Madder bojë - contraindications, aplikimi, foto, përshkrimin


Përshkrim. Një bimë shumëvjeçare barishte medicinale deri në 1 m nga marenovyh familjes. Ajo ka një Woody, e kamufluar, me një shumë koka rrënjë të fuqishme rhizome. Rrjedh bimë katërkëndësh, servil, pubescent në nyje, me gjemba gjemba. Gjethet janë të shkurtër, heshtak, të mbledhura në whorls e 4-6 copë, pubescent. Lule janë të sakta, të vogla, të mbledhura në panicle komplekse, me një aureolë të thjeshtë të verdhë. Frutat bacciform, dvusemyannye, e zezë, piqen në Shtator - Tetor.
Blooms bimore në qershor-gusht. Shpërndarja. Ajo rritet në Dagestan, në rajonin Krasnodar, Azerbajxhani, Gjeorgjia dhe Armenia.

Ajo rritet përgjatë lumenjve, në mesin e shkurre, dhe si një farë e keqe në vreshtat. Më e mirë për rritje ngjyrë Madder është tokë e fekonduar zënë nga çiftet, drithëra dimrit që janë të pushtuara nga një çift i cleanings hershme foragjere, perime dhe kulturat industriale. Çorape. Droga e bëra nga rrënjët bojë Madder, me rrënjët e saj. Ata janë korrur nga fillim të gushtit deri në acar, dhe pranverë - Mars - në mes të prillit. Rhizomes dhe rrënjët e bimëve janë të gatshme, të pastruar, nuk të larë, të thata dhe brenda natës në një tharëse në 45C.
Madder - Photos.

Përbërja kimike. Rrënjët e bimës përmbajnë pektin, acide organike, antraglikozidy, sheqerna, proteina.


Pronat farmakologjike. Bimore madder ngjyroset diuretik ekspozitave, antibacterial, diuretik dhe veprim antispasmodic. Medikamente bimët rritur tkurrje peristaltic e muskujt uretër dhe legen i veshkave, ton më të ulët. Madder bojë - aplikimi. Droga bimët që përdoren për gurë në veshka për të lehtësuar shkarkimin e concretions të vogla dhe të reduktuar spazma. Droga më efektive në praninë e gurëve oxalate dhe fosfat kurrizore. Në praktikën e infuzion mjekësi tradicionale të rhizomes përdorura në vonesë menstruacioneve dhe për të trajtuar inflamacion të shpretkës.

Medikamente. / Supë fortë. 1 filxhan ujë të nxehtë derdh 10 gram rrënjët e bimëve madder ngjyrë dhe vlim për 10 minuta në ngrohje të ulët, pastaj profiltruyte. Merrni 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë. Rizomat pluhur. Rrënjët dhe rizomat e bimëve bluaj në një pluhur. Merrni 1 gram per pritjen 3 g. Per dite. Preparatet farmaceutike. Drogës "ekstrakt madder bojë thatë" - promovon concretions urinar loosening, një diuretik dhe veprim antispasmodic. Produkti "ekstrakt të thatë madder ngjyroset" është një droge "Tsistenal", e cila është përdorur për gurë në veshka, si dhe "Marelin" (pilula), e cila ka veprim anti-inflamator dhe antispasmodic dhe promovon shkarkimin e gur i veshkave.

Madder bojë - contraindications. Bojë Medikamente madder është rreptësisht e ndaluar për të marrë për ulcerat stomak dhe pamjaftueshmëri të rëndë renale kronike, ose glomerulonefriti akut.