Fëmijët Ljamblii shenjat, simptomat dhe trajtimi


Në mjedisin, përveç bakteret, viruset, kërpudhave dhe parazitëve të jetesës protozoare që mund të shkaktojë një shumëllojshmëri të sëmundjeve në njerëzit, të tilla si giardiasis. Ljamblii - organizma të vetme-qelizor që jetojnë në pellgje me ujë të ndenjur, ujërave të zeza, ujërave të zeza, energji elektrike, dhe klorinimit nuk i pengonte ata. Këto parazitë janë mjaft të qëndrueshme në atmosferë të lagësht mbajtur për dy-tre muajve. Supozohet që fëmijët e moshës shkollore infektuar nga rreth një të tretën. Sidomos giardia zakonshme në fëmijët me gozhdë e keqe ashpër, laps, stilolaps, thumb gjiri, dhe në parashkollor.

Ajo duhet të thuhet se për giardiasis në fëmijët më të vështirë se në të rriturit, dhe është më shumë i zakonshëm. Burimi i infeksionit është personi i sëmurë (agjent është aktiv) ose automjeti (pa simptoma), i cili ofron vezë parazit në feces. Transmetohet sëmundje nëpërmjet përdorimit të ushqimit dhe ujit të ndotur me agjentin. Gjithashtu Giardia parazitëve në trupin e qenve dhe maceve, por supozohet se këto mikroorganizma nuk shkaktojnë sëmundje te njerëzit. Kompleksiteti i zbulimit të sëmundjes është se shenjat dhe simptomat e giardia shumë jo-specifik, dmth "maskuar" nga sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal. Ljamblii në fëmijët duke shkaktuar mungesë të pasura me vitamina, ushqyesve, imunitet të ulët dhe të provokojë proceset alergjike.


Nga momenti i infektimit me fillimin e simptomeve zakonisht është 7-14 ditë. Gjatë kësaj kohe vezë lamblia, duke rënë në traktin gastrointestinal, të kalojë përmes stomakut pa kolaps në një mjedis acid, dhe fikse në mukozën e 12 duodenale dhe zorrë e vogël. Atje ata fillojnë të absorbuar ushqyesve, kështu parasitizing shpenzimet e fëmijës. Përveç kësaj, giardia mund të depërtojnë në fshikëz e tëmthit dhe kanalet e saj dhe në dy pika. Le të konsiderojmë, se si të paraqesin veten Giardia në fëmijët, shenjat, simptomat, trajtimin e kësaj sëmundjeje. Ljamblii në fëmijët - simptomat : • Recurring temperaturë të moderuar, pa ndonjë arsye të dukshme; • lodhje, ulje të vëmendjes, çmenduri, duke reduktuar performancën; • Reaksionet alergjike të tilla si skuqje të lëkurës; • Shkelja e frymëmarrje, pamja paroksizmal, mbytës kollë; • diarre të shpeshta, zakonisht në fëmijët e vegjël.

Kapsllëk në fëmijët më të vjetër; • Dhimbje, shurdhim në bark, sidomos në epigastrium dhe kitara e djathtë e sipërme; • Rritja në mëlçi, shpretkë mund limfatike nyjet; • simptomat e Giardia - dysbiosis, rezistente ndaj trajtimit; • stol mund të zbulohet BITS e ushqim i patrazuar; • oreksin rënë; • Ndonjëherë të përzier dhe të vjella. Diagnozë Diagnoza e giardiasis është i bazuar në praninë e simptomave të mësipërme dhe zbulimin Giardia e vezëve në feces apo analizës së përmbajtjes së 12 Ulçera duodenale.
Në mungesë të një rezultati pozitiv dhe studimet laboratorike sëmundje e kursimit është përsëritur disa herë.

Në gjak, urinë nuk është ndryshim shumë mund të sugjerojnë një reaksion alergjik. Në metodat instrumentale të përdorura ultratinguj e zgavrën e barkut, ku tregojnë një shkelje të aktivitetit motorik të fshikëz fshikëz e tëmthit, ndoshta duke rritur madhësinë e mëlçisë dhe shpretkës. Nëse gjeni trajtim Giardia në fëmijët kalojnë kohë! Ljamblii në fëmijë - Trajtimi: Trajtimi i Giardia në fëmijët e kryer drogë antibacterial Metronidazole (Trihopol) ose tinidazole (Fasizhin). Kursi është 5-7 ditë. Gjithashtu mund të marrin furazolydona për pesë ditë. Dozimi përcaktohet individualisht.

Testet e kontrollit kryhen menjëherë pas kursit dhe dinamikën, brenda 6 muajve. Për të korrigjuar mungesën e vitaminave përdorur objektet e tyre mjekësore. Përveç kësaj, ju mund të përdorni drogë që rrisin imunitetin. Trajtimi i çrregullimeve të tretjes është bërë duke marrë enzimë mjekësi (Mezim, Creon) dhe mjetet që përmirësojnë funksionin e tëmthit (Hofitol, Tsinariks). Shkalla e trajtimit të giardiasis është mjaft e lartë. Për të zbuluar Giardia dhe trajtimin e tyre nuk e mbajnë, i kushtoj vëmendje të mjeteve të parandaluar ndodhjen e tyre. Parandalimi: • Pajtueshmëria me rregullat e higjienës; • ia ndau gjinin fëmijët nga zakonet e dëmshme; • ujë vlimit • Mekanike (fruta larje dhe perime) dhe ushqim gatim; • Mbikëqyrja e ujit.

Helen,