Mann qull për fëmijët nën një vit, recetë ose të dobishme


Fëmijët e të ushqyerit të rinj kanë hyrë në moshën pesë ose gjashtë muaj. Ai përfshin të perimeve dhe frutave Purees, lëngje dhe, natyrisht, qull. Për ato pak ka bollgur special i menjëhershëm. Por kurse e para për fëmijët e njëri plotësisht të aftë për të përgatitur duart e tyre. Dhe në këtë drejtim dhe pyetjen për më të zakonshme në fëmijë bollgur ushqimit. Për të kuptuar se si përgatitet qull bollgur për fëmijët nën një vit, recetë, ose të dobishme, dhe do t'i jepet edhe më tej mendimet e mia. Sa për rekomandimet mjekëve pediatër, ata bien dakord se më e mirë për të përdorur drithëra të përgatitur nga dyqani.

Këto produkte nuk janë një shqyrtim, rregullohen vetëm recetë dhe gatim metodën e tyre - steril. Përveç kësaj, ata janë të pasuruar me minerale dhe vitamina. Ushqime të gatshme janë të ndarë në dy lloje - qumështit dhe qumështit-të lirë. Edukuar së pari me ujë, dhe e dyta - përshtatur përzierje ose qumështi i nënës. Këto ushqime nuk kanë nevojë të shtoni vaj, kripë dhe sheqer. Në mënyrë që të diversifikuar shijen e tyre, ju mund të shtoni fruta ose pure perimesh, nëse fëmija është rritur mësuar me të. Për fat të keq, vështirë të gjeni dyqane slurry tillë pa aditivëve. Pastaj çdo gjë në duart e prindërve! Në mënyrë që të bëjë një rrëmujë e rëndë miell - holluar me ujë të ftohtë në një sasi të vogël, dhe pastaj derdh qumështin e nxehtë dhe kuzhinier pesë minuta me nxitje të vazhdueshme.


Ju gjithashtu mund të lënë atë në një termos për një orë. Nëse qull është gatuar kokërr gjithë - është më mirë të gatuash pus parë në ujë, pastaj shtoni qumështin. Atëherë gjellë përfunduar duhet të bluaj në një blender ose nëpërmjet një sitë. Ju gjithashtu mund të derdh drithëra në një termos dhe derdh atë në natën e qumësht të valë. Në qull në mëngjes përgatitur nevojë për një pres shtesë. Por 5% bollgur recetë për fëmijët nën një vit për hapat e parë. Në 100 ml lëng - 5g (1 lugë çaji) kokrra ose miell. Pas disa javë të aplikimit të suksesshëm mund të shkoni në 8-10% drithëra (1,5 lugë çaji -2). Çfarë drithëra në parim të përshtatshme për ushqim për fëmijë?

Kështu, ka dy lloje të drithërave në dietën e fëmijëve të vegjël. Kjo vakte të thjeshta dhe komplekse - me shtimin e perimeve ose frutave. Ndryshimi i tyre kryesor në të vërtetë ndryshim në tretje. Për shembull, bollgur qull me fëmijët, me shtimin e karrota dhe rrush të përkryer stimulon funksionin e zorrëve motorike.
Nëse shtoni në oriz mollë qull - ata neutralizoj pronat e saj vulë. Rëndësi të madhe është edhe mënyra e përgatitjes së ushqimit. Drithëra Crisp irritojë stomak dhe për të promovuar punën e saj aktive. Pureed - nuk kanë një efekt të ngjashëm. Fëmijët më të vogla ende nuk mund të "mburremi" sistem të qëndrueshëm të tretjes, kështu që është e rekomanduar për të përgatitur brumë trashë dhe pureed.

Mann është vetëm qull drithi, e cila është absorbohet në zorrë ulët. Nuk janë të larta në proteina dhe ajo ka një efekt pozitiv në muskujt, kockat, sistemin e tretjes. Dhe ky argument në favor të saj. Pra, në qoftë se ndonjë nga nënat e reja do të dyshojnë apo bollgur qull e dobishme për fëmijët, të ndjehen të lirë për t'iu përgjigjur në mënyrë pozitive. Për gatim vlim një pintë qumësht dhe derdh atë në një sitë të 100 - 120 ml decoys. Të gjitha ndërsa nxitje, gatuaj disa minuta. Atëherë të mbuluar pan dhe të lënë atë për pesëmbëdhjetë minuta. Pas kësaj qull është e gatshme për konsum. Varësisht nga mosha e fëmijës mund të shtohet në gjalpë saj dhe sheqer.

Pediatër janë të këshilluar që të aplikojnë këtë rrëmujë vetëm pas një viti të jetës. Për fëmijët shumë të vegjël, të përdorin 5% bollgur recetë. Ai konsiderohet gjithashtu hikërror i dobishëm. Ajo përmban një shumë të proteinave, kalcium, kalium dhe magnez. Kjo ishte një shumë e kalorive dhe hekur. Për shpëlarje të saj përgatitjes tërësisht miell i bluar trash dhe të mbushur atë me ujë në një raport prej 1: 2. Pan duhet të mbyllur fort kapakun. Pas të valë, zjarri duhet të reduktohet në minimum, dhe qull është gatuar deri sa ujë të valë. Bollgur përmban shumë proteina dhe perime yndyrna. Gjithashtu ajo përmbajtje të lartë të vitaminave B dhe minerale - kalium, magnez, fosfor dhe hekur.

Më shumë bollgur përmban silic, jod, kromit dhe zinkut, të cilat janë të dobishme për trupin e fëmijës. Ajo mund të japë një dozë të përditshme të fibër dhe pastroni traktit digjestiv. Thekon tërshërë duhet të bluaj në një mulli kafeje, pastaj derdh në qumësht të valë dhe kuzhinier për disa minuta. Mos jepni qull në një vit të moshës, pasi përmban gluten. Për të përfshirë gluten-free qull oriz. Oriz vetë Hypoallergenic, dhe përveç kësaj absorbohet shumë mirë. Ajo është gjithashtu e mundur për të bluaj dhe mund të pastrohen pas gatimit. Bebet nën një vit si ushqime shpesh rekomandoj qull bërë nga misri.

Ajo është e mirë për të gatuar cornmeal. Çfarë tjetër unë dua të them në përfundim ... Në menynë e përzgjedhjes për fëmijën e parë ushqyerit - ende të përpiqet të mos përqëndrohet në këshillat e miqve dhe internet, dhe në këshillat e pediatrit tuaj. Vetëm ajo për fëmijën tuaj mund të këshillojë për vakte të sigurta dhe të shëndetshme për të. Catherine