Aplikimi Vishnevsky vaj, udhëzimet për përdorim, indikacionet, contraindications


Pomadë Vishnevsky. Me sa duket, ka disa njerëz të cilët nuk janë të njohur me të. Dëgjon emrin e saj, ne vetëm mos harroni të mprehtë, erë të ëmbël, dhe ne nuk jemi të lirë të wrinkling hundën e tij. Por, megjithatë, Vishnevsky krem ​​është ende një "armë e luftës" mjaft e efektshme kundër të gjitha llojeve të mikrobeve. Ajo ka një minimum prej contraindications për përdorim në krahasim me shumë mjete moderne të ngjashme. Përveç kësaj, mrekullisht krem ​​promovon shërimin e indeve të buta në procese të ndryshme inflamatore. Ky artikull në një vend unë do të doja të ekzaminojë nga afër se çfarë përbën vaj të parfumuar Vishnevsky, përdorimin, udhëzimet për përdorim, indikacionet, contraindications për përdorimin e tij.


Në fillim një histori pak. Vishnevsky krem ​​u krijua gjatë Luftës së Dytë Botërore. Autori i saj ishte një kirurg sovjetik AV Vishnevsky, ai vuri emrin vaj i tij. Emri i plotë dhe i saktë është si vijon - balsamic vaj për fërkim (për Vishnevsky). Para se të shkoni direkt në udhëzimet për përdorim, indikacionet dhe contraindications melhem Vishnevsky, unë do të doja të ndalem në pjesën e saj. Struktura dhe vetitë e përbërësve ointments Vishnevsky • pluhur kseroformu, kjo është një antiseptik i mirë dhe me sukses lufton mikrobet shumë; • tar thupër, ai mund të forcojë qarkullimin e gjakut lokal, duke e indeve të buta të ushqimit uluchayut; • vaj ricini, ajo promovon depërtimin e substancave të tjera të thellë në lëkurë.


Një formë dozë është një vaj për fërkim - një substancë farmakologjike, struktura është më fluide se vaj, duke e bërë më të lehtë për të aplikuar në sipërfaqe plagë dhe e shtriu. Por kjo nuk është emri zyrtar "krem Vishnevsky" ankoruar vendosmërisht dhe përdoret më së shpeshti. Udhëzime për përdorim ointments Vishnevsky Indikacionet Kirurgjisë - një fushë e përdorimit më të shpeshtë. Pavarësisht nga fakti se tani kaq shumë ointments ndryshme moderne antibacterial ka mjaft efektive, "njerëzit me një bisturi" nuk harrohet për vaj për fërkim. Së pari, ajo është shumë i mirë në trajtimin me shumë sëmundje, dhe së dyti, ajo nuk do të shkaktojë më shumë dëm.

Vaj vaj në shtëpi jo vetëm Zëvendësimi dhe duhet të jetë në çdo kabinetin e mjekësisë. Indikacionet, ata janë treguar në udhëzimet zyrtare: • xhevairi, vlon, abscese; • Plagët djegur, morth, bedsores, ulcerat trofike dhe variçe, psoriasis; • semundja vaskulare e ekstremiteteve ulta, thrombophlebitis, endarteritis obliterans; • lymphadenitis, lymphangitis; Këtu janë disa receta të veçanta duke përdorur ointments Vishnevsky në kushte të ndryshme patologjike. Udhëzimet zyrtare për përdorimin e ju nuk do të gjeni. I. Për trajtimin e kriminelëve, vlon, carbuncles bëjë një fashë garzë, pasi ka bërë atë në 4 shtresa.

Pastaj aplikoni vaj për fërkim, e vënë në vendin e inflamacionit, të mbuluar me mbyllur plastike ose letre nënshkrimin. Hiq fashë pas 10-12 orësh, fshij në lëkurë të thatë peshqir letre (ajo është e zhytur më mirë mbeturinat vaj të parfumuar), atëherë vendin e alkoolit të pastër mjekësore ose salicili, kjo procedurë është e mirë degrease lëkurën, ndihmon të shpëtoj i erën. Procedura mund të përsëritet derisa shërimin plagë. II. Abscese. Pas zakonshëm dhënien e informacioneve shpjeguese që përmban ointments antibacterial, enzime, zgjidhje hypertonic. Vetëm pas një numri të shkarkimit purulent nga ulja plagë mund të lidhësh me fashë me Vishnevsky vaj për fërkim lart mënyrën e përshkruar.

Dressings janë ndryshuar çdo 6:00, ata mund të jenë të alternuar me ointments antibacterial. III. Ulcerat presion që hidhëroj pacientët më të qëndron në shtrat. Këtu, pa përdorimin e ointments Vishnevsky nuk e ka bërë. Pasi shfaqen skuqje në lëkurë apo në folds duhet menjëherë të lidhësh me fashë me vaj, mos prisni derisa lëkura do të kthehet i zi, atëherë ajo vetëm do të bisturi kirurgjikale. IV. Ushqyese, ulcerat variçe këmbët. Salcë me krem ​​Vishnevsky, përveç se të nxitur shërimin e ulçerës, duke luftuar me pranimin e infeksionit, ata gjithashtu të stimuluar qarkullimin lokal, kthehen aftësinë për të shëruar lëkurën.

Merr një copë të madhe të garzë palosur në 4 shtresa, aplikoni një vaj për fërkim të trashë, të vënë një fashë në fushën e ulcerat perebintuyte fashë elastike. FA SHAT ndryshojë 2 herë në ditë. Nëse ulcerat variçe rekomanduar banda alternative të heparynovoy vaj erëkëndshëm. V. endarteritis obliterans. Zakonshëm në këtë rast do të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në këmbë, për të mbrojtur lëkurën nga bashkimi me një infeksion sekondar me microtrauma. VI. Burns, morth. Me krem ​​Vishnevsky ata ishin trajtuar gjatë Luftës së Dytë Botërore. FA SHAT imponuar menjëherë për 3-4 ditë. Vaj për fërkim të nxitur shërimin e shpejtë të plagëve, të zvogëlojë rrezikun e keloids.

Kundërindikimet për aplikimin e ointments Vishnevsky Shtetet manual se të vetmet contraindications për përdorim - është një neperenosy individ