Magnolia - pronat e shërimit


Përshkrim. pemë me gjelbërim të përjetshëm deri në 30 m. I akuzuar për familjen Magnoliaceae. Piramida Crohn, i ngjeshur. Gjethet janë alternative, petiolate, me shkëlqim, të mëdha, ovale, lëkurë. Lulet janë të bardhë, të vetme, me një erë të fortë, janë të vendosura në skajet e degëve, lulëzim maj-shtator. Pemëve frutore - Të fletëpalosje, të cilat maturohen në Tetor - nëntor. Shpërndarja. Magnolia Atdheu krupnotsvetkovoy - në Amerikën e Veriut. Si pemë dekorativ është kultivuar në bregdetin e Detit të Zi në Kaukaz dhe Krimesë. Çorape. Për të përgatitur drogën e përdorur gjethet e pemëve. Ata janë korrur gjatë Magnolias lulëzuar, pastaj të thata në një tharëse në 45-50 ° C ose në hije jashtë.

Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - 48 muaj. Përbërja kimike. Në një letër magnolia krupnotsvetkovoy glycosides gjetura, vaj esencial, komponimet karbonil, fenolet, citral dhe cineol.
Frutat janë shumë vajra yndyrë në lule pemë naftës thelbësore që gjenden në lëvore është mahnofloryn bazë. Magnolia - pronat medicinale. Përgatitjet e magnolia leh krupnotsvetkovoy kanë një efekt stimulues dhe toning. Infuzion drogë bërë nga gjethet e krupnotsvetkovoy magnolia ka veti antihipertensive, antispasmodic dhe antikolinergjik jep efekt mbi njeriun e muskujve të lëmuar. Aplikimi.


Droga magnolia reduktojë presionin që të çon në shëndet më të mirë të përgjithshëm, dhe të reduktuar dhimbje në normën e zemrës zemrës dhe ngadalësuar. Alkooli tretësirë ​​e lë rekomandohet për fazën e hipertensionit I dhe II. Infuzion i lë krupnotsvetkovoy flokëve magnolia kokës humbje larë. Në praktikë i përgatitjeve kineze mjekësi e magnolia leh është përdorur për gastrit, kolit spastik, myasthenia gravis. Medikamente. Infuzion për të larë flokët. derdh një litër ujë të valë 3 tbsp. l. Gjethet e pemëve dhe Magnolias krupnotsvetkovoy ditë këmbëngulin, atëherë profiltruyte. Tretësirë ​​me presionin e lartë të gjakut. 1 pjesë 70% alkool derdh 1 pjesë Magnolia gjethet dhe, herë pas here lëkundje, të lënë për 2 javë në një vend të errët, dhe pastaj profiltruyte.

Merrni 3 g Per ditë me ushqim për 20 -. 30 pika të tretësirë. Preparatet farmaceutike. Drogës "ekstrakt të lëngshme krupnotsvetkovoy Magnolia" - duke përdorur 3 g Një ditë për 20 -. 30 pika në pritje. Kursi i trajtimit 21-28 ditë. Contraindications. Magnolia pemë grandiflora takon helmues për të marrë medikamente të saj duhet të kujdesit.