Maze me piper i kuq


Speca të kuq - një vjetor barishtore. I saj biologjik annuum Emri pjepër L. Piper i takon familjes Solanaceae, si domate, patate, patëllxhan. Në të ushqimit të konsumuar fruta të freskëta apo të thata piper. Që nga kohët e lashta, është vërejtur se ushqimi i gatuar me shtimin e piper të kuq, merr aromë të veçantë dhe është tepër e shijshme. Disa kultura kanë përdorur tradicionalisht një sasi të madhe piper të nxehtë në ushqim, të tilla si në Afrikë dhe Azi. Ndoshta kjo është për shkak të faktit se në klimën e lagësht ushqimeve që prishen jugore, dhe piper i kuq ndihmon të mbani të freskët e ushqimit për shumë më të gjatë.

Frytet përmbajnë një piper capsaicin substancë. Është kjo substancë jep një shije të "nxehtë" dhe piper ngacmues. Në capsaicin piper përmban një lloj të vitaminës E, B1, B2, B3, E, folik dhe acid Askorbik, carotene, kalcium, magnez, zink, mangan. Sepse piper i kuq i nxehtë përmban shumë lëndë ushqyese, ajo është përdorur jo vetëm si erëz për të përmirësuar shijen e ushqimit, por edhe në mjekësinë popullore për trajtimin e sëmundjeve. Piper i kuq ka gjetur aplikim në kushte të ndryshme patologjike: atherosclerosis, vizion të reduktuar, kanceri, trashje, humbje të flokëve, imunitet të ulët, enët e brishtë, bronkit, sëmundje të sistemit musculoskeletal.


Kjo është vetëm një listë e vogël e sëmundjeve në të cilat i përdorin piper i kuq. Që ai bëri përgatitje, ekstrakte, tinctures, tinctures alkoolit. Megjithatë, sot ne flasim për përdorim të jashtëm e drogës me speca. Parimi i vajrat më të mira, të cilat përfshijnë speca Fërkim lëkurën e piper i kuq ngjall një ndjenjë e ngrohtësi. Kjo mund të jetë një skuqje të vogël, ndjesi shpimi gjilpërash dhe djegie të cipë e jashtme. Efekti piper nxehtë irrituese në receptorët në lëkurë dhe indin nënlëkuror, kështu që ajo i jep efekt të shkëputur. Gjithashtu piper i kuq i nxehtë ndihmon prodhimin e endorphins, hormonet e gëzimit, i cili gjithashtu ndihmon për të lehtësuar dhimbjen.

Krem, e cila përfshin të nxehtë piper i kuq ndihmon në rritjen e fluksit të gjakut në faqen plagë, të përmirësuar metabolizmin, rritjen ligaments elasticitet. Maze me piper të kuq të përdorur në sëmundjet e tilla : - Mavijosjet, sprains; - Ishias; - Reumatizmi; - Arthritis; - Nevralgji; - mioziti; - Lyumboishalhiya; - Rrjedhje pleural; - Dhimbje kronike e herpes; - Dhimbje në këmbë në diabet; - Kollë, bronkit; - Dhimbje koke. Preparatet që përmbajnë piper i kuq, i njohur dhe mjekësi zyrtare. Pra, nëse ju doni të gatuaj me krem ​​piper veten, ju mund të bleni produktin përfunduar në farmaci.

Droga, të cilat përfshijnë piper i kuq - Vaji i ngrirja. Përveç kësaj për të përbëhet nga kamfuri, vaj pluhur, amoniakut. - Kapsin. Gjithashtu përmban vaj shtarë, metil salicilat. - Kapsytrin. Në tretësirë ​​të kuq piper përmban barishte Shën Gjonit Wort, amoniakut - KAPSYKAM.
Struktura gjithashtu përfshin kamfor, benzilnikotinat terebinthine naftës, vanililnonamid. - Nykofleks. Përveç kësaj është pjesë e vaj livando, glycol etilenit salicilat. - Efkamon. Përveç kësaj përmban vaj e karafil lule, mustardë dhe vaj eukalipt, kamfor, alkoolit kanelle, mente, timol. Si të aplikoni piper vaj të parfumuar të kuqe?

Para se duke përdorur ointments bëni të sigurtë që ju nuk jeni alergjik ndaj piper i kuq. Fillimisht Përhapjen një zonë të vogël të lëkurës dhe prisni jo të manifestuar apo reaksion alergjik. Para se të përdorni vaj duhet të lahen me zonat e dëmtuara të ujit të ngrohtë me shkumë sapuni. Rub mocionin pomadë jashtëm. Pastaj të përfundojë një shall leshi apo shall. Këto manipulime do të ndihmojë në forcimin efektin e ngrohjes e këtij vaji. Pothuajse të gjithë e melhem rubbed në zonën e prekur 3-4 herë në ditë. Kursi i trajtimit është zakonisht 2-3 javë. Bëni krem ​​me piper të kuq veten? Receta 1. Për të përgatitur këtë vaj lugë gjelle terren lugë gjelle piper i kuq duhet të marrë 50 gram dhjamë derri, bluaj deri qetë.

Në vend të sallo, ju mund të shtoni 1 lugë gjelle e patë yndyrë. Recetë 2. Ajo duhet të marrë një lugë çaji glicerinë, 30% alkool Propolisi tretësirë ​​dhe terpentinë. Pastaj shtoni gjysmë lugë çaji terren piper i kuq dhe 2-3 pika vaj esencial të karafil. Të gjitha të përziera tërësisht, dhe rezulton slurry dush me ujë të ngrohtë deri shpërbëhet plotësisht. Tani krem ​​është gati për përdorim. Recetë 3. tokë një lugë gjelle piper i kuq 1 lugë gjelle dua të shtoj vaj perimesh. Ju mund të përdorni ndonjë vaj që ju keni - misri, luledielli apo ulliri. Vaj vegjetal mund të zëvendësohet sipas dëshirës me gjalpë i shkrirë.

Vëzhgoni kujdes kur bën ointments, piper të nxehtë është shumë e paqëndrueshme dhe i lau dobët off duart. Në ointments përgatitur, më të mirë dorashka veshin gome dhe syze për të mbrojtur sytë tuaj. Krem gatuar mund të ruhen në një vend të freskët për një kohë të gjatë. Indikacionet për përdorim: - Piper i kuq origjinalitet; - Dermatitis; - E dëmtuar dhe të lëkurës inatosur. Mos harroni, trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës. A nuk të angazhohen në vetë, dhe për këtë arsye ende të vizitoni mjekun tuaj. Cheers! Daria,