Magnezi gjendet në prodhimet aty ku është


Shëndetin e njeriut varet, duke përfshirë disponueshmërinë e kripërave të tij dietë magnez. Jonet e tij janë të përfshirë në pothuajse të gjitha proceset që ndodhin në trup. Metabolizmi, prodhimi proteina, ndarja qelizore, pastrim - të gjitha të kontrolluara nga një nga elementi më i rëndësishëm - magnez. Jonet e tij të veprojë mbi çdo gjë që ndodh në qelizat. Kjo lehtëson rrjedhën e të gjitha proceseve të jetës, dhe kjo është mungesa e frenimit. Të besueshme gjetur se gratë me një mungesë të këtij elementi, lindjes më të gjatë dhe të foshnjave të porsalindura që vuajnë nga konfiskimet. Pse tjetër e njerëzve nuk mund ta bëjë pa këtë element, e cila është magnez përmbajtura në produktet - e cila është, ne do të ju them në faqen tonë të internetit.

Sa e rrezikshme mungesa e magnezit në trup? Me një mungesë të këtij elementi mund të jetë konfiskimet, marramendje papritur, humbja e ekuilibrit. Ata mund të fillojnë për të tërhequr qepallat mjegull pamje formuar, dridhje dots mund të duket muskujt ndjesi shpimi gjilpërash këmbë, woodiness tyre, spazma. Mungesa e saj është manifestuar në thonjtë të brishtë, të flokëve, dukuri e kariesit, prishjen e dhëmbëve, lodhje të shpejtë, lodhje. Simptomet e mangësi magnez Njeriu me mungesën e këtij elementi është duke përjetuar dhimbje koke të shpeshta, është e vështirë të koncentroheni. Ai është i ndjeshëm ndaj ndryshimeve të motit. Në njerëz, ka palpitations, aritmia, ndjenja të shpeshta dhimbje të forta në gjoks.


Këtu janë disa nga simptomat e magnezit të ulët në trup: çrregullime të gjumit, pagjumësi, djersitje natën, ëndrra të këqija. Depresioni, tearfulness, dhimbje barku, dhimbje stomaku, diarre, ndjenjë e trishtim. Ia vlen të përmendet se një rritje në nivelin e kolesterolit në gjak, në mënyrë dramatike rrit nevojën e trupit për magnez. Prandaj, sëmundjet kardiovaskulare të shkaktuara nga kjo arsye, trashje, duhet të shmangin ushqime që janë të larta në këtë element. Ose të marrë drogë të veçanta, magnezi, sulfate magnezi, etj mahnesol kombinuar aplikimet e tyre me përdorimin e produkteve që përmbajnë kalcium. Ata njerëz që nuk hanë mjaft nga këto objekte deri në pleqëri të fillojnë të vuajnë nga shfaqjen e sklerozë të shumëfishtë.

Sepse joneve magnez kanë aftësinë për të parandaluar shfaqjen e pllakatë në muret e enëve të gjakut dhe të rregulluar nivelin e kolesterolit në gjak, dhe në këtë mënyrë të parandaluar zhvillimin e arteriosklerozës. Mungesa e kripërave të magnezit mund të jetë një shkak i dhimbjes kardiake dhe zhvillimi i infarkt miokardi. Disavantazhi të produkteve tona tryezë që përmbajnë këtë substancë, na bëjnë të shqetësuar, të shqetësuar, nervoz, të lodhur. Ne të bëhet nervoz pa shkak që ne dhe të dashurit tanë prek. Kjo është për shkak se impuls nervore është gjithashtu i varur nga joneve magnez, kalcium. Nëse magnez është zhdukur, shkëmbimi jon është prishur.

Pastaj një njeri në një nxitim për të parë një mjek, i cili emëron trajtim me sulfide magnez. Injections e drogës zakonisht të zvogëlojë simptomat e nervozizëm, të ketë një efekt qetësues. Prandaj, për të shmangur çrregullime nervore dhe sëmundje të tjera të shkaktuara nga mungesa e magnezit, të ndryshojë dietën tuaj. Më shumë konsumojnë ushqime të pasura me magnez, kalcium, vitamina B, vitamina C, E, A dhe D, Inositol, choline. Pra, cilat ushqime sigurojnë magnez? Njeriu merr këtë artikull me ushqim, ujë. Por në ujë të vështirë ajo ujë shumë më e butë që përmban një sasi të vogël. Shumica e këtij materiali përmban drithërat bukë me thekër apo gruri.

Magnezi gjendet në krunde, arra, hikërror, mjaltë hikërror, bollgur, soje, bishtajore. Një shumë kjo në pluhur kakao, perime të freskëta. Kur perimet gatuar, magnez është shumë më pak. Një shumë kjo është e humbur kur pastrimi perimet sepse ajo është shumë e shumë më nën lëkurë. Ka edhe magnez në ushqime të tilla si fruta të thata, kajsi të thata, rrush, kumbulla të thara, datat. Ata janë shumë të lehtë për të plotësoj mungesën e këtij elementi në dimër. Por edhe nën normale, dietë të ekuilibruar, trupi mund të mungojnë magnez. Kjo mund të ndodhë në rast të shkeljes së asimilimit të saj për shkak të sëmundjeve të ndryshme, të tilla si sëmundjet e gjëndrës tiroide.

Gjithashtu, pika mund të mungojnë kur duke përdorur ujë shumë të butë. Çfarë është kërkesë e përditshme të magnezit? Kërkesa e përditshme për këtë mineral është: Për burrat - rreth 400 mg; Femrat - 300 mg; Për gratë shtatzëna - 450 mg.
Disa njerëz kanë nevojë për të rritur përdorimin e magnezit. Per shembull, ne semundjet e sistemit kardiovaskular, cholelithiasis, rritjen excitability, agresion, me dobësimin e depresionit imunitar. Në këto raste, nevoja për të është dyfishuar. Por ju e dini se cilat produkte janë Mg! Pra, hani më shumë ushqime me përmbajtje të lartë të magnezit. Nëse është e nevojshme, kontaktoni mjekun tuaj, i cili do të tregojë që ju përgatitjet e veçanta janë të larta në magnez.

Cheers! Svetlana,