Marinating kërpudha kërpudha - recetë


Si ju shkoni në pyll për kërpudha, shikoni për kërpudha në rritje në trungje të kalbura dhe pemë - kërpudha. Së jashtmi ngjashme me këpurdhë këpurdhë. Megjithatë, kjo nuk është ajo. Honey kërpudhat - ushqimor. Kërpudha marinuar Rinisë duken të shijshme dhe të shijshëm kur gatuar. Ju duhet të jetë në gjendje për të dalluar ata nga jo në gjumë i rremë që do të helmuar, si ata me të vërtetë janë helmuese. Për kërpudha korrje për dimër do të mbajë marinating kërpudha në gjumë. Recetë për këtë para jush.

Për marinating zakonisht përdorin vetëm kërpudha mesme dhe të vogla, kërpudha të mëdha janë tharë zakonisht.

Bëni kërpudha në tas dhe të mbuluar me ujë.

Është e nevojshme për të larë më mirë ata nga pluhur, i poshtër dhe rërë. Këmbët në kërpudha të prera në një distancë prej 02/01 cm nga cap. Pas njomje, pije kërpudha ujë të rrjedhshëm. Të sjellë ujë në një çiban, kripë, atë që ishte e mirë dhe shijen e kripur Vendos mushrooms në të. Cook atyre gjysmë ore. Në këtë kohë, ju mund të bëni marinadë për gatim kërpudha. Për çdo litër ujë Merrni 1 tbsp. l. kripë, 2 tbsp. l. sheqer, fletë gji, karafil 3, 4 arra e zezë dhe allspice, 1,5 cent. l. 70% uthull apo 8 shekuj. l. 9% uthull. Vendi marinadë mbi zjarr. Pas 30 minutave, si kërpudha gatuar, largimin e tyre nga uji dhe pije me ujë të ftohtë.


Ngarkesës së tyre në të valë marinadë dhe vlim për 20 minuta. Këtë herë do të jetë e mjaftueshme për të bëj shterp kavanoza në furrë dhe të mbuluar. Hiq kavanoza nga furrë dhe të fillojnë të tretem atyre kërpudha. Mbush ato me marinadë valë dhe menjëherë mbyllni kapakun. Ne kemi vënë gazetë poshtë mbi bankat të mbuluar dhe të presin derisa ata janë krejtësisht të ftohtë. Mbani ato në frigorifer apo bodrum. Marinating mushrooms kërpudha gjatë!

Ndoshta një tjetër marinating kërpudha. Recetë në këtë rast ofron një kërpudha vlim në pak ujë i kripur (2 tbsp. L. kripë për litër të ujit) për 25-30 minuta. Në të njëjtën kohë në një 25 minuta zjarri dhe vlimi marinadë qetë.

Për të, për çdo 400 ml ujë të vënë 1 h. L. kripë, kanellë, letër Lavrushka, 6 bizele piper, karafil dhe majë - acid citric. Para injeksion në bankat ajo shtoi një të tretë% uthull filxhan 9. Mushrooms gatuar ftohur, duke hedhur në një kullesë, dhe pastaj të paraqitura bankat, përmbytje ka marinadë pezullimit. 1 kg e kërpudhave përbëjnë rreth 300 gram marinadë. Kjo nuk është e rëndësishme që marinating kërpudha kërpudha receta ju përdorni, është e rëndësishme që ju të tregoni atyre jo vetëm që ndiqet me saktësi, por me kujdes do mbi kërpudhave në fillim, që të mos bien në bankën e gabuar në gjumë.

Alexander,