju duhet të kufizojnë konsumin e ushqimeve yndyrore dhe i skuqur, me aromë, e ëmbël dhe me aromë.


Racion është më e mirë për të përfshirë më shumë fruta, perime, produkte bulmeti. Është e dëshirueshme për të siguruar se ajo pjesë e ushqimit të konsumuar përfshihen më pak preservatives dhe ngjyra sintetike.
Mos e dëshirueshme që të përdorin dhe të gazuara pije, kafe. Si për t'u kujdesur për lëkurën me vaj gjatë ditës? Mëngjes 1) të larë me ujë të ftohtë përmirëson tonin e lëkurës, veçanërisht në qoftë se ju bëni atë duke përdorur kozmetikë (required e shënuar "për të lëkurës me vaj." Ajo mund të jetë gels ndryshme për larje. Nuk është e rekomanduar për të larë me sapun, si ajo thaj lëkurën . 2) fshij tonik fytyrë (ajo ka një efekt qetësues dhe largon ndotjen e mbetur).

Ajo është e padëshirueshme për të përdorur tonik, i cili përfshin alkool sepse ajo padrejtësisht i bezdisshëm dhe thaj lëkurën. 3) duke aplikuar moisturizer ose make-up bazë, e cila duhet të përmbajë një sasi shumë të vogël të vajrave yndyrë dhe të ndryshme. Nëse skuqje të lëkurës, spot trajtuar atyre produkteve që përmbajnë oksid salicili, peroksid benzeni (5,10%), pemë çaji vaj (jo 4) do të thotë aplikimi i SPF (15-30) - kur shkon jashtë. Kjo mund të jetë një themel dhe mineral pluhur. Është e rëndësishme të theksohet se një ilaç mbrojtës duhet të zbatohet e kaluar. Përdorimi i saj është shumë e rëndësishme për të ruajtur lëkurë rinore, pasi ajo pengon çarje, Freckles dhe pika të moshës.

Kjo kozmetike duhet të përmbajnë përbërësit e mëposhtme: dioksid titani, oksid zinku, avtobenzol, Mexoryl SX, Tinosorb. Mbrëmje 1) Makeup Remover 2) duke aplikuar një krem ​​nate. Për lëkurë rrudhat krem ​​të përshtatshëm me Retinol. Gjatë ditës, gjatë ditës në mënyrë për të hequr lajka të tepërt të lëkurës, përdorni një leckë që nuk e prishin kozmetikë. Pastaj vetëm aplikoni një shtresë e hollë e pluhur mbi T-zone (mundësisht duke përdorur pluhur me minerale, të cilat gjithashtu pidlikuye lëkurës me vaj). Lëkurës spastrim të thellë me vaj Kjo pastrimi duhet të bëhet 1 - 2 herë në javë për të bërë lëkurën më të butë dhe të butë.

Per me vaj scrubs kostum lëkurë që bluaj lëkurën (nga fara kajsi, pishe skorlupok). Që këto maska ​​krijojnë microtrauma, dhe për këtë arsye të prirur për irritations lëkurës duhet të përdorni krem ​​të bazuara në granula sintetike. Dhe ajo duhet të mbahet mend se kjo procedurë për të kryer më mirë natën, jo më shumë se 1-2 herë në javë (çdo thatësi padëshiruar). Çfarë mund të bëni maska ​​fytyrë për lëkurën me vaj? Përdorim më të zakonshme për vaj film maskë e lëkurës, bazuar në maskë të errët e balta dhe balta. Në mënyrë tipike, anëtarët e maska ​​të tilla janë Lidhësit dhe ekstrakte nga herbs.

Një tjetër hidratues mjaft e zakonshme, maskë qetësues dhe maskë e efektit të thata. A procedurat e mëposhtme duhet të jetë jo më shumë se dy herë në javë. Maska për lëkurë me yndyrë (në shtëpi) № 1. maskë me kaolinë: - kaolinë -1 lugë gjelle - miell misri - 1 lugë gjelle - vezë -1 gjë e bardhë - alkool - 10 pika - lëng limoni - 10 pika. Të gjithë përbërësit për përzierje, aplikoni në fytyrë dhe për të mbajtur për 15 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë. № 2. Maskë pastrimi e butë: - mjaltë - 2 tsp - limon lëng -1 lugë çaji - kos natyral -1 lugë gjelle. Mix gjithçka dhe të vënë në masë rezulton personalisht.

Pas 15 minutash, pije me ujë të ngrohtë. № 3. Maskë Calendula: Calendula (1 lugë gjelle) shtoni ujë (100 g). Kjo zgjidhje thith shtresë e leshi pambuku dhe e vënë atë në fytyrën tuaj hapje të nisen për sy, gojë dhe hunda. Pas 15-20 minuta, hiqni maskën dhe fshij fytyrën thatë me një shtupë pambuku. Makeup për të lëkurës me vaj Për fat të keq, kozmetikë për lëkurë me vaj pak më të gjatë ruan freskinë e saj. Por me kujdes të duhur, gjendje e lëkurës përmirësuar dukshëm. Për të krijuar tualetin me cilësi të lartë, pronarët e llojeve të lëkurës me vaj duhet të ndjekin disa rregulla: 1) që të largojnë personin - klinzer (e cila i ndihmon të ngushta poret bëjë matte lëkurës), atëherë përdorni tonik (shënuar "për të lëkurës me vaj"). 2) Aplikoni bazën nën grim për të lëkurës me vaj (sipërfaqe të lëkurës dhe të lidhur ngushtë poret). 3) Aplikoni pluhur me grimcave minerale (mbron nga rrezet UV dhe e lë matte lëkurës). 4) Make-up duke përdorur grim (mjetet e lëndës së rekomanduar, thërrmueshëm, jo ​​cilësi i butë, është e këshillueshme të mos përdorin margaritar).

Për të korrigjuar make-up dhe heqjen e yndyrë të tepërt mund të përdorni servetochkamy veçantë. Bobryshev Taras,