Magnezi për pllakat zemrës për trajtimin e sëmundjeve të zemrës


Sëmundje të ndryshme të zemrës është larg nga shkaku më i zakonshëm i vdekjes së njerëzve të të gjitha moshave. Arsyeja për zhvillimin e tyre është tensioni i varfër dhe mjedisit, dhe konstante dhe mënyrë jetese të sëmurë. Jo roli paku në këtë dhe mungesa e vitaminave dhe mineraleve të ndryshme, sidomos magnez. Dhe kështu biseda jonë sot rreth pllakat magnez zemra për trajtimin e sëmundjeve të zemrës. Kjo makro merr linjën e katërt në rëndësinë e tij në trupin e njeriut (pas natrium, kalium dhe kalcium). Pothuajse një e pesta e magnezit është i përqëndruar në zemër, e cila dëshmon rëndësinë e saj për sistemin kardiovaskular.

Magnezi është i nevojshëm për zemrën në shumë prej 300 deri 350 mg. Kjo është kërkesa mesatare ditore e një të rrituri të shëndetshme. Në ngarkesa të larta, si dhe gratë shtatzëna, laktacionit dhe në adoleshencë, ky rregull mund të rritet nga një tjetër 150 mg. Mesatarisht, organet tona mund të tretet vetëm 30% të magnezit me çdo gjë që vjen me ushqim. Rritjet e saj të konsumit me konsumin e pijeve alkoolike, i fortë fizikisht dhe mentalisht gjatë stresit. Nëse ushqimi është supersaturated me kalcium, natrium, yndyrë dhe proteina - Magnezi forma komplekset neusvoyaemye dhe shpejt e lë trupin. Elemente të tilla si hekur, fosfor, tanin dhe oksalik (të pranishëm në çaj ose kafe të fortë) të zvogëlojë absorbimin e këtij elementi të traktit gastrointestinal.


Kombinimi i të gjitha këto arsye të çojnë në shumë popullor në mangësi magnez modern të njeriut. Për të mbushur mungesën e një zëri standarde të ushqimit mund të mos jetë e mjaftueshme. Ajo është gjetur në bishtajore, arra, lloj çokollatë e errët, por për shkak të marrjes së tyre kalori të ushqimit është disi i kufizuar. Magnezi gjendet në ushqime të ulët kalori të tilla si raven, spinaq ose brokoli. Por ato janë mjaft të rralla në menynë e person mesatar, dhe për këtë arsye, nuk mund të plotësuar nevojën e përditshme në këtë element. Mangësi në masë të magnezit në ujë të pijshëm dhe ushqim në mënyrë që të rrisë rrezikun e vdekjes së papritur nga sëmundje të zemrës.

Universiteti Pavaresia Vlore pohojnë se mungesa e këtij elementi është në faj në shumicën e rasteve të Sëmundjet e zemrës. Ata kohët e fundit i kujtoi nga prevalenca e tyre të vërtetë të epidemisë. Kështu, përdorimi i magnezit për trajtimin e sëmundjeve të zemrës është veçanërisht e rëndësishme. Sipas statistikave, një program i qeverisë në Finlandë për qëllim parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës për shkak të mangësi magnez, pesëmbëdhjetë vjet ka reduktuar numrin e infarkt miokardi në gjysmë. Që mangësi magnez është përjetuar shpesh nga njerëz që janë të ekspozuar vazhdimisht ndaj stresit të ndryshme dhe që vuajnë nga depresioni.

Kështu ekziston një rreth vicioz - mungesa e këtij elementi rrit stresin në të njëjtën kohë si pasojë e saj. Me kalimin e kohës, nuk është vetëm përkeqësuar situatën. Shenjat e para të mangësi magnez përfshijnë: pagjumësi të vazhdueshme, dhimbje koke të shpeshta, konfiskimet, rrit excitability nervor, spazma e muskujve, ndjesi shpimi gjilpërash dhe tensionin në trup pas zgjimit. Këto simptome zhduken shpejt pas fillimit plotësim të magnezit. Në rast se mungesa është zgjidhur në kohë - simptomat përkeqësohet dhe përfundimisht të zhvilluar hipertension dhe sëmundje të ndryshme të zemrës. Magnezi është i nevojshëm për funksionimin normal të shumë sisteme të trupit.


Është e rëndësishme për relaksim dhe vasodilatation, duke siguruar një efekt normalizimin mbi presionit intracranial dhe gjakut. Ajo zvogëlon gjasat e clots gjakut dhe arrhythmias zemrës. Shkencëtarët kanë treguar se magnez jep efekt të shkëlqyer qetësues dhe parandalon zhvillimin e ishemi. Studime të ndryshme të kryera nga punonjësit e shëndetësisë në vitet e fundit tregojnë nevojën për të kontrolluar futje e magnezit në trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Përveç kësaj, ndërsa dinamika pozitive në stabilizimin e tensionit të gjakut në pacientët hypertensive. Kjo lejon përdorimin e marrjes magnezit për trajtimin e kësaj sëmundjeje në grupet e moshave të ndryshme.

Për të zvogëluar rrezikun e vdekjes nga infarkti dhe sëmundjet tjera të sistemit kardiovaskular duhet të planifikohen për të futur një sasi të mjaftueshme të magnezit, duke balancuar atë me minerale të tjera dhe vitamina. Mjekët Qëllimi i këtij elementi është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, si ajo normalizes statusin dhe funksionin e shumë sistemeve dhe organeve. Per shembull, magnez përdoret për trajtimin e alkoolit, duhanit dhe drogës. Gjithkush e di se shumë më e lehtë për të parandaluar sëmundje se sa për të trajtuar atë. Prandaj, nga një moshë të re duhet të i kushtoj vëmendje për të balancuar dietën tuaj dhe të marrë masa me kohë për të parandaluar mangësi e një elementi.

Dhe edhe më të ndërgjegjshëm të trupit të mëdha të njeriut dhe se sa e rëndësishme është të gjakut të bollshme që qarkullojnë sodium, kalcium, kalium dhe magnez për zemrën. Catherine