Njerëzit shpëtoi një aksident ajror e di se si për të rritur shanset


Në këtë artikull ne do të shikojmë mënyra për të mbijetuar një aksident ajror, ne japim këshilla për të dhënë njerëzit të mbijetuar rrëzimit, në situatat në dukje të pamundura. Kur jeta varet në ekuilibër, ne kemi shumë pak mendojnë dhe veprojnë instinktivisht, situatë e vështirë nuk mund të argumentojnë me arsye. Panik gjithëpërfshirës, ​​britmat, gulçim, tymi, errësirë, era, të ftohtë, dhe ulërimë e avionëve katin e paqëndrueshme përdhe shumë vëmendjen. Këtu janë disa gjykuar-dhe-ponderuar rregulla që duhet të lexohet disa herë dhe mend mirë ata që do të fluturojnë në një avion shpejt. Kur udhëtonte me familjen të përpiqen për të qëndruar së bashku Shumica e udhëtarëve kryesisht udhëtojnë në grupe ose me familjet dhe miqtë e tyre.

Në raste urgjente të gjithë është duke u përpjekur për të gjetur tijat për shpëtimin kolektiv. Në thelb të merrni brenda në vend veç e veç, kështu që ju duhet të ikin veç e veç, në vend që të kërkoni për të afërmit. Kur kabina zjarr dhe tym të ndezur - atëherë humbim kohë duke kërkuar për nuk mund të luajë në favorin tuaj dhe shanset e mbijetesës do të ulet çdo sekondë. Ju duhet për t'i mbajtur ata pranë fëmijëve. Në një situatë tipike, kur dy të rritur dhe dy fëmijë duhet të ndajë përgjegjësinë. Kështu, një 2 grupe 2 persona. Nëse është e nevojshme, këto grupe mund të evakuohen veç e veç. Një bord i efektshëm është predikuar për fëmijët, kështu që ata e dinë saktësisht se kush ata do të kujdesem për emergjencë.


Kjo nuk është shumë i mirë për të shpjeguar para fluturimit, por ka të ngjarë që të rrisë shanset e mbijetesës. Aftësia e rëndësishme për të ndrequr rrip sigurimi në avion Para fluturimit, si ajo mund të duket qesharak, ju duhet të provoni disa herë të kapem dhe zgjidh rripin. Që të parimit të ndreqim atyre diçka tjetër se rripa vend automobilave. Shumë shpesh pilotët hera e parë që nuk mund të shpëtoj prej tyre. Kjo shtesë sekonda për të shpenzohen për atë që ju mund të mësoni më parë dhe ata mund të kushtojë jetën. Ajo duhet të përpiqen për t'u ulur më afër të kalojë dhe të numëruar numrin e ulëseve të dalin.

Siç e dini aeroplan ka vend pak a shumë i sigurt, pasi ajo nuk është e mundur të parashikohet se cila anë do të fillojë situatë emergjente. Por ne mund të identifikojmë një numër të këshilla të dobishme. Hidhni një sy dhe të shohim 2 dalje të menjëhershme emergjente vende tuaj të pasagjerëve, atëherë do të numëroni sa rreshtat e karrige për ta për të kapërcyer. Nëse shikimit të keq, më lehtë do të mësynin për të gjetur ata. Pse dy? Dhe si një mund të mos jenë të disponueshme apo i bllokuar. Më afër pasagjer ulur për të kaluar evakuimin më të shpejtë dhe një shans për të mbijetuar, falë më pak pengesa. Ajo duhet të jetë e pajisur me një individualitet tym.

Që nga tymi janë droga, i paralizuar dhe gazeve të tjera pas një frymë ju nuk mund të jetë kompetent. Nëse ju keni marrë një pajisje të tillë, të mësojnë se si të përdorin atë dhe për të mbajtur atë të afërt me të, sepse në kërkim kohor mund të përkeqësojnë situatën. Përgatitja dhe grupim Dëgjoni me kujdes për informacion që tregon në stjuardesë para fluturimit, kontrolloni plan evakuimi dhe të ndjehen të lirë për të pyetur në lidhje me diçka që ju nuk ishin të qartë. Dispozitë është e rekomanduar për të marrë aksidentin quajtur grupe. Nëse avioni përballet me pengesa, ky nga i pazëvendësueshëm për të shmangur dëme më të madhe.

Duhet të shtrydh kokën në gjunjët e tij dhe vuri duart mbi kokën e tij për të mbrojtur atë nga dëmtimi. Në një panik, njerëzit zakonisht pandërgjegjshme nuk kursen, kështu që ju duhet të shqetësohen për të humbur shumicën e jetës së tij. Kur ulje në pasagjer ujit duhet të dini për atë pjesë të avionit është lart, sepse modele të ndryshme mund të jetë bisht, hundë ose pozicion përgjithësisht horizontale. Sigurisht kjo nuk ka kuptim për të kandiduar në bisht dhe të hapur kurdisje kur një minutë ajo do të jetë në ujë.
Ju duhet të dini se ku dhe mjetet e shpëtimit janë në aeroplan (vests inflatable, barkave). Zakonisht kur hipnin në avion nuk kishte lavaman me ujë për 10 deri në 40 minuta, në rast të një avionit.

Ulje të detyruar të fryj një tullumbace barkave dhe veshje jelek. Ajo merr rreth një minutë për 3 minuta në verë dhe dimër. Hollim aeroplan e ajrit ose decompression Ai fillon me një ulërimë shurdhuese, pastaj pluhur dhe mjegull mbush tërë brendshme. Njeriu fillon të ndjejë mungesën e ajrit dhe dhimbje të forta në zorrë. Në këtë situatë është e nevojshme që të veshin një maskë oksigjeni dhe rregulluar veten e tyre të parë dhe pastaj për të tjerët. Për të mësuar se si të përdorin atë dhe ku ajo është e vendosur, ekuipazhi duhet të them para fluturimit. Në rast të një situate katastrofike nuk është dekurajuar, sepse shpesh njerëzit nuk vdesin nga një panik, dhe e apatisë kur të bëjë asgjë për të shpëtuar jetën e tij.

Ju duhet të jetë i vetëdijshëm se ka, edhe situata më të dëshpëruar mund të mbijetojnë dhe ajo do të jetë vetëm ju! Dhe më besoni, këto këshilla janë përgjithësime të përvojës, sepse njerëzit i mbijetoi rrëzimin e di se si për të rritur shanset! Dolgikh dhe të qetë ju vitet e jetës! Bobryshev Taras, www.rasteniya-lecarstvennie. ru