Borzilok - pronat e të dobishme, aplikimet, recipes, foto


Përshkrim. Një barishte gjithëvjetor medicinale në 60 cm i gjatë. Ajo i takon familjes Labiatae. Ajo ka një të vogël, petiolate, ovate, lë pubescent. Lulet janë rozë ose të bardhë, të mbledhur në veshët e dendura të rreme që ulen në axils e lë errët. Blooms kopsht borzilok nga korriku në shtator. Shpërndarja. Homeland kopsht borzilok - India. Ajo është e kultivuar në Rusi si një bimë medicinale dhe aromatike. Çorape. Për të përgatitur drogën e përdorur në krye të lulëzuar e bimës. Ata dyqan ato duke mbledhur gjatë lulëzuar, pastaj të thata në një zonë të ventiluar ose jashtë shtëpisë.

Përbërja kimike. Në majat lulëzuar e bimës përmbajnë terpynen, vaj esencial, i hidhur, terpineol, flavonoids, taninet, mangan, zink, minerale, acid Askorbik dhe taninet.
Borzilok - Photos.


Borzilok - pronat. Për shkak të përbërjes dhe hmichnymy saj borzilok ka veti të dobishme që mund të shëruar njerëzit. Kopsht borzilok ofron antispasmodic, expectorant dhe efektet qetësues. Medicinale kopsht borzilok barishte vepron si një analgjezik dhe pamjen antiseptik. Ajo eshte nje diuretik dhe rregullon aktivitetin e sistemit tretës. Borzilok - përdorimi. Medikamente të përdorura në bimë dhimbje barku zorrëve, i shoqëruar nga vanitet.


Ata janë përdorur për çrregullime të butë nervor dhe ftohjet, për të zbutur kollën dhe për të përmirësuar oreksin. Së jashtmi ajo është përdorur për të trajtimin bruises, bruises, dhimbje të përbashkët. Borzilok - receta. Infuzion me çrregullime neurologjike të butë dhe dhimbje koke. 1 filxhan ujë të valë pour 1 tbsp. l. borzilok barishte dhe insistojnë 30 minuta, pastaj profiltruyte, e shtrydhur materiale. Merrni 2 tbsp. l. 3 g. Per ditë. Ftohjet infuzion. Brew 1 filxhan ujë të valë 2 h. L. borzilok barishte dhe insistojnë 15 minuta, pastaj profiltruyte, e shtrydhur materiale. Merrni 0,5 gota 2 vjet.

ditë. Supë për përdorim të jashtëm. 1,5 gota e vajit vegjetal derdh 4 - 5. l. barishte kopsht barishte borzilok dhe një vlim 20-minuta rreth ngrohjes ulët, pastaj profiltruyte. Mush me kopsht barishte borzilok bashkëngjitni deri në pikën e ndikimit.