Mandarina pronat e dobishme dhe contraindications


Këto topa të ndritshme portokalli të këndshme për sytë në dyqane dhe tregje, duke filluar në vjeshtë vonë. Fruta e ëmbël, aromë e saj unik na bën Shoqata e festave të Vitit të Ri, Krishtlindjet, sepse shpirti është i lumtur kur ju shoh mandarina. Përveç kësaj, fruta kanë shije dhe shëndetësore përfitime të shkëlqyera. Çfarë është kjo e mirë, apo të gjithë ju mund të hani fruta të ëmbël? Ky version i faqes dhe unë propozoj për të folur për në mandarina artikull pronat e dobishme dhe contraindications e agrume. Nga vetë asgjë Mandarin të bëjë me dimra të ashpër të vendit tonë.

Family India e saj të lashtë. Nga atje ai filloi udhëtimin e tij nëpër vende të ndryshme dhe kontinente. Kur frutat u sollën në Kinë, ku u prit me një nder të veçantë dhe respekt. Festa në fruta lëng mund njerëz vetëm perandorët e zakonshëm nuk ishin në dispozicion. Pas kryqëzatave të famshme, mandarina ishin në Evropë. Nuk janë relished gjithashtu. Për shkak të thjeshtësisë së tij, me bimë frutore të ndritshme kanë lëshuar rrënjë në vendet me një klimë mjaft të ftohtë për ta. Ata rriten mirë në Greqi, Turqi, Itali dhe Spanjë. Pronat e dobishme e Mandarin Si pjesë e frutave përmban shumë vitamina esenciale, elementët gjurmë.


Ata kanë një përbërjen lartë folik, të-carotene acid, kalium, magnez, kalcium, vitamina C, E, B1, B2, A, D. Për shkak të përbërjes së saj të dobishme për të përdorur fëmijët si një profilaktik kundër rakit dhe të rriturve për të forcuar enët e gjakut. Perdorimi i përmirësuar oreksit, normalizes metabolizmin në trup.
Mandarina të dobishme në sëmundjet e astmës, dhe janë përdorur si antiscorbutic, fonde vitaminë. Frytet janë decongestants prona, ata e eliminojnë proceset ndenjur në trup. Gotë mëngjes i dehur nga lëng i shtrydhur fllad mandarinë mushkëritë përkryer Shlyerjes, mukusit bronke.

Peel, zhvishem fruta është gjithashtu shumë i dobishëm. Ata janë glycosides - mineralet që forcojnë enët e gjakut. Ato përmbajnë vajra esenciale, flavonoids, carotene kontribuojë në zhvillimin e lëng stomakut, e cila nga ana e tij është e dobishme për tretje të plotë. Fresh zhvishem mandarinë heq të vjella, diarre shërojnë, soothes kollë. Zhvishem thata të qetësuar sistemin nervor. Zierje e tij është përdorur edhe në trajtimin e bronkit, tracheitis. Fruta të shijshme lëng mund të hahet pa frikë për formën e tyre. Ato përmbajnë një sasi shumë të vogël të kalorive. Kjo është arsyeja pse ata janë kaq të njohura me njerëz në kërkim për peshën e tyre.

Lëng frutash është pije medicinale e dobishme, ajo është e dobishme për të pirë për fëmijët, madje edhe të vogla (nëse jo alergjik ndaj agrume), si dhe të moshuarit, të sëmurët. Kur ethe, gripit, ftohjet, lëng mandarinë të përkryer shuaj etjen, plotësoni të sëmurë e vitaminë C. Gjithashtu lëng frutash vetë shumë të dobishme në sëmundjet e zorrëve, i shoqëruar nga diarre. Përveç kësaj, konsumi i rregullt i lëng qafe krimba. Një esenca fruta ngre vitalitet, përmirëson disponimin. Supa zhvishem freskët mandarin, të dobishme për pacientët me diabet, sepse ajo zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak. Është e nevojshme që të bluaj lëkurë e 3 frutave pour 1 litër.

ujë, të sjellë një çiban, kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 10 minuta. Filtër është e nevojshme. Merrni një gjysmë gotë në ditë. Mbani në shelfin e poshtme të frigoriferit. Kur gjakderdhje mitrës, menstruacioneve të rënda, zierje e përdorur si një agjent hemostatik. Fresh lëng mandarinë vret disa lloje të kërpudhave të dëmshme, të tilla si trihofitii, microspores, etj Sepse sëmundjet fungale të prekur thonjtë gozhdë duhet të fshij feta me lëng mandarin. Kundërindikimet për përdorimin e mandarina Për fat të keq, ka ndonjë contraindications për të përdorur mandarina dëshirueshme. Për shembull, me kujdes, në një numër të vogël të tyre duhet të përdoret për të veshkave, stomakut, zorrëve, nëse nuk ka rëndim.

Ju nuk mund të hani ato dhe pini lëng gjatë rëndim të ulcera peptike, gastrit me aciditet të lartë, enterit, kolit. Refreni nuk hani fruta gjatë inflamacionit të zorrëve, acarimin e sëmundjeve, me cholecystitis, hepatiti, nefrit akute. Të gjitha të hani mandarina të tjera të ndritshme e ëmbël vetëm duhet! Përdorni informacionin vënë mua në contraindications dhe pronat e dobishme e mandarina dhe gëzon ato vetëm për shëndetin tuaj! Svetlana,