Pak trajtim sheqerit në gjak, simptomat


Sheqeri i ulët në gjak (hypoglycemia) - kërkon disa masa të menjëhershme. Për ekzistencën normale të trupit të njeriut, veçanërisht të trurit, sheqerit në gjak (glukozës) duhet të jetë i vazhdueshëm dhe në përputhje me rregulloret. Reduktimi këtë nivel prek të drejtat e shëndetit dhe të aftësisë së kufizuar. Dhe për shkak të trajtimit të vogël të sheqerit në gjak, simptomat e kësaj gjendje, ne do të diskutojmë me ju sot në këtë faqe. Simptomet e hypoglycemia Ky kusht karakterizohet nga simptomat shumëfishta. Nëse ka një sheqer reduktuar djersitje, uri. Dhe doni të hani vazhdimisht, ditë dhe natë.

Ka një ndjesi ndjesi shpimi gjilpërash në buzët dhe majat e gishtave. Shpesh ky kusht është i shoqëruar me lëkurë të zbehtë, takikardi. Dalë dobësi në muskuj, lodhje. Shpesh ka vizion të dyfishtë, shtrembërim i vizionit, sytë e paqartë. Nuk është pamja e dhimbje koke, dhimbje të muskujve dhe yawning shpeshta. Sheqeri i ulët në gjak mund të shkaktojnë parehati psikologjike dhe mendore. Patologjia është e shoqëruar shpesh nga depresioni, rritje nervozizëm, tearfulness. Një tipar karakteristik i gjendjes së ulët të glukozës është i përgjumur gjatë ditës dhe pagjumësi gjatë natës.
Shpesh këto simptoma janë të shoqëruara me ankth pabazë.


Prandaj, një person me hypoglycemia shpesh diagnostikuar - neurozë. Normalisht, sheqerit në gjak rritet gjatë ngrënies. Kjo është për faktin se fillimit insulinën nga pankreasi. Insulinë hormon transporton glukozës në qeliza nëpërmjet gjakut. Ka ajo është përdorur si një burim të energjisë, e tepërt është depozituar si yndyrë "për më vonë". Kështu, insulinë promovon nivelet e glukozës të kthehet në nivele normale. Por ndonjëherë, për arsye të ndryshme, nuk mund të jetë hormon i tepruar. Për shkak të kësaj glukozës me kalimin e kohës mund të jetë edhe më e ulët. Shkaqet e Patologjisë Hypoglycemia është parë shpesh në njerëzit me diabet.

Për të rregulluar situatën, ata hanë diçka të ëmbël. Në njerëz të shëndetshëm, gjendja nuk ndodh si shpesh apo manifestohet në forma të butë. Por ndonjëherë, sepse individi në individ, ose për shkak të ndryshimeve në dietën përhershëm, shtet i hiperglicemi mund të mjaft e theksuar në një person i shëndoshë pa diabet. Një sheqer pak mund të ndodhë për shkak të pushimeve të gjata në mes të ngrënies. Nëse shuma ngrënë, në vend të ligët, brenda orëve të prodhuara nga trupi shkon jashtë e energjisë. Ky kusht është tipike kur dieting. Kjo shter të gjitha rezervat e brendshme të energjisë, që shpesh çon në një rënie të fortë në nivelet e glukozës në gjak.

Pjesë të vogla, ushqim kalori të ulët gjithashtu ndihmon për të reduktuar prodhimin e energjisë. Në këtë rast, glukozë konsumohet shpejt nga trupi. Për të parandaluar ndodhjen e hypoglycemia duhet të rritet futje kalori. Prandaj, të bëjë ndryshime në dietë, përfshijnë atij më shumë ushqime me indeks të ulët glycemic. Sheqer më pak gjak mund të jetë në procesin e trajnimit intensiv sportive. Në këtë rast, trupi gjithashtu shpejt konsumon rezervat e glukozës. Duke treguar shenja të hypoglycemia nuk lejojnë klasa të vazhdojë më. Për të shmangur këtë, atletët zakonisht konsumojnë ushqim apo pije që janë të larta në karbohidratet para se të ushtrimit, gjatë ushtrimit apo pas.

Patologjia mund të provokojë pasion për ëmbëlsirat. Kur përdorni ëmbëlsirat ose të produkteve miell, nivelet e sheqerit u rritën me shpejtësi, e cila nga ana shkakton prodhimin e tepërt të insulinës, e ndjekur nga një rënie të mprehtë në përqendrimit të sheqerit. Kjo është veçanërisht karakteristike e shtetit për të dashuruar e sode ëmbël dhe alkoolit. Trajtimi i hypoglycemia Me zbulimin e kësaj sëmundjeje, ju mund të shpëtoj prej tij vetë. Në hypoglycemia butë (glukozës në gjak 50-60 mg / dtsl) duhet të sigurojnë marrja e karbohidrateve të thjeshta. Kjo është për të përmirësuar gjendjen e mjaftueshme për të pirë një gjysmë gotë me lëng të freskët frutash (pa sheqer) ose një filxhan nediyetychnyh pije nuk përmban alkool.

Nëse simptomat janë më të forta, ju duhet për të siguruar pranimin e 15-20 g të karbohidrateve të thjeshta dhe karbohidratet komplekse më vonë. Për shembull, ju mund të hani peksimadhe hollë apo copë bukë. Përndryshe, ju mund të përdorni të glukagonit e drogës, e cila injektuar intramuskulare. Në-pacientit përdorim dekstroze (D-50), e cila administrohet intravenoz. Për pacientët diabetik që marrin insulinë, ju duhet të keni gjithmonë në dorë udhëzimin për përdorimin e gels që përmbajnë glukozë dhe glukagonit. Ne nuk mund të lejojmë një mbidozë të drogës në trajtimin e hipoglicemisë, duke përfshirë forma të butë, si mbidozë kërkohet do të çojë në hiperglicemi.

Mjeku udhëzoj se si të kryejë teste që përcaktojnë nivelin e glukozës në gjak. Personat që vuajnë nga kjo gjendje duhet të udhëzojë se si për të përcaktuar nivelin e sheqerit para për të përzënë makinën. Nëse testi tregon se përmbajtja e sheqerit është nën normale (më pak se 125 mg / dtsl), para se të ngiste një makinë duhet të marrë një sasi të vogël të karbohidrateve. Cheers! Svetlana,